Egy elhivatott csapat a Budakalásziak mellett – Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézmény
2023. december 29.
Ahogy közeledtek az ünnepek, egyre több volt a tennivaló a Szentendrei út 24. szám alatt a Család- és Gyermekjóléti Szolgálatnál. Az alapellátások mellett decemberben még fontosabbá vált az adományok begyűjtése, rendszerezése, de még arra is figyeltek, hogy minden általuk ismert rászoruló gyermeknek jusson legalább egy olyan ajándék szenteste a fa alá, amire igazán vágyott. A Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézmény munkájáról Sztanka Éva családsegítő szociális munkással és Szimándl Ádám esetmenedzserrel beszélgettem.
A Család- és Gyermekjóléti Intézmény alapvetően két együttműködő szakmai egységre bontható. A Központra és a Szolgálatra. A Központ az egész szentendrei járást lefedi, amibe több Dunakanyarban elhelyezkedő település is tartozik.
Dunakanyari Gyermekjóléti Központ
A Gyermekjóléti Központ Szentendrén olyan 18 év alatti gyerekekkel, fiatalokkal és családjukkal foglalkozik, ahol a kiskorú súlyos mentális és/vagy testi veszélyeztetettségnek, esetleg életveszélynek van kitéve, így hatósági szintű beavatkozást igényelnek. Általában a gyermekvédelmi jelzőrendszeren keresztül a gyámhivatal kötelezi az érintetteket az együttműködésre. A gyermekvédelmi jelzőrendszer része a gyermekjóléti szolgálat, oktatási-nevelési intézmények dolgozói és a különböző hatóságok. Célja a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzése és megszüntetése.
Budakalászi Családsegítő Szolgálat
A Családsegítő Szolgálat a Szentendrei út 24. szám alatt segíti az oda érkezőket, minden szolgáltatása ingyenes. A Budakalászon dolgozó szociális munkások, családsegítők azok számára nyújtanak segítséget, akiknek anyagi jellegű problémáik vannak vagy nem tudják megfelelően képviselni a saját érdekeiket. Foglalkoznak szociális ügyintézéssel, életvezetési és mentális problémákkal, családban felmerülő működészavarokkal, konfliktusokkal, anyagi nehézséggel küzdőkkel, adóssági terhekkel, válsághelyzetben lévő várandósokkal és az átmeneti gondozáshoz való hozzájutás megszervezésével. Fordulhatnak hozzájuk munkanélküliek, lakhatási problémákkal küzdők, munkakeresők, fogyatékkal élők, krónikus betegek, szenvedélybetegek, pszichiátriai betegek és a felsoroltak családtagjai. Kiemelt figyelmet kapnak azok a kiskorúak, akiknek testi vagy mentális egészsége, fejlődése elakad vagy veszélyeztetve van.
A Családsegítő szolgálat látóterébe kerülhetnek családok a jelzőrendszeren keresztül, de bárki önként is felkeresheti őket és igényelheti az általuk nyújtott szolgáltatásokat.
Egyre többen keresnek meg minket olyanok is, akik anyagi helyzetüket nézve nem rászorulók. Ugyanakkor még mindig nincs a köztudatban, hogy milyen nehézségekkel lehet egy szociális munkáshoz fordulni. Sokan azt hiszik, hogy mi csak segélyt és kenyeret osztunk. Ez olyan, mint a pszichológusokkal kapcsolatos előítélet, mi szerint csak az őrültek látogatják őket. A Családsegítő szolgálat nem veszi el a gyermeket a családtól, ahogy azt néha tévesen gondolják. A mi célunk, hogy a gyermek a szüleivel maradjon – mondta el Sztanka Éva.
Budakalászi körkép
Szimándl Ádám elmondása alapján ritkán kerülnek hatósághoz a kalászi esetek:
„Ritka az olyan eset, amikor be kell vonni a Gyámhivatalt, azok is akkor történnek főként, ha a szülők nem megfelelő nevelési eszközt alkalmaznak, bántják a gyermeket. Sajnos ez nem véletlen, hiszen a mostani szülőgeneráció még ebben nőtt fel, ezeket a mintákat örökítik akarva, akaratlanul. A Szolgálat csapata nagyon segítőkész, módszereket adnak a szülők kezébe, hogy abbamaradjon a testi fenyítés, hiszen Magyarországon zéró tolerancia van, és nem lehet szemet hunyni semmilyen gyermekbántalmazás felett. Ezekben az esetekben is ritka, amikor a Családsegítő hatására nincs belátás és a Gyermekjóléti Központhoz kerül az ügy.”
Egyre több olyan család kap segítséget a Szolgálattól, ahol sajátos nevelési igényű gyermeket, gyermekeket nevelnek, valamint a „zajos” válások során is gyakran szükség van segítségre. A Családsegítő támogatást tud nyújtani családterápiával, tanácsadással, ahol a csonka családok rendszerében is pozitív eredményeket érnek el, de a mediáció is nagyon hatékony abban, hogy a válófélben lévő szülők ne egymás ellen, hanem a gyerek érdekében lépjenek tovább. Sajnos a pandémia óta mindenhol, Budakalászon is romlott a kiskorúak mentális egészsége: gyakori a szorongás, iskolai bántalmazás, falcolás, ami leggyakrabban az alkar vagy a comb vagdosását jelenti. Iskolákban a bulying és a kábítószer-használat is növekvő tendenciát mutat. Az állami ellátórendszer nagyon túlterhelt lett, de ezek az esetek mindenképp beavatkozást igényelnek.
Adománykezelés
A Szolgálat felelős az adományozásért is. Ünnepek közeledtével minden háztartásban megnövekednek a költségek, ami egyes családok számára komoly nehézséget jelent. Cél, hogy minden gyereknek legalább egy olyan ajándéka legyen, amit ő szeretne.
A szegénységgel érintett családoknak a megnövekedett rezsiköltségek mellett a hátralévő téli hónapok is nagy fejtörést okoznak, ezért január, februárban is van lehetőség leadni a Szentendrei út 24-ben ügyfélfogadási időben (kedd, szerda: 12:00-16:00, illetve csütörtök, péntek: 08:00-16:00) adományokat:
- tartós élelmiszereket, édességet,
- tisztítószert, higiénés terméket, kozmetikumokat pl.: takarítószerek, mosószer, tisztálkodószer, krémek, dezodorok, baba-mama termékek stb.
A csapat
A Dunakanyari Család- és Gyermekvédelmi Intézmény csapata nagyon sokszínű, mindenki a legjobb tudása szerint és a saját személyiségével dolgozik. Ők az egyenlőtlenségek leküzdése érdekében végzik a munkájukat és mindenkit a saját nyelvén szólítanak meg. Nem használnak mércét, mindig azt nézik, hogy az adott esetben hova lehet eljutni úgy, hogy az emberi méltóságot is tiszteletbe tartsák.
„A szociális munka egy hivatás. Itt nem lehet egyedül dolgozni, csak csapatban, hiszen nem lehet egy esetet egyedül megoldani. Rá vagyunk utalva egymás tapasztalataira, tudására, ötleteire. A közös cél mindenkit alázatban tart, ami az, hogy segíteni tudjunk és előre mozdítsuk az ügyeket, amik ránk vannak bízva.” Szimándl Ádám
Gulyás Rita
A cikk vágott formában megjelent a Budakalászi Hírmondó december-januári számában.