Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. november 05. kedd | Imre napja

Hírek

 

Digitális tárlat Budakalász régészeti kincseiből

2024. július 16.

A különleges kiállítás a budakalászi utcahálózatra vetítve, történelmi korszakonként mutatja be, kik éltek itt a paleolitikum, a rézkor, a rómaiak vagy éppen a népvándorlás korában.

     

Budakalász története bőven túlnyúlik azon a léptéken, amiben gondolkozni szoktunk. A Kevély oldalában található Zöld-barlangból származó leletek tanúsága szerint már 17.000 évvel ezelőtt is éltek itt emberek. Az elmúlt évszázadban Budakalászon és a Dolinavölgyben 15 lelőhelyen folyt régészeti feltárás. Dr. Ottományi Katalin régész közreműködésével digitális tárlatot készített az Önkormányzat, hogy bemutassuk a történelmi korszakból fellelt fantasztikus emlékeket. A térképén lévő történelmi korszakjelzőkre kattintva megtudhatjuk, kik éltek itt a paleolitikum, a rézkor, a rómaiak, vagy a népvándorlás idején.

A kiállítás úgy gazdagítja történelmi ismereteinket, hogy közben büszke lokálpatriótákká is válhatunk. A kiállításmegnyitón Forián-Szabó Gergely alpolgármester kiemelte, az elkészült digitális tárlat olyan korszerű, interaktív felület, amely érdekes módon kalauzolja végig akár a fiatal látogatókat is az elmúlt évezredeken. A szórakoztató, egyben fontos helyismerettel gazdagító összeállítás az iskolai oktatásban is hasznos eszköz lehet a budakalászi történelemtanárok, pedagógusok számára.

 

Tizenöt ásatásból származik a gazdag leletanyag

A Budakalászon zajló régészeti feltárások közel 100 éves múltra tekintenek vissza. A huszonhét beazonosított kalászi lelőhelyből 15 helyszínen ásatás is zajlott. A gazdag leletanyagnak köszönhetően a szakemberek a jégkorszak utolsó hideg szakaszától kezdve különböző régészeti korokon át képet adnak arról, évezredekkel vagy évszázadokkal ezelőtt kik és hogyan éltek a Pilis és a Duna közelében.

Az Omszk-parki bevásárlóközpont építését megelőző feltáráson egy avar település került elő, a Lupa-tó mellett pedig a Kárpát-medence egyik legnagyobb, szintén avar kori temetője található.

A budakalászi Duna-parti Kissing nevű település a gazdag leletanyaga a Barát-patak torkolatánál található védmű építésekor került elő. A területen a csiszolt kőkorszaktól fogva folyamatos az emberek jelenléte. – tudhattuk meg dr. Ottományi Katalin előadásából, aki többek között az M0 csomópont építését megelőző régészeti feltárás vezetője volt.

Dr. Ottományi Katalin, fotó: Szabó Zoltán

Káliz – Kaláz – Budakalász

A régészeti leletanyagok roppant beszédesek. Budakalász új- és modern kori történetében meghatározó a több nemzetiség jelenléte. A sokféleség az ezt megelőző évszázadoknak és évezredeknek is jellemzője, hiszen több település is létezett a mai Budakalász területén.

A Kaláz szó eredete például túlnyúlik a ma itt élő, vagy a mai emlékezetben még élő nemzetiségek jelenlétének idején és egy kabar Káliz nevű településből ered. A Káliz népnévi eredetű szó írásos forrásokban 1135-től szerepel, a terület birtokosa pedig a Káloz nemzetség/család volt. Oklevelekben olvasható, hogy a Kalauz/Káloz birtok a Kevélytől a Dunáig terjedt, ahol Kissing nevű birtok határolta. Északról Szenche birtok, délről Borosjenő, Üröm és Megyer birtokok szegélyezték.

Később a család birtoka elaprózódott és többek között a pilisi apátság tulajdonába került, majd az Oszmán Birodalom megjelenése idején a terület elnéptelenedett, majd a 17. század idején elkezdődött a szerb lakosság betelepítése. A török kor idején egy földesúr nevét egy 1562-es iratból ismerjük, Tavan Zagrebnek hívták, nevét a mai napig viseli a Taván városrész. 1650-től a 19. század közepéig a terület a Wattay család birtokában volt.

Dr. Ottományi Katalin előadásában részletesen kitért a városunk címerében is szereplő kocsimodellre. A Luppa csárdánál Soproni Sándor által vezetett régészeti feltáráson került elő a kocsimodell, ami Európa legrégibb kocsiábrázolása. A rézkorban (K.e.: 3600-2800) a Kárpát-medencében a Báden-péceli kultúra népe telepedett le Kalász környékén. A Kevély oldalában nyíló Zöld-barlangból kerültek elő ilyen korú leletek, illetve a Luppa csárdánál találták meg a kocsimodellt.

Tizenöt ásatásból származik a gazdag leletanyag

Digitális tárlat – út az ötlettől a megvalósításig

Városunknak nincs múzeuma és az izgalmas kalászi leletek más múzeumok tárlatának részeit képezik. Ezért nehezen lenne kivitelezhető, hogy a digitálisan bemutatott leletanyag akár időszakosan is Budakalászra kerüljön. Czinke Zsuzsanna önkormányzati képviselő ötlete nyomán született meg a Digitális tárlat, amely dr. Ottományi Katalin régész és a Ferenczy Múzeum közreműködésével közel hároméves munka eredményeképp jött létre. A régészet a történelemtudománnyal ellentétben nem az írásos forrásokra, hanem a tárgyi emlékekre, leletekre támaszkodik. A szövegközpontú tudományterületekkel szemben olyan kézzelfogható tudásanyagot mutat be, amely nem eshet egy-egy csoport, politikai közeg kisajátításának áldozatául. Az őskortól nyíló hatalmas távlat olyan tágas teret biztosít, amiben mindenki elfér, kellemes váltás ez a nemzetek és intézmények léptékéhez igazított gondolkodáshoz képest. Kutakodjunk, merüljünk el a digitális tárlat gazdag anyagában és legyünk büszkék Budakalászra.

A Digitális kiállítás a képre kattintva elérhető

A szöveg megjelent a Budakalászi Hírmondó nyári számában.