Búvárok az Omszk-tó jégtáblái közt
2019. január 14.
Rendkívüli eseménynek lehettek szemtanúi az Omszk parkban sétálók a napokban. A metsző hideggel mit sem törődve a jeges vízbe szakképzett búvárok merültek. A Fővárosi Katasztrófavédelem Búvár mentőegysége végezte itt ismét gyakorlatát, új eszközeiket tesztelték. Tevékenységükről, egységük feladatairól, a mentési munka kihívásairól Marosvári Csaba búvárt partraszállását követően kérdeztük.
- Milyen a mentőegység felépítése? Kik a csapat tagjai?
- A csoport a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság kerületi Búváregysége. Alapvetően hagyományos vonulós tűzoltókként teljesítünk szolgálatot. Speciális autónk, felszerelésünk, képzettségünk miatt búvártevékenységhez is riaszthatók vagyunk. Csoportunk egy összeszokott csapat, én 1997 óta dolgozom itt.
- Az ország mely régiójában kapnak feladatokat?
- Főként Pest megye területére riasztanak minket, de országosan is kérhetik a segítségünket. Mi vagyunk az egyetlen hivatásos magyar búvárszolgálat, a többi szervezet önkéntes alapon működik, vagy civil szerveződés.
- Mely esetekhez hívják Önöket? Milyen időbeosztás szerint dolgoznak?
- Fő tevékenységünk a vízhez köthető műszaki mentés, személykeresés, gépkocsikiemelés. Jégről mentés is gyakran előfordul télen, nemrég kutyát mentettünk. Három csoportban dolgozunk, 24/48-as váltásban (24 óra szolgálat, 48 óra szabadnap). Segítséget nyújtunk a rendőrségnek is, legyen szó bűntárgy- vagy eszközkeresésről. Kutattunk már telefont és hangtompítót is. Hajómentésnél is dolgoztunk már, lékesedés miatt. Máskor egy épületnél az alagsort árasztotta el a víz. Hídról mentéshez is riasztanak minket, ha látják, hogy mászik fel a hídra valaki, már előre biztosítjuk a mentő és a mentendő személyt.
- Életmentés esetén hogyan alakul a sikerek aránya?
- Nehéz vízből életet menteni, hiszen csak néhány perc áll rendelkezésre. Minket leginkább eltűnt személyhez riasztanak, ott már életmentésről nem beszélhetünk. Télen több időnk van, ilyenkor tudunk inkább életet menteni. Itt nem fuldoklásról beszélünk, ha a bajba jutott tud kapaszkodni, a kihűlés veszélye áll fenn.
- Milyen emlékezetes esetekkel találkozott az elmúlt időben?
- Néhány éve a budakalászi bányatavaknál novemberben valaki beevezett gumicsónakkal a tóra, ám az leeresztett és a férfi nem tudott kijönni. Éppen meg tudtuk menteni. Máskor a budai Rakpartról hajtott egy nő a Dunába. Itt a többi egységgel együtt sikerült időben odaérni, kiemeltük a kocsival együtt, újraélesztették. A Luppa-tónál nyáron történt egy vízbefúlás, mire kiértünk, a strand saját búvárai már megtalálták a szerencsétlenül járt férfit.
- Találtak már a víz alatt érdekes tárgyakat?
- Az Omszk-tóban hasonló gyakorlatozás közben autóra leltünk. Értesítettük a rendőrséget, kiderült, hogy a gépkocsi lopott volt. Azóta elszállították. Egy vízibicikli viszont mindmáig ott található a víz alatt.
- Előfordult már Önöknél búvárbaleset?
- Nem volt még komoly balesetünk, bár egyszer eltört az ujja a kollégámnak. Inkább apró sérülések fordulnak elő. Búvárbaleset inkább tengeren jellemző.
- Melyek a fő kockázati tényezők munkája kapcsán?
- Fő kockázat számunka a Duna, a folyóban rosszak a látási viszonyok, emellett a sodrás is nagy fizikai megterhelést okoz. A felszerelés is speciális, extra súlyt kell használnunk (ólombakancsot) és ma a tóba a jég alá dupla készülékkel, kötélbiztosítással merültünk, ez a Dunára kevés lett volna.
- Hogyan küzdenek meg a bevetéseken érzékelhető pszichológiai nyomással?
- Amennyire lehet hozzászoktunk. Aki nem bírja, az nem is jelentkezik, vagy hamar távozik a pályáról. Elhivatottságra van szükség, hasonlóan az egészségügyi területhez. Amikor tűzoltónak jelentkezünk, elfogadjuk, hogy halottakkal és balesetekkel fogunk találkozni. Ezt tudni kell kezelni. Ha trauma ér, pszichológushoz fordulhatunk, és folyamatosan szűrnek is minket. Mindenkinek van olyan esete, amit soha nem fog elfelejteni.
- A téli balesetmegelőzéssel kapcsolatban mire hívná fel leginkább a figyelmet?
- Nyílt vízen korcsolyázni csak a kijelölt helyen szabad, illetve ahol engedélyezték. Sokan nem hiszik, de a nyílt vizeken előfordulnak meleg befolyások, emiatt akármilyen hideg van, ott sosem fagy be rendesen a víz. Éppen ez történt a Velencei-tavon is, ahova néhány éve a mínusz 15 fok ellenére szakadt be egy férfi korcsolyával. Ameddig tudta, törte a jeget maga körül, aztán nem bírta tovább, meghalt. Kérjük, tartsák be a szabályokat, vigyázzanak testi épségükre!