Budakalászi Társasjáték Klub
2024. december 27.
Idén szeptemberben indult a Budakalászi Társasjáték Klub, ahol kéthavonta a Faluház klubtermében több asztalon is játszhatunk. Akik szeretnének egy jót játszani, csak nincs hozzá társuk, akiket a gyerekek állandóan nyaggatnak, hogy társasozni vagy kártyázni szeretnének, akik e műfaj rajongói és szívesen megismernének egy új, izgalmas játékot a csapatukkal, azoknak ott a helyük!
Kovács Mártát már sokan ismerik, hiszen ő az egyik kalászi állatorvosi rendelő doktora. Azt azonban kevesen tudják róla, hogy társasjáték-rajongó és képzett játékmester is. Márti szerint a társasozás a játékon túl remek alkalom arra, hogy az emberek kapcsolódjanak egymáshoz. Az online-világ és számítógépes játékok elterelik a fókuszt azokról a személyes jelenlétet igénylő játékokról, ahol kialakulhatnak új emberi kapcsolatok és a meglévők is erősödhetnek.
„Egy online brawl stars-parti után mindenki megy a dolgára, míg egy táblás játék befejeztével van lehetőség komolyabb beszélgetésekre és akár el lehet menni közösen fagyizni. Már több éve érlelődött bennem a gondolat, hogy jó lenne Budakalászon is egy társasjátékklubot szervezni. 2023 tavaszán elmentem egy játékmesteri képzésre, ahol sok olyan társammal beszélgettem, akik már vezettek hasonló klubot. Emiatt jutottam arra az elhatározásra, hogy lépéseket tegyek.” – mesélt Márti a kezdetekről.
A csapat összeállt
Ehhez már csak pár elkötelezett játszótársra volt szükség, akik hasonló lelkesedéssel hajítják a markukból a dobókockát. A Szent István Plébánia nyári táborának játékos estéin körvonalazódott is egy csapat, akik számára a társasjáték több, mint egy hétvégi program. Horváth Emőke négy gyermek édesanyja, aki minőségi, együtt töltött idő lehetőségét látta meg a közös játékban. Ugyan a gyerekei már felnőttek, de a mai napig szokott még együtt játszani a család komolyabb stratégiai játékokkal.
„Nagyon örülök annak, hogy a gyerekeim most is szeretnek társasozni, másokkal együtt lenni, nevetni és néha még nyerni is. Innen is látom, hogy értékelik azokat az órákat, amiket kis korukban így töltöttünk együtt.” – mondta el Emőke.
Ránky Anna sosem tudta kinőni a társasjátékozást. Már gyerekkorában is gyakran játszottak együtt a testvéreivel és a szüleivel, de a játék öröme akkor teljesedett ki leginkább az életében, amikor megtalálta a társasjáték-partnerét a férje személyében.
Hegyiné Csongrádi Júlia óvoda- és fejlesztőpedagógus úgy is tekint a társasjátékokra, mint fejlesztőeszközökre. Szakmai tudása és több éves tapasztalata is segíti főleg az óvodások és kisiskolások játékát.
A társasjáték, mint fejlesztőeszköz
„A társasozás amellett, hogy egy nagyszerű szabadidős tevékenység, ami kikapcsolódást nyújt, rengeteg olyan kognitív és szociális készséget, képességet fejleszt, amiket jól fel tudunk használni az élet minden területén.” – osztotta meg Julcsi.
Elmondta továbbá, hogy a kognitív, vagyis a megismerő funkciók közé tartozik a figyelem, az emlékezet és a gondolkodás. Ezen készségeket nem csak gyerekkorban kell fejleszteni; szükségünk lehet rájuk a megélhetésünk, előmenetelünk, kapcsolataink érdeklében, idős korban pedig érdemes edzésben tartani őket késleltetve, elkerülve a mentális leépülést. Társasozás alatt már akkor is fejlődik a figyelem, koncentráció, ha egy-egy játékot végigjátszunk, főleg, ha kifejezetten erre a készségre irányul a játék metodikája. Gondolkodásunk is fejlődik a táblák fölött, hiszen problémákat kell megoldanunk, használnunk kell a logikánkat, meg kell értenünk az ok-okozati összefüggéseket, amiket a saját, illetve a csapatunk javára kell tudnunk fordítani. Nagyon sok játékban használnunk kell az emlékezetünket, a játék típusától függően a rövid- és a hosszútávú memóriánkat.
