Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. szeptember 19. csütörtök | Vilhelmina napja

Hírek

 

Egy remek applikáció segítségével mi is bekapcsolódhatunk az élővilág megfigyelésébe

2024. április 11.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület TermészetLesen adatgyűjtő programjának részeként a frissen elkészült Tavaszi természetlesen keresztül egy telefonnal vagy tablettel is rögzíthetjük a környezetünkben élő madarak, kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök megfigyelését. A program a gyakoribb fajokról határozó segédletet is tartalmaz.

Az MME szeretné bekapcsolni a lakosságot a környezetünkben élő élőlények megfigyelésébe, hogy minél gazdagabb adattár jöjjön létre az élőlények védelmére.

Bárki csatlakozhat, a kertünkben ülve, parkban sétálva, természetet járva az applikáció segítségével beküldhetjük a megfigyeléseinket egészen június 30-ig. A program segítségével egy egyszerű séta is izgalmas családi programmá válhat és a legkisebbek figyelmét is ráirányíthatjuk a környezetükben megfigyelhető élőlények védelmére arról nem is beszélve, hogy akiknek esetleg nehezére esik letenni a telefonját, azok figyelmét is könnyebben tudjuk a képernyőről a fákra, az égboltra vagy akár lábuk elé, a fűre irányítani.

Akik részt vettek a téli madármegfigyelés programban, azoknak jó hír, hogy nem csak a 30 perces megfigyelési ablakban küldhetünk be észleléseket, hanem az egész nap folyamán bármikor.

Madarak esetén viselkedési adatokat is megadhatunk, azaz, ha a megfigyelt faj egyede párban áll, fészket épít, fiókát etet, esetleg egy elpusztult egyedet találunk, azt mind rögzíthetjük.

A leggyakoribb fajok határozását egy, a mobiltelefonos applikáción belüli mini határozó is segíti, ami az egyes fajok kártyájára való dupla koppintással hívható elő.

Az adatgyűjtő felület a Turdus applikáción és a termeszetlesen.mme.hu oldalon keresztül érhető el. Elérhető Android és iOS rendszert használó telefonokra és tabletekre is, az applikáció használatához az eddigiekhez hasonlóan videós segédletet is készített az MME.

A tavaszi akció mellett párhuzamosan fut a már aktív Gólyales, elindult a Fecskeles, az első Téli madárles akció pedig a kilenc hetes adatgyűjtés után február 28-án zárult. Az Egyesület tervei között szerepel az autók által elütött, áramütés, ablaknak ütközés következtében vagy egyéb okból elpusztult állatok bejelentését is lehetővé tevő applikáció készítése is.

Fotó: unsplash.com, kiemelt kép: mme.hu