Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. november 05. kedd | Imre napja

Hírek

 

A szúnyoggyérítés kapcsán levélben fordultunk a Katasztrófavédelemhez

2023. június 17.

Magyarországon a szúnyoggyérítés a Katasztrófavédelem feladata. Az Önkormányzat levélben értesítette a Katasztrófavédelmet a városunkban tapasztalható magas csípésszámról, kérve a fokozott szúnyoggyérítést.

A Katasztrófavédelem szakértője, Sáringer-Kenyeres Tamás pénteken délelőtt arról tájékoztatta a budakalászi önkormányzatot, hogy május 2-án 200 hektáron, május 10-én 50 hektáron, május 29-én 100 hektáron, május 31-én pedig 200 hektáron végeztek biológiai gyérítést a Dunakanyar vízparti agglomerációban. Budakalászon június 7-én 370 hektáron történt földön elvégzett, kémiai gyérítés. A következőt június 22-ére tervezik.

Az elmúlt időszakban elszaporodtak a szúnyogok. A Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által elrendelt biológiai gyérítések és a június 7-i földi kémiai szúnyoggyérítés is hatástalan maradt. A szúnyogok száma a Duna-parti területeken és a város belső részein is elviselhetetlen, napközben is szinte lehetetlen a szabadban való tartózkodás. A szúnyogok mennyisége és a csípésszám a gyérítések óta szinte változatlan, messze meghaladja a tűréshatárt.

A városvezetés arra kérte az illetékeseket, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az elviselhetetlen állapot megszüntetésére.

Budakalász területén 370 hektáron földi úton szúnyogírtó szert juttatnak ki előreláthatóan június 22-én a napnyugta utáni órákban, amennyiben az időjárás megfelelő. Pót időpontok június 23-24-én, szintén napnyugta után.

Az alkalmazott készítmény: Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer.

Korábban beszámoltunk arról, hogy a csípőszúnyogok lárváit kizárólag biológiai úton előállított szerrel végzik. A biológiai gyérítés során egy baktérium által termelt fehérje tartalmú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe. Az idei csapadékos időjárás kedvez a szúnyogok szaporodásának, a hirtelen lezúduló nagy esők után olyan területeken is megállt a víz, ahol a korábbi, szárazabb nyarakon a szúnyoglárvák nem tudtak kifejlődni. A kifejlett rovarokat azonban nem lehet a vízbe juttatott szerrel gyéríteni, így a Katasztrófavédelem kémiai szúnyogírtó szert használ szerte az ország területén.

A készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár), kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik.

A lakosság részére javasolt intézkedések:

A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni. A kezelést végző gépkocsi közvetlen közelében tartózkodni nem szabad.

A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó felgyülemlett vizeket.