Társasjátékozás közben fejlődnek a szociális képességeink is, hiszen már csak a játékosok összehívásával is kapcsolatfelvételre hívjuk egymást és megegyezésre kell jutnunk abban, hogy mit játsszunk. Megtanulhatunk továbbá várni. Meg kell várnunk ugyanis, míg újra ránk kerül a sor, vagy éppen ki kell tudnunk várni, hogy a játék során meghozott apró, folyamatos döntéseinknek meglátszódjanak az eredményei például egy pontgyűjtős játék során.
Egy kooperatív játék segít együttműködni a társainkkal a közös cél elérése érdekében. Minden társas parti során szükségünk van a kudarctűrő és az alkalmazkodó képességünkre is, amiket a legjobb, ha már gyermekkorban el tudunk sajátítani. Az életben számtalan olyan helyzetbe kerülhetünk, amikor valaki jobb nálunk valamiben, vagy egy-egy versenyhelyzetben alulmaradunk. A társasjátékokban megtanulunk sportszerűen veszíteni úgy, hogy közben a játék öröme, a közösen elszenvedett kudarc, máskor pedig a közösen átélt siker elveszi az élét a versenyhelyzetből fakadó feszültségnek. A társasjáték közben alkalmazkodni kell a játék adta keretekhez, vagy éppen a társunk játéktempójához, habitusához. Nem utolsó sorban, játék közben fejlődik a feladattudatunk és a feladattartásunk is, ami fontos alapja az iskolai és a munkahelyi élet sikerének.
A társasozásnak nincsenek életkori határai, egyfajta „közös nyelv” a generációk között. Abban mind a négy játékmester egyetért, hogy a legfontosabb, amit megtanulhatunk a játékok, az offline élmények és együttlét közben, hogy jobban oda tudjunk figyelni egymásra, engedjük a másikat is kibontakozni és örülni a másik sikerének.
Első játékok a Faluházban
Idén tavasszal a városi gyereknapon lehetőséget kapott a csapat, hogy egy teremben kipróbálják magukat, miközben felmérték azt is, hány embert érdekel egy ilyen elfoglaltság. A neves napon végül reggel 10- től este 7-ig folyamatosan mentek hozzájuk a gyerekek és játszottak, ami egyértelművé tette a játékvezetők számára, hogy rendszeressé kell tenni az ilyen alkalmakat, mégpedig a felnőttek számára is.
A szeptemberi első klubnapjuk minden várakozásukat felülmúlta: a meghirdetett kezdéskor már több gyerek is ácsingózott, volt, aki az egész családjával. A játékos délután első felére ugyanis az ovis és kisiskolás gyerekeket várták. Később megérkeztek a kamaszok és a felnőttek is egyedül vagy baráti társasággal. Délután 3-tól este 9 óráig nyolc asztalon folyt a játék megállás nélkül.
A második alkalommal mi is ellátogattunk a Klubba, ahol ugyan senkit sem ismertünk, csak látásból, mégis alig tudtunk hazajönni. Először az otthoni kedvencekkel melegítettünk be, majd két új játékot próbáltunk ki. Közben megtanultuk egymás nevét, együtt nevettünk, a csomagolt rágcsálnivalókat megosztottuk egymással és világossá vált számomra az is, hogy melyik társasjátékot fogom megvásárolni a karácsonyfa alá a családnak. Hazafelé pedig arról beszélgettünk, hogy a januári klubnapra mindenképpen vissza kell jönnünk.
Manapság széles választékban találunk különböző típusú, különböző életkornak megfelelő játékokat, biztosan akad olyan, ami az ünnepekbe becsempészi az emlékezetes együtt töltött órákat. Ha elakadnának a választásban, csatlakozzanak a Budakalászi Társasjáték Klub Facebook oldalához és keressék üzenetben a játékmestereket!
(Az írás megjelent a Budakalászi Hírmondó 2024. december-januári ünnepi lapszámában.)
A Budakalászi Társasjáték Klub következő eseménye január 11-én 15-21 óra között (15-17 óráig óvodásoknak és kisiskolásoknak tartanak játékmesterrel vezetett játékot, 17 órától felső tagozatos kortól a felnőtteknek) a Kós Károly Művelődési Ház (Faluház) emeleti klubtermében lesz. Mindenkit szeretettel várunk! |