Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. március 29. péntek | Auguszta napja

Hírek

 

A természetvédő szervezetek kezdeményezését egyre többen támogatják

2022. augusztus 16.

A WWF Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a 10 millió Fa Alapítvány, a Greenpeace Magyarország és a Levegő Munkacsoport nyílt levelében megfogalmazott követeléseit kedd reggelig már több mint 105 ezer magánszemély és csaknem 350 szervezet támogatja.

A kezdeményezők kifogásolják, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges eltérő szabályok alkalmazásáról szóló 287/2022. Korm. rendelet értelmében

lehetővé vált a tarvágás valamennyi védett erdőnkben – nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, természetvédelmi területeken;

megengedetté vált a fakitermelés védett élőlények kíméletét szolgáló időszakban;

megszűnt az őshonos fák újratelepítésének követelménye védett területen;

nem kell kivárni a tölgy- és bükkerdők erdőterv szerinti vágáskorát, akár húsz évvel korábban is sor kerülhet erre;

korlátozás nélkül lehet faanyagszállításra szolgáló utakat vágni az erdőben.

A természetvédők szerint az erdők szerepe sokrétű, az értékük felbecsülhetetlen. A fák megkötik az üvegházhatású szén-dioxidot, szerepet játszanak az emberéleteket követelő levegőszennyezés mérséklésében, jelentősen csökkentik a villámárvizek kockázatát, segítik a talajképződést, a termőtalajok védelmét. Az erdők kedvező mikroklímát biztosítanak, ezzel mérsékelve többek között a hőhullámok emberi szervezetre gyakorolt terhelését.”

A miniszterelnöknek írt levélben jelzik: „Tisztában vagyunk azzal, hogy faanyagra és tűzifára szükség van, azonban ez nem járhat védett erdők letarolásával, a jövő nemzedékek erdővagyonának túlhasználatával!”

Levelükben a kormányrendelet hatályon kívül helyezése mellett arra kérik a miniszterelnök urat, hogy

indítson átfogó lakossági energiahatékonysági programot, amely ösztönzi az épületek mélyfelújítását;

támogassa a magyar embereket az energiatakarékosságra való átállásban;

a legszegényebb sorban élő, energiaszegénységgel küzdő honfitársainkat szociális alapon támogassa;

gyorsítsa fel az alacsony környezeti terheléssel járó megújuló energiaforrások térnyerését, a napenergia mellett a szél- és fenntartható geotermikus energia országa is legyünk;

alkosson szigorúbb jogszabályokat a helytelen fűtéssel veszélyeztetett levegőminőség védelmében.

A WWF Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a 10 millió Fa Alapítvány, a Greenpeace Magyarország és a Levegő Munkacsoport kéri, hogy a kormány a rendelet visszavonásával is segítse elő, hogy anyagi, szellemi és természeti erőforrásaink gondos használatával védelmezzük a jelen és jövő nemzedékek életfeltételeit.

A pártpolitikától mentes kezdeményezésről tájékozódni és a petíciót aláírni itt lehet.

Dr. Jane Goodall angol etológus videóüzenetben fejezte ki aggodalmát a hazánkban hatályba lépő rendelettel kapcsolatban, mely szélesre tárta a kaput a védett területeken zajló fakitermelés előtt. Az üzenet itt megtekinthető.

Fotó: Gálhidy László, WWF