Ébrednek a kétéltűek, vezessünk óvatosan!
2024. február 27.
Idén csapadékos volt a tél, várhatóan kevesebb szó esik majd a vizes élőhelyek válságáról. A felmelegedés okozta természeti változásokkal szemben különösen nagy a kétéltűek kitettsége. Ráadásul a természetvédelem szó hallatán elsősorban a színes madarakra vagy a szőrös emlősállatokra és a látványos erdős élőhelyekre gondolunk. A közelgő tavasszal, a hőmérséklet tartós emelkedésével párhuzamosan elkezdenek ébredni a békák, varangyok, unkák is, sőt, Budakalászon 2016-ban észleltek már dunai tarajosgőtét is, de a sokkal gyakoribb pettyes gőte is előfordulhat Kalászon.
A kétéltűek csoportja roppant színes, nem csak a patakok mentén hallható kecsekebéka kórusra érdemes gondolni, hanem piroshasú unkát, zöld varangyot a Madártani Egyesület adatbázisa szerint a Kőbányai út – Szentendrei út vonalától északra többször észleltek. Zöld levelibékával és barna varanggyal a budakalászi Duna-part környékén könnyen találkozhatunk, de ha megfelelő vizes szaporodóhelyre bukkannak, akkor Kalász bármelyik pontján előfordulhatnak. Erdei békára, azaz a leggyakoribb barna béka fajunkra szintén bárhol számíthatunk, nagy és kis tavibékák szintén felbukkanhatnak. A kétéltűek alkonyatkor, amikor hazafelé tartunk az autóval ott lehetnek az aszfalton, a varangyok még csak nem is ugrálnak, hanem másznak.
Hasonlóképp, mint amikor egy verébcsapatot látunk, nem gondolunk arra, hogy hány féle madárfaj lehet a csivitelő madárrajban, egy útszélen vagy úttesten komótosan mászó varangy esetén sem gondolunk abba bele, hogy ha átér az úton és eléri a vizes szaporodóhelyét, szerencsésen elkerülik az autók kerekei, akkor lehet, hogy egy értékes és ritka populáció alakul ki a házunk mellett. Vigyázzunk a békákra, egy kis odafigyeléssel rengeteget tehetünk a környezetünk biológiai sokféleségéért.
Kiemelt kép forrása: hullomagazin.hu