Budakalász – Kahl am Main -Két évtizedes a testvérvárosi kapcsolat
2018. szeptember 28.
Budakalász három európai településsel létesített kapcsolatot az elmúlt húsz esztendőben. Így Németországban Kahl am Main városával, Erdélyben Lövétével és a Vajdaságban Adával. Mindhárom településsel folyamatosan jó kapcsolatot ápol Budakalász. Az elmúlt két évtizedben a városok közös rendezvényeket, eseményeket szerveztek, diákcsoportok csereüdülésen vettek részt, kulturális és sport területen működtek együtt és támogatást is folyósítottunk már. A legnagyobb múltra a Kahl am Mainnal kötött testvérvárosi kapcsolat tekint vissza. Az együttműködést még 1998-ban kezdeményezte Gerold Stickler, a német testvérkapcsolatok akkori vezetője és Harcsa Lajos korábbi polgármester. Idén a 20. évforduló alkalmából szeptember végén két napra magyar csoport utazott Kahlba. A Rogán László polgármester vezette küldöttségben önkormányzati képviselők, hivatali dolgozók, a Német Nemzetiségi Egyesület tagjai valamint a Zeneiskola növendékei és tanárai vettek részt. A kahli programot Roland Solatges, a német testvérkapcsolatok egyesületének elnöke szervezte és a csoportot fogadta Jürgen Seitz polgármester is. A hivatalos programban a magyar csoport megnézhette a Kahl közelében található szabadtéri néprajzi múzeumot, az ún. Hessenparkot, valamint Frankfurt központját is. Míg Hessenparkban a 200-300 évvel ezelőtti német paraszti és kisvárosi élet mindennapjaiból kaptak ízelítőt a budakalásziak, addig Frankfurban a mai német valóságot, az itt élő emberek rendkívül vegyes kultúrájú összetételét tapasztalhatták a résztvevők.
A két nap fő programja a német-magyar est volt, ahol mindkét település polgármestere megemlékezett a 20 éves testvérkapcsolatok jelentőségéről. A városvezetők a jubileum alkalmából emléktárgyakat nyújtottak át egymásnak. Jürgen Seitz gravírozott üvegplakettet, Rogán László pedig kézzel festett padlóvázát adott a testvérváros számára.
Az esten a kahli fúvószenekar, valamint a magyar zeneiskola növendékei és tanárai adtak közös koncertet a német-magyar közönségnek. A kahliak népszerű popslágereket adtak elő, a magyar zeneiskolások pedig zongorakísérettel furulyán és hegedűn komolyzenét, citerán és énekszóval pedig magyar népzenét szólaltattak meg. Az együttműködést szimbolizálva a zenészek közös darabokat is előadtak, köztük a 20 évvel ezelőtti első találkozón elhangzott barátságról szóló „Hello wie gehts -Helló jóbarát” című nótát is, amit a közönséggel együtt énekeltek az előadók.
A hazai zeneiskolások izgatottan ugyan, de annál nagyobb sikerrel adták elő a darabokat. Az estet vacsora zárta. A program végén Rogán László örömét fejezi ki, hogy a testvérvárosi kapcsolat továbbra is jól működik településeink között, a kahli és a budakalászi emberek szívesen és örömmel találkoznak egymással. Megköszönte továbbá a vendéglátást, a szíves fogadtatást, a szervezést, a programokat és az ellátást.