Becsöngettek
2023. szeptember 01.
Budakalász valamennyi nevelési-oktatási intézményében ma elkezdődött a 2023–2024-es tanév, ami a korábbihoz hasonlóan mozgalmasnak ígérkezik. A nemrég megjelent központi szabályozás alapján hosszabbak lesznek az év közbeni szünetek és rövidebb a nyári szünet.
Az idei tanév 2023. szeptember 1-től 2024. június 21-ig tart majd. Az őszi szünet október 28-tól november 5-ig, a téli szünet december 21-től egészen január 7-ig, a tavaszi pedig március 28-tól április 7-ig. Az utolsó tanítási nap június 21-én, pénteken lesz.
A tanévkezdés legfontosabb kérdése, hogy a tavalyi demonstrációk és a nyáron megszavazott státusztörvény után lesz-e elegendő tanár? Előzetesen országszerte ötezren jelezték, hogy a törvény elfogadása után fel fognak mondani, de pontos számukat most még nem lehet tudni, a pedagógusoknak ugyanis szeptember 15–29. között kell nyilatkozniuk majd arról, ha nem akarják aláírni az új szerződésüket.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke nemrég azt jelezte, hogy mintegy 16 ezer pedagógus hiányzik a rendszerből. Véleménye szerint a hiányukat a képesítés nélküli és a nyugdíjas korú pedagógusok enyhítik.
A nyári szünetben a közoktatás reformjáért második éve tartó demonstrációk is szüneteltek. A státusztörvény júliusi elfogadása, a változatlan munkaterhek és körülmények, illetve az alacsony bérek miatt a tiltakozások szeptemberben várhatóan újra kezdődnek, illetve egy népszavazási kezdeményezést is bejelentettek az érdekvédők.
A budakalászi tanítók és tanárok helyzetét a két régi, zsúfolt iskolaépület rossz műszaki állapota, a méltatlan munkakörülmények tovább nehezítik. A fenntartó Váci Tankerület régóta ígéri ezek javítását, de érdemi változás nem történt.
A tanárokat a közalkalmazotti szférából kiemelő státusztörvény 2024. január 1-jén lép hatályba. Két nappal a tanévkezdés előtt a Magyar Közlönyben megjelent a státusztörvény végrehajtási rendelete. A kiadott kormányzati közlemény szerint ezzel létrejött a pedagógusok többsége által is támogatott teljesítményalapú bérezési rendszer.
A pedagógusok fizetésemelése régóta napirenden van. Elméletben mindenki egyetért vele, a gyakorlatban azonban mégsem történik érdemi változás. A 2023-as bértábla alapján egy 18-20 éve egyetemi végzettséggel tanító tanárnak nagyjából nettó 270 ezer forintra jön ki a fizetése.
A budakalászi iskolákban összesen 1168 gyerek kezdi el, illetve folytatja tanulmányait. A Patakpart Általános Iskolában 308 gyermek ült be az iskolapadba szeptember elsején, közülük 49 elsős. A Kalász Suliba 417-en járnak, ebből 44-en az idén iratkoztak be. A Szentistvántelepi Általános Iskolában pedig 443 diák kezdte meg tanulmányait, 60-an az első évfolyamon.
Az iskoláktól kapott információk szerint a Patakpart Általános Iskolában egy fél fejlesztő pedagógus/gyógypedagógus álláshely és egy pedagógiai asszisztens álláshely betöltetlen. Ezeket a munkatársakat még keresik. A szakos feladatellátás néhány esetben képesítés nélküli munkatárs bevonásával megoldott. A Kalász Suliban betöltötték az állásokat, de a pedagógusaik mintegy 10 százalékának nincsen az általa tanítandó tantárgyhoz megfelelő végzettsége, illetve a nevelőtestület további körülbelül 10 százaléka öregségi nyugdíj mellett tanító kolléga. A Szentistvántelepi Általános Iskolában a felső tagozaton 6 óra ellátására nincs szakos pedagógus, belső átszervezéssel oldják meg a fizikaórákat. Az alsó tagozaton, a 3-4. évfolyamon bevezették a digitális kultúra oktatását, erre viszont nincs informatika szakos kolléga, így a tanítók fogják tartani az érintett osztályokban ezt a tantárgyat.