Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. március 29. péntek | Auguszta napja

 

„Történetek az útpadkáról…” – Csender Levente és Ferdinandy György írók beszélgetése

2017. May 11. 18:00

2017maj11_BIE_ferdinandy_PL2

Május 11. csütörtök 18.00

Budakalászi Irodalmi Estek sorozatban:

Történetek az útpadkáról” – Csender Levente és Ferdinandy György írók irodalmi beszélgetése

A belépés díjtalan!

Két jeles magyar író – két generáció, két életpálya, két életmű. És egy találkozás Budakalászon.

Ferdinandy György a magyar irodalom „nagy öregje” és Csender Levente a friss József Attila-díjas író beszélgetnek irodalomról, nőkről, a nyelvről, hazáról, utazásokról és sok másról.

Ferdinandy György (szül.: Budapest, 1935. október 11. – ) József Attila-díjas író, költő, kritikus, irodalomtörténész, egyetemi tanár.
Középiskolai tanulmányait a Budapesti Piarista Gimnáziumban végezte el, ahonnan az utolsó évben eltanácsolták. 1954–1956 között a Fővárosi Autóbuszüzemben dolgozott. 1956-ban felvették az ELTE BTK magyar-francia szakára, ahová csupán néhány hetet járt, majd kitört a forradalom. A forradalom leverése után, december 13-án elhagyta az országot és többedmagával Franciaországtól kért menedéket. 1956–1964 között Franciaországban kőműves, orosz fordító és könyveladó volt. 1957–1969 között a strasbourgi Dijoni Egyetem hallgatója volt. 1959-ben a Strasbourgi Egyetemen irodalomtörténeti doktori címet szerzett. 1964–1976 között a Puerto Ricó-i Egyetem tanára, ahol spanyol nyelven oktatott. 1964–1970 között a Szomorú Vasárnap című irodalmi lap kiadója volt. 1976–1985 között a Szabad Európa Rádió külső munkatársa volt. 2000 óta felváltva Puerto Rico és Miami között ingázva élt, a 2010-es évek óta Budapestre tette át a székhelyét.
1960-ban jelent meg első francia nyelvű novelláskötete, a Sziget a víz alatt (L’île sous l’eau). A kötet sikere után Céline és Cendrars kiadójával, Denoëllel köt szerződést. 1964-ben Az év egyetlen napja (Le seul jour de l’année) című elbeszéléskötetéért az egyik legrangosabb francia irodalmi kitüntetéssel, Saint-Exupéry-díjjal ismerik el. Első magyar prózakötete, 1965-ben Münchenben jelent meg Futószalagon címmel.
1987-ben hazatért Magyarországra, ekkor egy évig tanított az Eötvös Kollégiumban. 1988-ban a Magvető Kiadó publikálta első hazai könyvét, a Szerecsenségem története című kötetet. 1992-ben a pécsi Janus Pannonius egyetemen tanított. 1993-ban A francia vőlegény című műve megkapta az Év Könyve elismerést. 2013-ban a Magyar Művészeti Akadémia tagja lett, de kilépett, majd 2015-től újra tagja a társaságnak.[2]
Első felesége a francia Colette Pexrethon volt. 1980-ban vette feleségül a kubai María Teresa Reyest, ebben az évben született meg közös gyermekük, Jorge-José Ferdinandy.
Fordításai jelentek meg magyarról franciára, franciáról magyarra, magyarról spanyolra, spanyolról magyarra is.

Csender Levente (szül.: Székelyudvarhely, 1977.) József Attila-díjas író, pedagógus. 1991 óta él Magyarországon.
Erdélyből származik, gyerekkorát Székelyudvarhelyen töltötte. Sokat időzött déd- és nagyszüleinél Oroszhegyen és a közeli erdőkben. 1991-ben, eredetileg csak látogatóba érkezett Magyarországra.
Már középiskolás korában is kapott diákíróként díjat a sárvári írótáborban – nyertes novelláját a Magyar Napló közölte. Majoros Sándor, aki a prózarovat vezetője volt, számos írását megjelentette, majd mikor összegyűlt egy kötetre való, a lap felajánlotta, hogy kiadják. Ettől kezdve ennél a kiadónál jelennek meg művei.
Felsőfokú tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végezte, 2005-ben diplomázott kommunikáció, illetve magyar nyelv és irodalom szakon.
Novellákat ír, számos magyarországi és határon túli folyóiratban publikál. Novellái angol, spanyol, szlovák és román nyelven is megjelennek, a Kossuth Rádió rádiószínházában is felhangzottak. 2016-ig hat önálló kötetét adták ki.
Írói tevékenysége mellett középiskolában magyartanárként tanít. A tehetséggondozást mindig prioritásként kezelte, ezért elvállata 2014–2016 között a balatonberényi Erzsébet-táborokban szervezett irodalmi táborok, illetve a Zánkán megrendezett Erzsébet Talentum Táborok irodalmi szekciójának szakmai vezetését. 2016-tól a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft.-nél is mentorként dolgozik.Több alkalommal zsűrizett a sárvári diákíró és -költőtalálkozón.
Tagja a Magyar Írószövetségnek. 2013 óta a választmány döntése alapján a 6 tagú elnökség munkájában is részt vesz, illetve a szervezet íróiskolájának is tanára.