Barcsay Jenő művei a Faluházban
2024. október 18.
Október 18-án ünnepeljük a magyar festészet napját. Ennek apropóján érkezett a Faluházba tegnap a Barcsay Jenő anatómiai rajzaiból összeállított vándorkiállítás. A klasszikus alkotások mellett a művész egyik jogörököse, Kónya Márta csodás Barcsay festményei ihlette, kézzel készített gobelinjeit is megcsodálhatjuk egy hónapon keresztül.
A kiállítás védnökeként Forián-Szabó Gergely polgármester köszöntötte a tárlat látogatóit tegnap a 18.00-kor kezdődő megnyitón, majd Szabó Noémi, a Ferenczy Múzeumi Centrum művészettörténésze osztott meg sok érdekességet a Kossuth-díjas képzőművészről. Barcsay Jenőt viszonylag későn, 45 éves korában kérték fel tanárnak a Képzőművészeti Főiskolán. Mint megtudtuk, akkor még ő maga is hiányos anatómiai ismeretekkel rendelkezett: Barcsay az anatómiát tanítás közben sajátította el. 1952-ben kapta a felkérést arra, hogy készítsen egy anatómia kiadványt az addig született rajzaiból, kiegészítve újabbakkal, s bár eleinte nem akarta elvállalni a megbízást, de nem volt választási lehetősége a Rákosi rendszer idején – fogalmazott a művészettörténész.
A 130 darab anatómiai rajzból ezúttal 42 darabot állítottak ki a Faluház Galériájában. A rajzi keménység és precizitás jól tetten érhető ezeken a speciális nyomdatechnikával készülő reprodukciókon. A Szépművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában őrzött eredeti rajzok nagyon érzékeny technikával készülő másolatai ezek a művek, amelyek sokkal hűbben tükrözik Barcsay keze munkáját, mint a könyvben elhalványult nyomatok. Ennek a modern eljárásnak köszönhetően a mára már eltűnt, legapróbb részletek is újra felfedezhetők a munkáiban.
Barcsay Művészeti anatómiáját 70 év alatt összesen 15 nyelven jelentették meg, több országban a képzőművészeti oktatás mellett az orvosi képzésben is alkalmazzák. A művészettörténész kitért arra, hogy jövőre ünnepeljük Barcsay születésének 125. évfordulóját, amikor mint festőművészről is megemlékeznek róla országszerte.
Szabó Noémi bevezetője után a jogörökösöket képviselve Kónya Ferenc hangot adott meghatódottságának, amiért az egy héttel ezelőtt kiegészült kiállítási anyagot Budakalászon is megcsodálhatjuk. Megköszönte Külüs László Barcsay-díjas festőművésznek a kiállítás létrehozásában tett közreműködését és szeretettel gratulált feleségének, Kónya Mártának a Barcsay-miniatúrák megalkotásához.
Örömét fejezte ki aziránt is, hogy három erdélyi kiválóság szellemiségét idézhették fel ezen a napon: úgy mint Barcsay Jenő, a kiállításnak teret adó művelődési ház névadója, Kós Károly, valamint az eseményt megkoronázó Bartók Béla. A kiállításmegnyitóm Hidasi Orsolya játszott gordonkán és Tóth Marianna hegedűn.
A tárlat november 18-ig várja az érdeklődőket a Faluház Galériájában.
További fotókért tekintsék meg képgalériánkat!