Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2025. január 16. csütörtök | Gusztáv napja

Hírek

 

Helyzetjelentés a koronavírusról

2020. február 27.

Több országban is gyorsan terjed a koronavírus, Kínában a hivatalos adatok szerint azonban már enyhül a járvány, így most a figyelem egyre inkább Európára terelődik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az új koronavírus (2019-nCoV) okozta járványról 2020. február 26-án tette közzé legfrissebb helyzetjelentését. A szakemberek szerint pánikra nincs ok, a hangsúly az ilyen esetekben szükséges megelőző óvintézkedések betartásán van.

A legfrissebb egészségügyi helyzetjelentés

A WHO tájékoztatásából kiderül, hogy az ECDC 2020. február 26-i adatai alapján 2020. február 26-án globálisan  893 új COVID-19 megbetegedést jelentettek, ezzel a 81 027-re nőtt az esetszám, valamint 65 új halálozást jelentettek, és ezzel a halottak száma 2 763-ra emelkedett.

Kínából 78 095 megbetegedést (ebből új 346) jelentettek (a hongkongi és makaói eseteken kívül), közülük 2 716 beteg (ebből új 53) meghalt. Hubei tartományban 2019. december 31. és 2020. február 26. között 65 187 megbetegedést regisztráltak.

Kínán (beleértve Hongkongot és Makaót is) kívüli területekről 40 országból/területről (ideértve a nemzetközi közlekedési járatról jelentett megbetegedéseket Japánban) összesen 2 837 igazolt megbetegedést jelentettek.  Olaszországban tizenegyre nőtt a halálesetek száma. Tizenöt haláleset történt Iránban, 11 Dél-Koreában, 4 nemzetközi közlekedési járaton (Japánban), kettő pedig Hong Kongban (SAR). Egy-egy halálesetet jelentettek a Fülöp-szigetekről, Tajvanról, Japánból és Franciaországból.

Európából (Franciaország, Németország, Finnország, Olaszország, Oroszország, Spanyolország, Svédország, Nagy-Britannia és Belgium, Svájc, Horvátország, Ausztria) összesen 383 igazolt COVID-19 megbetegedésről érkezett jelentés.

Az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) 2020. február 26-i és az Egészségügyi Világszervezet (WHO 2020. február 25-i adatai alapján elkészített tájékoztatót az ANTSZ portálján olvashatják teljes terjedelemben.

Mi a helyzet itthon?

A Belügyminisztérium közlése szerint nincs tudomása a magyar hatóságoknak a mai napig magyarországi koronavírusos megbetegedésről.

A magyar illetékes hatóságok folyamatosan nyomon követik a járványügyi helyzetet a világban, azon belül Európában. Az olaszországi fejlemények ugyanakkor azt indokolták, hogy kiterjesszék az eddigi „eset” definíciót.

A kereskedelmi szövetség álláspontja szerint itthon egyáltalán nem indokolt, hogy az egyes árucikkekből a családok nagyobb mennyiségeket szerezzenek be a megszokottnál, a vásárlóktól a híradások megfontolását kérik. A hazai áruellátás zavartalan és folyamatos, így a boltokban káosz legfeljebb a pánikkeltés miatt alakulhat ki.

A legfontosabb gyakorlati tudnivalókat a budakalásziak számára Dr. Dalloul Hicham foglalta össze a koronavírusról, különös tekintettel a gyermekekre, Dr. Tordas Dániel pedig szemléltető infografikát készített a tennivalókról.

Mi az újfajta koronavírus?

A 2019-es új koronavírus (2019-nCoV) egy új vírus, amely ugyanabba a családba tartozik, mint a Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma (SARS) és a közönséges vírusos megfázás néhány típusa.

Hogyan terjed a koronavírus?

A vírus közvetlen kapcsolattal, cseppfertőzéssel terjed, például köhögéssel, tüsszentéssel, vagy a fertőzött felületek érintésével. Egyelőre nem tudjuk, hogy mennyi ideig él túl a vírus a felületeken, de az biztos, hogy az egyszerű fertőtlenítőszerek is elpusztítják.

Mik az újfajta koronavírus tünetei?

A tünetek között szerepel a láz, a köhögés és a légszomj, súlyos esetekben a betegség tüdőgyulladást okozhat, valamint – nagyon ritkán – halálhoz is vezethet.

Viseljek orvosi maszkot?

A maszk viselése mások védelme érdekében akkor javasolt, amennyiben légzési tünetek alakultak ki, köhög, vagy tüsszög a beteg. Ha nincsenek ilyen tünetei, akkor nincs szükség a maszk viselésére. Amennyiben maszkot visel, használja megfelelően.
A maszk viselése önmagában nem elegendő a fertőzések megállításához, szükség van arra is, hogy gyakran kezet mossunk, eltakarjuk a szájunkat köhögés vagy tüsszentés esetén és elkerüljünk minden érintkezést influenza tüneteit mutató betegekkel.

