1956-os megemlékezés Budakalászon – Milosevits Péter lett a város díszpolgára
2023. október 24.
A hagyományokhoz híven az október 23-i ünnepségen a városi díjakat is átadták. A „Budakalász Díszpolgára” kitüntetést posztumusz Milosevits Péternek ítélték, aki 70 éves korában, 2021-ben, váratlanul hunyt el. A „Budakalászért Emlékérem” kitüntetést a kalászi polgárok jelölése alapján idén is megosztva ítélte oda a Képviselő-testület Gaján Vilmos helytörténésznek, valamint a Lenvirág Táncegyüttes egykori és jelenlegi vezetőinek, tagjainak.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeire és hőseire emlékeztünk október 23-án. Hétfőn délután megtelt a Faluház nagyterme. Az ünnepség első részében a Kalász Suli ötödik osztályosainak színvonalas műsorát nézhették végig a megjelentek, majd a Lenvirág Táncegyüttes fiataljai és a felnőtt csoport tagjai is színpadra léptek.
Dr. Göbl Richárd polgármester ünnepi beszédének elején hangsúlyozta: az 1956-os forradalom olyan tiszta volt, mint kevés a világon, így gyermekeinknek, unokáinknak is tudniuk kell arról, mi történt és miért történt pontosan. A városvezető hiteles szemtanúk beszámolói alapján összefoglalta a 67 évvel ezelőtti eseményeket, részletesen szólt a történtek hátteréről és a következményekről is beszélt.
A hagyományokhoz híven dr. Göbl Richárd polgármester az október 23-i ünnepség keretében adta át a város díjait. A „Budakalászért Emlékérem” kitüntetést a kalászi polgárok jelölése alapján idén megosztva ítélte oda a Képviselő-testület Gaján Vilmos helytörténésznek, valamint a Lenvirág Táncegyüttesnek.
Gaján Vilmos 1957-ben került Budakalászra, majd a Budakalászi Szövőgyárba. Ő a Budakalászi Helytörténeti Kör vezetője, valamint a Kalászi Textilesek 1956-os Munkástanácsának egyik tagja. Magát korában a honismeret napszámosaként definiálta, miután 35 évet dolgozott a legendás Klingerben. Aktív évtizedeiben szenvedélyesen gyűjtötte a legendás üzemhez kapcsolódó emlékeket, melyeket ma is féltő gondoskodással őriz.
A Lenvirág Táncegyüttes 1972-ben alakult meg Szabó Ferencné Schmidt Erzsébet vezetésével. Az együttes néptánc szakkörként indult el, de mára Budakalász kulturális életének megkerülhetetlen, színes szereplője. Az alapító hagyományszeretet ébresztő tevékenysége az együttest nem csak Budakalászon tette ismertté, hanem jó néhány európai országban és a tengeren túl is megismerhették őket. Az együttes régi és új tagjai mára erős, közös gyökerekkel rendelkező, összeforrott közösséget alkotnak, őrizve a tánckultúra egy kivételes szegmensét.
A jelölések alapján a képviselők a „Budakalász Díszpolgára” kitüntetést posztumusz Milosevits Péternek ítélték, aki 70 éves korában, 2021-ben, váratlanul hunyt el. Milosevits Péter 1952-ben született hagyományait őrző, régi szerb családban. Szerb és magyar nyelven, értékeset és maradandót alkotó író, költő, műfordító, irodalomtörténész, újságíró, lapszerkesztő, egyetemi oktató. Verseskötete, több novelláskötete és regénye, valamint tudományos publikációk sokasága alkotják rendkívül termékeny életművét.
A családdal egyeztetve a díjat Rusz Milán és Jurkovits Zorica vette át. A Szerb Szinház vezetője, Rusz Milán megható megemlékezésében kiemelte: Milosevits Péter legalább száz évvel megelőzte a korát, mérhetetlen mélységeit és magasságait csak érezni tudták, felfogni nem. A színházvezető bejelentette: a teátrum történetében elsőként Milosevits Pétert örökös taggá választották. Ezt követően pedig a színpadon leleplezték Milosevits arcképét, Lengyel Attila képzőművész alkotását. A kép mindig ott lesz ezentúl a Szerb Színhát épületében. A díjátadás zárásaként Ember Márk színművész, Milosevits Péter keresztfia olvasott fel egy rövid részletet a kiváló író, a szülőföld szeretetéről tanúskodó Kaláz parazsa című művéből.
Az ünnepség után a Faluház udvaráról fáklyás menet indult az Omszk parkba, a kopjafához, ahol a megemlékezők mécseseket és koszorúkat helyeztek el.
Fotók: Szabó Zoltán