Felszentelték a Szent Imre KözössÉgi Házat
2020. augusztus 24.
A Szent István-templom búcsúnapja alkalmából augusztus 23-án hálaadó szentmisét követően Mohos Gábor, esztergom-budapesti segédpüspök áldotta meg és szentelte fel az augusztus 20-án, a városi ünnepségen átadott közösségi házat, amelyet akkor Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi ügyekért felelős államtitkár, valamint dr. Göbl Richárd avatott.
A szentmise elején Kelemen László plébániai kormányzó kiemelte, külön öröm, hogy Mohos Gábor püspökkel ünnepelhetnek, hiszen 2019 februárjában szintén ő volt az, aki megáldotta a mára felépült közösségi ház alapkövét.
Göbl Richárd köszöntőjében rámutatott, Budakalász egyre növekvő hívő közössége épít: paplakot – amit Erdő Péter bíboros áldott meg az elmúlt ősszel –, most közösségi házat, hamarosan pedig óvodát. Mint mondta, mindebben tetten érhető a gondviselő szeretet, és a közösség feladata lesz ezeket az épületeket, közösségi tereket élettel megtölteni.
A polgármester utalt arra, hogy a tavaly őszi választásokon elindult, majd Budakalászon győzelmet arató 2011 Környezet és Értékvédő Egyesület képviselőinek nagy része ugyancsak e közösség révén talált egymásra. „Függetlenek vagyunk a politikai pártoktól, döntéseinket a keresztény erkölcsiségre alapozva hozzuk meg, etikai kódexünk alapja a tízparancsolat és Krisztus tanítása” – fogalmazott.
Mohos Gábor, az Izajás könyvéből vett olvasmány kapcsán a homíliában arról beszélt, hogy minden hivatal, legyen az polgári, egyházközségi, családfői vagy szülői, Isten által bízatott ránk. „Isten megadja a gyakorlásához szükséges kegyelmeket, mindazt a támogatást, amire szükségünk van, hogy jól töltsük be azt. Ha nem hűségesen töltjük be, el tud jönni az az idő, amikor Isten elveszi tőlünk, és mást helyez oda, másnak adja a tisztséget. A hivatal és tisztség feladat és felelősség, kötelesség és lehetőség. Azért kapjuk, hogy szolgáljuk a közösség javát. Az új épülettel is lehetőséget kapunk, de ugyanakkor feladatot és kötelességet is: szeretettel teli közösségi élettel, hitből fakadó élettel kell megtöltenünk” – fogalmazott, hozzátéve, ez is egyfajta hivatal, és ez sem könnyű. „Jézusnak sem volt az.
Eljött övéihez, akik nem ismerték fel, nem fogadták el. Szent Istvánnak sem volt az. Pogánylázadások veszélyeztették az országot, majd elveszítette fiát, Imre herceget, aki alkalmasnak látszott, hogy továbbépítse a lerakott keresztény alapokat. És nekünk sem könnyű, mert felismerve Jézusban a szerető isteni jóságot, be kell fogadnunk, bármibe kerüljön is” – mondta a segédpüspök.
Kelemen László a Magyar Kurír kérdésére elmondta, kinőtte a közösség a rendelkezésre álló helyiségeket, így nagy igény mutatkozott a fejlesztésre, végül 130 millió forintos állami támogatással megépülhetett a 210 négyzetméteres alapterületű, kétszintes épület, Szentistvántelep lakossága pedig az elődökhöz méltó módon munkájával segédkezett a megvalósulásban. A földszinten kialakítottak egy rendezvénytermet, a tetőtérben pedig egy kisebb helyiséget csoportfoglalkozások számára.
A ház helyet ad az egyházközség közösségeinek, előadásoknak, ifjúsági hittannak, zenés előadásoknak, a gregorián kórusnak és zenekari próbáknak, valamint a 1111. sz. Szent István Cserkészcsapatnak, mely 350 fővel az egyik legnépesebb hazai cserkészközösség.
Deák Ferenc, a képviselőtestület világi elnöke elmondta, az új épület a Szent Imre KözössÉgi Ház nevet kapta. Szent István és Szent Imre összetartoznak a közösség számára, ezt mutatja a toronyban lakó két harang – István a nagyobb, a kisebb Imre – elnevezése is. Adódott a gondolat, a nagy ház mellé épülő kisebb a Szent Imre nevet viselje, kifejezve az összetartozást a „közös égi házban”. Imréről szól a rendezvényteremben Deákné Palásti Ágnes Szent Imrét ábrázoló nemezszőnyege, mely az Égi nesz elnevezést viseli. A művész Szent Imre életének kevéssé ismert legendáját ábrázolja: a szarvast üldöző vadászok, Imre és Boleszláv lengyel király megpillantják a bozótban fennakadó szarvas agancsa között fénylő keresztet.
Göbl Richárd 40 éve él Budakalászon, amely ez alatt az idő alatt a háromezres faluból 12 ezres várossá vált. „Hiszek abban, hogy a kitelepülők nemcsak a szép környezetért, hanem az itt tapasztalható lelkületért is választják Budakalászt. Így a településvezetés célja, hogy megőrizzék a település élhető, nyugodt, biztonságos légkörét, és kiépítsék a közösségi élet szükséges infrastruktúráit” – mondta a Magyar Kurír riporterének Göbl Richárd, aki 40 éve él Budakalászon.
A polgármester hangsúlyozta, a város mindenképpen szeretne a lebontott Vasút sori óvoda helyén új óvodát építeni, amihez Erdő Péter bíboros úr is jelezte támogató szándékát.
Az eseményről a Magyar Kurír számolt be részletesen. A teljes cikk ITT olvasható.
Forrás: Magyar Kurír
Fotók: Magyar Kurír