Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. december 01. vasárnap | Elza napja

Hírek

 

Gyomirtás hatékonyan: 10 tanács

2019. július 17.

A nyári esőzések és meleg idő váltakozása kedvez a gyomok kialakulásának, tapasztalhatjuk ezt saját kertünkben is. A közterületeken a város zöldfelületi munkatársai folyamatosan kaszálnak, a növénnyel borított területek karbantartása egész nyáron át ad feladatokat. Lakókörnyezetünk rendezettségéhez a magánkertek, az ingatlanok előtti útszakaszok látványa is hozzájárul. A hagyományos, vidéki élet rendszeres feladatai közé tartozott a gyomlálás a ház előtt és körül, a „porta” rendben tartása is. 

Ne felejtsük, hogy az ingatlantulajdonosoknak a ház előtti területet is rendben kell tartaniuk, legyen ott fű, növényzet, vagy szikkasztó. Ha elhanyagolt, gazos telket látunk városunkban, érdemes a Városrendészetnek bejelenteni a címet. A gyomok elleni küzdelem gyakran fáradságos, ám hatékonyan léphetünk fel ellenük többféle módon is. Tíz tippet gyűjtöttünk most össze, amelyek megkönnyítik a kerti munkálatokat.

1. Rendszeres fűnyírás

Ahol fű van, ott bizony tavasztól őszig munka is van vele. A rendszeres fűnyírás ellenállóvá teszi a gyepet, megelőzhető így a gyomosodása is. Nagy hőségben érdemes 5-6 cm-esre hagyni a füvet, hogy a tövek árnyékban maradhassanak.

2. Talajtakarás mulccsal

A leggyakoribb talajtakaró anyag, azaz mulcs a fenyőkéreg. A mulccsal fedett részek kevésbé száradnak ki, és a letakart talajon sokkal kevesebb gyom nő. A fűnyesedék is remek talajtakaró: a hosszabb, levágott fűszálakat hagyjuk megszáradni, és helyezzük a növények alá 3-5 cm vastagságban.

3. Ami a mulcs alatt van

Jó minőségű geotextíliát érdemes elhelyezni a talaj fölé, és kb. 30 cm-ként rögzíteni. Kerülhet rá fenyőkéreg, de a kavicságy is igen esztétikus. Duna menti területükön különösen szépen beleilleszkedik a környezetébe.

4. Talajtakarás növényzettel 

A talajtakaró növények kellően „agresszívak” ahhoz, hogy a gyom nem nőhessen ki a virágtövek között. Ilyen lehet például a meténg, az árnyliliom, a tűzeső és a gyöngyvirág is, vagy a közterületeken is használt árnylevelű lángvirág.

5. Tetszik, vagy sem: gyomlálni kell

A gyomokat kézzel távolítsuk el, ez a leghatékonyabb módja a védekezésnek. Ismételjük meg többször, mivel a növény föld alatti módosult szárai folyamatosan gyökereket fejlesztenek.

6. Ha már semmi nem segít: vegyszeres gyomirtás

A gyepben növő gyomoktól kétszikű gyomirtóval szabadulhatunk meg a legegyszerűbben. Teljes gyomirtást is végezhetünk olyan szerrel, amely az egy- és kétszikű növényeket egyaránt elpusztítja.

7. A szomszéd is örüljön

A gyomos telkek nem csak az ott lakóknak, a környező ingatlantulajdonosnak is bosszúságot okoznak. A széllel terjedő gyommagokat a kerítés nem állítja meg, és egy gazos telek megnehezítheti például a sikeres füvesítést a szomszédos háznál.

8. Keveset, de többször

Érdemesebb a kertben mindig egy-egy kisebb területet kiszemelni, és ott elvégezni a gyommentesítést.  Sokkal könnyebbnek fog tűnni a feladat, mintha az egész kerttel egyszerre szeretnénk végezni.

9. Reggel egy kicsit

Nyáron a munkavégzésre a legideálisabbak a reggeli órák, amikor hűvösebb van, és a nedvesebb talajból könnyebben eltávolíthatók a gyomok is. A csípőszúnyogok is kevésbé kellemetlenkednek ilyenkor.

10. Együtt mindig könnyebb

Már egészen kicsi gyerekeknek kaphatóak műanyag kerti szerszámok. Később a valódi kerti eszközök kisebb változatai is beszerezhetők. Vonjuk be bátran a kerti munkálatokba a kisebbeket, nagyobbakat egyaránt!

 

(Fotók: 1. Salföld, paraszthazazorok.hu; 3. mazsakonyhaja.blog.hu)