Érinti-e az új koronavírus a gyermekeket?

Ez egy új vírus, ezért nincs elég információ arról, hogy miként érinti a gyermekeket vagy a terhes nőket. Tudjuk, hogy bármilyen életkorú emberek megfertőződhetnek a vírussal, de eddig nem számoltak be az új koronavírussal kapcsolatban gyermekek haláláról. A vírus ritka esetekben halálos, ez idáig elsősorban olyan emberek körében fordult elő, akiknek már korábban meglévő egészségügyi problémáik voltak vagy időskorúak voltak.
Szorosan figyelemmel kísérjük a helyzetet, és amint új információk állnak rendelkezésre, frissítjük az oldalt.

Mit mondanak a szakértők?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. január 30-án nemzetközi horderejű járványügyi szükséghelyzetet hirdetett ki. A Belügyminisztérium közlése szerint Magyarországon még mindig nem tudnak koronavírussal fertőzött betegekről. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) a koronavírus gyors olaszországi terjedése után azt nyilatkozta, hogy a kockázat alacsonytól mérsékeltig terjed. A Nemzeti Népegészségügyi Központ ingyenesen hívható zöldszámokat hozott létre a koronavírussal kapcsolatos lakossági megkeresések gyors és szakszerű megválaszolása érdekében.

 

Mik a konkrét teendők, ha úgy gondoljuk, hogy érint minket a betegség?

  1. Fertőzésre gyanús esetek NE menjenek be a rendelőbe, hanem telefonon jelezzék a panaszukat és további utasításig maradjanak otthon!
  2. Fertőzésre gyanús eset: hirtelen kezdődő láz és légúti tünetek: köhögés és/vagy légszomj ÉS 14 napon belül szoros kontaktusban volt fertőzött beteggel, vagy érintett területen járt.
  3. Az érintett terület aktuális listája a kormány.hu oldalán folyamatosan frissül; jelenleg Olaszországon belül Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna, Piedmont, ezen kívül Japán, Hongkong, Szingapúr, Kína, Irán, Dél-Korea érintett regisztrált megbetegedéssel.
  4. Tudnivalók a fertőzésről: cseppfertőzéssel terjed, lappangási idő 2-14 nap, jellemzően lázzal és köhögéssel jár.
  5. Első teendők a házi gyermekorvos értesítéséig: hasonlóan a szokványos légúti fertőzésekhez: pihenés, bő folyadék, orrtisztítás. További teendők a házi gyermekorvos utasítása szerint! A beteget NE vigyük be a rendelőbe!
  6. Megelőzési lehetőségek: fertőzéssel érintett területek elkerülése, halasztható utazások elhalasztása, zsúfolt közösségek kerülése, ALAPOS, GYAKORI KÉZMOSÁS!!!

További gyakorlati tudnivalók:

  • minden fertőzésre gyanús beteget és a diagnózis tisztázásáig a vele érintkezőket az ÁNTSZ-nek azonnal jelentenünk kell, aki karantént rendel el, tehát nyomatékosan kérjük, hogy a gyanús esetek NE jöjjenek be a rendelőbe, mert az mindannyiunk karanténba helyezését, és a rendelő bezárását jelentené, optimális esetben csak (!) 14 napra;
  • figyeljünk egymásra, az idősekre, akik a legsérülékenyebbek, járjunk el felelősen egymás egészsége érdekében!

Hogyan beszéljek a gyermekemmel a koronavírusról?

A gyerekek is sokat hallanak a koronavírusról, a betegségről szóló hírek uralják a médiát és a közösségi médiát. Érdemes beszélgetni velük a témáról. Íme néhány tipp az UNICEF-től, hogy miként tegyük:

  1. Hallgassuk meg őket. Valóban szeretne a gyermek erről a témáról beszélni? Teremtsünk olyan légkört, amelyben nyugodtan felteheti a kérdéseit és hagyjuk meg neki a kezdeményezést.
  2. Ragaszkodjunk a tényekhez. Fontos, hogy legyünk őszinték a gyermekekhez. Magyarországon jelen pillanatban alacsony a megbetegedés kockázata, főleg a halálos megbetegedés kockázata.
  3. Beszéljünk a lehetőségekről. Fontos, hogy elmondjuk a gyerekeknek, hogy mit tehetnek ők a megbetegedés ellen, például takarják el a szájukat köhögés és tüsszentés esetén, valamint gyakran mossanak kezet meleg vízzel és szappannal.
  4. Legyünk tudatosak. A gyerekek fogékonyak átvenni a felnőttek véleményét, reakcióit, így fontos, hogy mindig maradjunk nyugodtak és higgadtak, valamint kövessük a híreket, a megfelelő helyről informálódjunk az eseményekkel kapcsolatban.
  5. Kövessük a tanácsokat. Figyeljünk a hatóságok útmutatásaira.