A gondozási munka terhének megosztása – novemberi Alzheimer Café
2022. november 08.
Jövő hét szerda délután 5 órakor a Faluházban lesz a budakalászi Alzheimer Café második alkalma. Az eseményt két havonta szervezi meg Balogh Csaba önkormányzati képviselő azzal a szándékkal, hogy kevesebben maradjanak magukra a gondozási munkában, illetve hogy az időskori demenciáról neves előadóktól tájékozódhassnuk. De miért ilyen fontos ez a kérdés? Hány érintett lehet Budakalászon?
Dr. Göbl Richárd orvos-polgármester, az esemény védnöke a szeptemberi Budakalászi Hírmondóban így fogalmazott:
Ha lakosságarányosan nézzük, Budakalászon 180 demens beteg lehet a statisztikákban, de meg kell jegyezni, hogy ezek a számok valószínűleg nem takarják a teljes valóságot, hiszen a kórkép napjainkban is aluldiagnosztizált. Ezt a mindennapi orvosi gyakorlat is igazolja: egy 400 magyarországi háziorvost megkérdező felmérésben, a megkérdezett háziorvosok 60%-a úgy vélte, hogy a ténylegesen demensek kevesebb mint harmadát ismerik fel a praxisban.
Az állam igyekszik mindenkit maga elé engedni az idősek ellátását illetően, közben növekszik a generációk közti feszültség, Magyarországon komoly problémát jelet az idősekkel szembeni előítélet. Elég csak arra gondolnunk, hogy a karanténidőszak kommunikációjában az idősek védelme került a középpontba, ami könnyen felerősítheti az idősek hibáztatását. Az olyan állami születésszabályozás, mint a kínai egyke program, vagy a Magyarországon Ratkó Anna nevével fémjelzett 1950-es évek népességpolitikája komoly aránytalanságokat tudnak okozni a népesség összetételét illetően. Magyarországon a legnépesebb generációk az ötvenes években születettek és a gyerekeik, akik szintén a 40-es éveikben, tehát a termékeny életszakaszuk végén járnak. Bár a fiatalok gyerekvállalása egy érzékeny téma ma Magyarországon, magas gyerekvállalási kedv mellett is a népesség csökkenésére és a társadalom idősödésére kell számítani.
Magyarország népessége folyamatosan csökken, az átlagéletkor pedig növekszik. A KSH becslése szerint 2042-re a népesség száma 9 milli alá esik. Az idősgondozás tehát egyre nagyobb feladat, ugyanakkor nagyon fontos úgy beszélnünk erről a témáról, hogy az idősekkel szembeni előítéletek ne erősödjenek tovább. Hiszen az életkor előrehaladásával az egyének közötti különbségek inkább erősödnek, a 65 éveseknél idősebbekről azonban hajlamosak vagyunk általánosságban gondolkozni. Sokszor a legjobb szándék is ártalmas, a szépkorúzás is borzalmasan nyomasztó lehet, vagy az aktív időskorral szembeni elvárások kommunikálása sem biztos, hogy szerencsés.
Az idősgondozás témaköre Magyarországon egyre aktuálisabb, a szaktudást igénylő ápolási munkát pedig sok család maga végzi. Kevesen engedhetik meg maguknak az ápoló vagy a szakápoló megfizetését, sőt, ha azon kevesek közé tartozunk, akik meg tudják fizetni, szakembert találni akkor is komoly kihívás. Az ápolási munkát végző családtagok munkába járása és szociális élete egyaránt nehezedik, megfelelő tudás birtokában a demens hozzátartozó ápolása nagyságrendekkel könnyebbé válhat. Bár a demencia hátterében leggyakrabban az alzheimer kór áll, demencia háttere ennél sokkal összetettebb lehet.
A Budakalászi Alzheimer Caféban a terület kiemelkedő szakembereinek előadását hallgathatjuk meg. A jövő szerdai alkalom előadói Kollár István, az Alzheimer című film alkotója és Fehér Zita demencia szakápoló lesznek.
A következő Alzheimer Café időpontja november 16. délután 5 óra, a helyszín pedig ismét a Kós Károly Művelődési Ház és Könyvtár díszterme lesz (Budakalász, Szentendrei út 9.)
Az eseményen részt vesznek a Kalászi Idősek Klubja munkatársai és Balogh Csaba képviselő. Mindenkit szeretettel várunk.