Tél végén tegyük ki a méhecskehoteleket
2024. február 05.
A virágos növények beporzását csak a méhek nem tudnák elvégezni, a beporzó rovarfajok pusztán 10%-át teszik azok a méh és darázsfajták, amik telepekben élnek, azaz szaknyelven államalkotó rovarok. Sok növény beporzását dongók vagy legyek végzik, róluk kevesebb szó esik. Ha a kertünkben a beporzó rovarok nagyobb fajgazdagságban fordulnak elő, számos pozitív hatásuk mellett a növények terméshozama is növekedni fog.
A magányos beporzók többnyire kisebb lyukakba helyezik el a petéiket, ami mellé élelmet halmoznak fel, majd egy sárdugóval zárják le a lyukat. A kikelt rovar az élelem elfogyasztása után bebábozódik, majd kikelve a sárdugón átrágja magát és megkezdi pár hetes életét. Méhecskehotelnek azokat a mesterséges lyukakkal ellátott farönköket, vagy nádkévéket, régi típusú apró lyukas téglákat értjük, amiket azért helyezünk el a kertünkben, hogy a magányos beporzók megfelelő helyet találjanak a szaporodáshoz. Európában megközelítőleg 2000 beporzó rovar él, ezek 90%-a nem családos, hanem magányos, nem támad és teljesen ártalmatlan.
Miért van erre szükség?
A kertjeink gondozottak, a fiatal gyümölcsfák között halott fákat nem találni, ami a magányos beporzók életéhez szükséges lenne, így mesterséges szaporodóhelyekkel váltjuk ki azokat, hogy a fiatal gyümölcsfáink és más kultúrnövényeink beporzása is biztosan megtörténjen, vagy egyszerűen csak természetvédelmi megfontolásból szeretnénk, ha a kertünk minél több olyan élőlénynek otthonául szolgálna, amikkel gond nélkül együtt tudunk élni.
A méhecskehotelek vagy darázsgarázsok potenciális lakói a tér végén a legkorábbi rovarfajok közé tartoznak – persze a téli lepkéket, mint például a téli araszolót nem számolva – , február végi napos, melegebb napokon már találkozhatunk magányos beporzókkal, ezért a legjobb az, ha a méhecskehoteleket már márciusra a helyükre kerülnek, tehát lassan nézegethetjük a megfelelő farönköket vagy tégladarabokat. Legjobb, ha esőtől védett, déli, délkeleti falak tövébe helyezzük el a darázsgarázst, ahová pár órát biztosan odasüt a nap.
Támadnak?
A legtöbb darázs vagy méh faj rendelkezik fullánkkal és akár csípni is tudnak, de a magányos beporzók soha nem támadnak, még a lakóbölcsők közvetlen közelében sem, így ha nem fogjuk meg őket, akkor semmilyen kellemetlenséget nem okoznak. A méhecskehoteleket a lakóik takarítják, nekünk évről évre semmi más dolgunk nincs, mint gyönyörködni a ki-be repülő, változatos összetételű rovarokban.
A videókat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület készítette:
Kiemelt kép: unsplash.com