Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2025. január 26. vasárnap | Paula, Vanda napja

Hírek

 

Forián-Szabó Gergely – az igazságért és a tisztességért ma is ki kell állni

2024. október 24.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett megemlékezésen a városi díjakat is átadták. A lakossági jelölések alapján idén a Budakalász Díszpolgára címet id. Schieszl Konrád; a Budakalászért Emlékérmet pedig a Gyalogbusz alapítói és jelenlegi működtetői, Szép-Magyar Ágnes, dr. Szabó Zsuzsanna, valamint Süttő Zsófia és Süttő Dániel kapták. Az ünnepi alkalomra szerkesztett 56’Anno című műsorban a Lenvirág táncosai, valamint a Zeneiskola tanárai működtek közre. Az ünnepség fáklyás felvonulással és az 1956-os kopjafa megkoszorúzásával ért véget.

Forián-Szabó Gergely ünnepi beszédében emlékeztetett: 1956. október 23-a a magyar történelem egyik legragyogóbb napja. Büszkén tekintünk vissza az összefogás dicsőséges pillanataira, amikor az elnyomás sötét éveit követően az egész nemzet szinte egy emberként mert kiállni a szabadságáért és az önrendelkezéséért.

A polgármester idézte a XX. század nagy politikai gondolkodója, Bibó István intelmét, miszerint „A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem.” 1956 ősze megmutatta, hogy a legsötétebb diktatúra sem tudja kiölni az emberből a szabadság iránti vágyat. A félelem legyőzésével csodákra vagyunk képesek. A forradalom és szabadságharc ugyan a brutális túlerő miatt elbukott, de a félelem felett fényes győzelem született.

A szabadságot nem csak kivívni, de őrizni is kell. A kommunista diktatúra ugyan megszűnt, de ’56 tanulsága ma is időszerű: az igazságért és a tisztességért ma is ki kell állni. Legyenek példaképeink, akik készek voltak áldozatot hozni nemzetünk szabadságáért, akár az életük árán is – mondta Forián-Szabó Gergely.

A polgármester emlékeztetett a forradalom budakalászi mártírjaira is. Tolonits Gyulára, akit 1956. október 25-én a Parlament előtt békésen gyülekező tömegre tüzet nyitó ávósok és orosz katonák öltek meg; valamint Téglási András nemzetőrre, akit a forradalom napjaiban egy Üröm felől érkező szovjet harckocsiból leadott lövések járőrözés közben öltek meg. Merítsünk erőt az ő bátorságukból és hazaszeretetükből – fogalmazott Forián-Szabó Gergely.

Schieszl Konrád Budakalász Díszpolgára

Immár hagyomány, hogy a városi ünnepség keretében október 23-án adják át Budakalász rangos kitüntetéseit. A lakossági jelölések és a képviselő-testület döntése alapján idén a Budakalász Díszpolgára kitüntetést idősebb Schieszl Konrád kapta. A sváb kitelepítés idején négy és fél éves volt. Apai nagyapját és a családjának teljes anyai ágát elűzték, csupán a szülei és ő maradtak Budakalászon. A család ingatlanait elvették, a rokonokat az államszocialista hatalom meghurcolta.

A kitelepítés elüldözött és itthon maradt áldozatai nem csupán ingatlanaikat, hanem a múltjuk és szellemi örökségük jelentős részét is elveszítették. Akik maradtak, apránként építették vissza az életüket. Ma ők a bátorság és a szorgalom példaképei. A megfélemlítés sötét évtizedei dacára az 1896-ban alapított borozó utódjaként a Schieszl Vendéglő és Borház ma a város egyik büszkesége, a kalászi múlt és jelen egyik fontos helyszíne.

Schieszl Konrád életműve az állandóságot jelenti Budakalásznak. Azt, hogy a hit és az erkölcsi tartás, a munka és az állhatatosság a legsötétebb időkben is kiutat kínál a reménytelenségből.  Az étterem és borozó jeles családi alkalmak helyszíne, és ha testvérvárosi delegáció érkezik, a város büszkén a Schieszlbe viszi a vendégeket. Schieszl Konrád életműve és családjának munkája ma már a kalászi identitásunk része – méltatta a díjazottat Benkó Attila, az ünnepség műsorvezetője.

A Gyalogbusz alapítói és működtetői a Budakalászért Emlékérem idei díjazottjai

Budakalászért Emlékérmet 2024-ben a Gyalogbusz mozgalom egykori alapítói és jelenlegi működtetői, Szép-Magyar Ágnes, dr. Szabó Zsuzsanna, valamint Süttő Zsófia és Süttő Dániel kapták.

Szép-Magyar Ágnes és dr. Szabó Zsuzsanna évekkel ezelőtt közösen álmodták meg Budakalászon a Gyalogbuszt.  Az önkéntes kísérettel működő rendszer lehetőséget kínál arra, hogy a gyerekek sétálva, felnőtt kísérettel jussanak el a kalászi általános iskolákba. Nagy könnyebbség ez a kalászi szülőknek, mert nyugodt szívvel engedhetik gyalogosan iskolába a gyermeküket, anélkül, hogy a reggeli dugóban autóba ülve terheljék a környezetet.

A környezettudatosság mellett a Gyalogbusz életmódformáló, egészséges és hozzájárul a társas kapcsolatok fejlesztéséhez. A javaslattevők és a döntéshozók véleménye az volt, hogy az idei a Budakalászért Emlékérmet a Gyalogbusz mozgalom egykori alapítói és jelenlegi működtetői közösen kapják.

Az ünnepi alkalomra szerkesztett 56’Anno című műsorban a Lenvirág táncosai, valamint a Zeneiskola tanárai működtek közre. Az ünnepség fáklyás felvonulással és az 1956-os kopjafa megkoszorúzásával az esti órákban ért véget az Omszk parkban.

Fotók: Hartl Nagy Tamás