Boldog nőnapot kívánunk!
2024. március 08.
Március 8-án a világ sok pontján a nemzetközi nőnapot ünneplik. De mit is ünneplünk pontosan ezen a napon?
Az ENSZ 1977-ben nyilvánította március 8-át a nők napjává annak emlékére, hogy New Yorkban 1957-ben ezen a napon közel 40 ezer nő tüntetett az egyenjogúságért, egyenlő bérekért és a munkakörülményeik javításáért. Az ünnep tehát a nők egyenjogúságáért folytatott küzdelem előtt tiszteleg. És hogyan állunk a nők egyenjogúságának kérdésével itthon? A KSH mérése szerint a munkájukért 2020-ban 15,9%-kal kaptak átlagosan kevesebb pénzt a teljes foglalkoztatásban álló nők, mint a férfiak. A statisztikai hivatal 2020 utáni adatot nem közöl.
A koronavírus járvány 2020-ban egy igen mély gondoskodási krízisre világított rá. A gyerekeket nem lehetett iskolába, óvodába vinni, ugyanakkor a nagyszülőket védeni kellett a fertőzéstől. Azt, hogy a gondoskodási munka nagyobb részt a nőket terheli, nem újdonság, a viszont krízis felerősítette az egyenlőtlenséget. A munkaerőpiacon elszenvedett egyenlőtlenség kimutatásában az otthon végzett munka láthatatlan, pedig a főzés, a takarítás, a mosás, a vasalás a férfiak mindennapi munkába indulásához is elengedhetetlenek. A fizetési különbségek kimutatása tehát már egy olyan színtéren méri a különbséget, ahová a nők és a férfiak nem azonos feltételekkel érkeznek meg. A szociális törvény a 2020-as módosítását követően kimondja, hogy az egyén szociális biztonságáért önmaga és a hozzátartozója felelős elsősorban – képességeiket és lehetőségeiket figyelembe véve. Az idősödő társadalmaknak egyre nagyobb kihívással kell szembenézniük a gondoskodási munka terén, hazánkban pedig azt látjuk, hogy az állam a saját felelősségét hátrébb sorolja, visszavonul. Az Alzheimer Cafék során is azt tapasztaljuk, hogy a budakalásziak körében sok ember és nagy arányban nők maradnak magukra a gondoskodási munka terhe alatt, a teher pedig várhatóan nőni fog.
Nőnap alkalmával tehát nem a női szépség előtt tisztelgünk, nem is az a legfajsúlyosabb kérdés, hogy ki kinek köszönjön előbb vagy ki lépjen be először az ajtón. Március 8-án a virágot a női egyenjogúságért vívott küzdelem tiszteletének jeléül adjuk. Tiszteljük az egyenlőséget nap mint nap és gondoljuk át, hogy a környezetünkben hogyan oszlanak meg a feladatok.