A Lenfonóban megkezdődött a környezetszennyezés teljes körű feltárása
2023. április 25.
Az évtizedek óta halogatott teljes körű környezeti állapotfelmérés ma végre elindult. A terepmunkák július közepéig tartanak és kiterjednek a teljes gyárterületre. Várhatóan 50-60 fúrópontból és erre alkalmas kutakból vesznek majd talaj- és talajvízmintákat. Mivel Budakalász érvényesíteni tudta a „szennyező fizet” európai környezetvédelmi irányelvet, a munkálatokat állami és uniós forrásból, az Energiaügyi Minisztérium megrendelésére végzik.
2020 novemberében adtunk megbízást az egykori Lenfonó és Szövőgyár Ciklámen utcához közel eső területének talaj és talajvíz vizsgálatára azután, hogy egy területrendezést követő bejáráson két megfigyelő kút került elő. Mivel a gyárterület vízbázisvédelmi övezetbe tartozik, a környezetvédelmi vizsgálat szükségességét a megfigyelő kutak létezése különösen sürgette.
A kutak arról árulkodtak, hogy a környezeti állapot már évtizedekkel ezelőtt folyamatos ellenőrzésre szorult. Aggasztó volt, hogy az illetékes hatóságok nem tudtak a létezésükről, de kitartó nyomozással a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Vízföldtani Adattárában megtaláltuk a telepítéséről szóló dokumentumokat, amelyeket átadtunk az illetékeseknek is.
Az 5 mintavételi ponton végeztetett talaj- és talajvízvizsgálatunk jelentős koncentrációban talált magas környezeti és egészségügyi kockázatú vegyületeket. Kiderült, hogy az arzén, króm, réz, cinkvegyületek okozta szennyeződés meghaladja az előírt határértéket és aggasztóan magas a kőolajszármazékokra utaló toxikus anyagok jelenléte is. Bejelentési kötelezettségünknek eleget téve 2021. február 22-én tájékoztattuk a Környezetvédelmi Hatóságot és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság illetékeseit a vizsgálat lesújtó eredményéről, és kértük a szükséges hatósági eljárások mielőbbi megindítását. A vizsgált terület ugyanis a Szentendre Regionális Déli Vízbázis 50 éves elérési idejű hidrogeológiai „B” övezetének része, a hidrogeológiai modellek alapján a szennyezés innen 50 év alatt elérheti az ivóvízkutak vízadó rétegeit.
Álláspontunk szerint a feltárt szennyeződés kizárólag a gyár korábbi tulajdonosának, a BUDA-FLAX Budakalászi Textil Rt.-nek, illetőleg jogelődeinek tevékenységével hozható összefüggésbe. Az eljáró hatóságoktól „a szennyező fizet” európai környezetszennyezési irányelv alapján ennek figyelembevételével kértük a felelősség és a kárelhárítási kötelezettség megállapítását.
Az elmúlt két évben a hatóságok önállóan is végeztek méréseket és az eredmények megerősítették az önkormányzat adatait. A Környezetvédelmi Hatóság ezek után indított eljárást, a teljes körű kárfelmérés elrendelése, és a jövőbeni kármentesítés is ennek a következménye.
Bár Budakalász belvárosában lévő területről beszélünk, a kárelhárítás nem csupán Budakalásznak fontos, hanem a Szentendre Déli Regionális Vízbázisról ellátott további tizenhárom dunakanyari település – Pilisvörösvár, Pilisszentiván, Pilisszántó, Pilisszentkereszt, Pilisborosjenő, Piliscsaba, Pilisjászfalu, Pilisszentlászló, Pomáz, Solymár, Szentendre, Tinnye és Üröm – százezer lakójának is.
A kármentesítési technológiát is meghatározó szakmai tanulmány befejezésének véghatárideje 2023. október 15. A munkálatok előrehaladásáról és eredményeiről folyamatos tájékoztatást adunk.
A Lenfonó környezetszennyezésről 2019 őszétől megjelent írások:
https://www.budakalasz.hu/talajviz-es-talajszennyezes-az-egykori-lenfono-es-szovogyar-teruleten/
https://www.budakalasz.hu/hatosagi-mintavetelek-az-egykori-lenfono-es-szovogyar-teruleten/
https://www.budakalasz.hu/lenfono-kornyezetszennyezes-mi-tortent-az-elmult-egy-evben/
https://www.budakalasz.hu/a-lenfono-teljes-teruletet-atvizsgaljak-es-elokeszitik-a-karmentesitest/