Fennmaradási engedélyt kell kérni a kerti fúrt kutakra
2016. október 18.
A Katasztrófavédelem tájékoztatást adott ki a 2016. június 4. napját megelőzően engedély nélkül létesített vízkivételt biztosító vízi létesítmények vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárásáról.
Abban az esetben, ha a vízkivételt biztosító vízi létesítmény vízjogi létesítési engedély nélkül került megépítésre vagy attól eltérően került megvalósításra, fennmaradási engedélyt kell kérni. Az engedélyt az építtetőnek (tulajdonosnak) kell kérelmeznie.
A vízgazdálkodásról szóló törvény alapján mentesül a vízgazdálkodási bírság fizetése alól az, aki vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárását 2018. december 31-ig kérelmezi, és az engedély megadásának feltételei fennállnak.
Az utólagos engedélyezésének hatásköre megoszlik a helyi jegyzői és a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok között. A jegyző engedélye szükséges kutak használatbavételéhez, megszüntetéséhez vagy fennmaradásához, abban az esetben, ha a kutat maximálisan évi ötszáz köbméteres vízigénybevétellel, kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával magánszemély üzemelteti. Az ingatlan, amelyen a kút elhelyezkedik, nem érinthet vízbázisvédelmi területet. Ha valamelyik kritérium nem teljesül, akkor az engedélyezés a fővárosi és megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok hatáskörébe tartozik. A jegyzői engedély kérelemhez mellékelni szükséges a kitöltött formanyomtatványt, amely az Önkormányzat honlapjáról tölthető le. A kérelem illetéke 5 000 Ft, melyet illetékbélyeg formájában kell leróni a nyomtatványon.
Bővebb információ a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságánál valamint az alábbi tájékoztató kiadványában érhető el.
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatója fúrt kutak fennmaradási engedélyezéséről