Elkészült az árvízkapu a Barát-patak torkolatánál
2023. szeptember 12.
A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság hétfői budakalászi tájékoztatóján beszámoltak a tavaly márciusban indult munkálatokról. Az Európai Unió által finanszírozott beruházás célja, hogy a Duna áradása idején a Duna vizét kizárják a Barát-patak medréből, a patak vízhozamát pedig szivattyúval emeljék át a Duna medrébe.
A Barát-patak medre dunai árhullám esetén árvízvédelmi kockázatot rejt, hiszen egy esetleges árvíz visszaduzzaszthatja a patakot. A biztonság érdekében a Barát-patak dunai torkolatánál zsilip épült, ami magas vízállás esetén elzárja a dunai ár útját, a patak vízét pedig elektromos szivattyúkkal átemeli a Duna medrébe.
Budakalász és Békásmegyer határán a munkálatok 2022 március elején kezdődtek. Mivel a földmunkák során értékes régészeti leletek kerültek elő, az örökségvédelmi hatóság szakemberei teljes körű feltárást rendeltek el. Emiatt a kivitelezés csaknem száz napig szünetelt. A régészeti munkálatok 2022 augusztus első felében fejeződtek be, csak ezután folytatódhatott a zsilipépítés.
Az eseményen Budakalász részéről elhangzott: a 3,1 milliárd forintos beruházás fontos a város árvízbiztonsága szempontjából. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a jelenlegi mértékadó árvíz szintjéhez képest a Barát-patak és a Dera-patak közötti Duna szakaszon a szükségesnél közel egy méterrel alacsonyabb a gát. A magassághiány kapcsán Mészáros László, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese jelezte, a gát magasításának és megerősítésének tervei rövidesen elkészülnek, de a megvalósítás csak a beruházás költségeinek rendelkezésre állása után indulhat el. A Duna Barát-patak és a Dera-patak közötti szakaszán állami feladat az árvízi védekezés.
A kivitelező Aqua-General Kft. az Önkormányzattal együttműködve Budakalász területén egy játszótér felújításában is közreműködött , illetve a városvezetés kérésére azt is vállalta, hogy az építkezés során fellelt értékes római kori leletek miatt a zsilip közelében emlékhelyet alakít ki.
A 3,1 milliárd forint összköltségű beruházás az Európai Unió Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében valósult meg.
Így készült a zsilip a Barát-pataknál. Fotók: vizugy.hu, MTI.