Hivatások, szakmák képviselői Budakalászon
2019. február 17.
Slezák Szilvia – pillanatok egy védőnő életéből
„Öröm számomra, hogy babákkal foglalkozhatok. Megélhetem azt, hogyan nő fel egészségben egy kisgyerek.”
A Budakalászi Hírmondóban megjelent új sorozatunkban érdekes pályákat szeretnénk bemutatni, egy-egy fontos hivatás, különleges szakma ismertetésével. A védőnők napi feladatai közé pillanthatunk be ezúttal. A magyar védőnői szolgálat, mint nemzetközileg is egyedülálló, tradicionális ellátási rendszer bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe is. Slezák Szilvia vezető védőnővel beszélgetünk elkötelezettségről, hivatástudatról, szakmai kihívásokról.
- Miért választottad ezt a szakmát?
- Szerettem volna gyerekekkel foglalkozni, eredetileg orvosnak, szülésznőnek készültem, majd a Jóisten sugallatára lettem védőnő. A pályára 15 éve kerültem és egyetlen percig sem bántam meg. Öröm számomra, hogy babákkal foglalkozhatok és megélhetem azt, hogyan nő fel egészségben egy kisgyerek.
- Mik a fő feladataid?
- Pályám kezdetén sokkal hangsúlyosabb volt a családlátogatás. Jelenleg a sok-sok életkorhoz kötött szűrővizsgálat miatt a hangsúly a tanácsadóban való találkozásra helyeződik. Munkám jelentős részét az önálló védőnői, illetve a gyermekorvosokkal közös tanácsadások teszik ki. Hét éves korig 16 alkalommal jelenik meg nálunk egy gyerek szűrésen, emellett havonta találkozunk a csecsemőkkel családlátogatások során, illetve itt az Egészségházban. A nagyobbacskákkal (az ún. kisdedekkel) negyedévente van kapcsolatunk. Az ő korosztályukból már sokan közösségbe járnak. Tanácsadásra érkezve a védőnők mellett a gyerekorvosok is konzultálnak a szülővel. Ilyenkor elvégezzük a fizikális vizsgálatot, magasságot és súlyt mérünk. Beszélgetünk a helyes táplálkozásról, a mozgásfejlődésről, az egészséges táplálás szabályairól. Felmérjük a család működését és az anya lelkiállapotát. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy várandósság és szoptatás alatt az anyukának óriási felelőssége van életmódjának kialakításakor a csecsemőre nézve. A nevelési-oktatási intézményekbe évente minimum három alkalommal járunk fejtetű szűrést végezni. Az iskolások kétévenkénti szűrővizsgálata is a tanácsadóban történik. Ekkor a védőnői szűrések mellett az iskolát ellátó orvos is megvizsgálja a gyerekeket.
- Milyen tendenciák figyelhetők meg a mai gyerekek fejlődésében?
- Tapasztalom, hogy egyre több kisgyereknél van fejlődési zavar a mozgás- illetve beszédfejlődés terén. Mostanában emelkedik az autizmus spektrumzavaros gyerekek száma. A probléma régebben is fennált, csak akkor még egyszerűen rossz gyerekként kezelték őket. Nehéz a kicsiket szakemberhez irányítani, szűk a lehetőség a finanszírozott ellátásra. A szülők egy része jelentős anyagi forrást mozgatnak meg a gyerekük fejlesztéséért, ezt nem mindenki tudja megtenni.
- Milyen nehézségek merülnek fel munkád során?
- A szülőkkel megküzdeni sokszor nem könnyű, nehezen szakítanak időt a szűrővizsgálatokra. Ez a jelenség a rohanó világ szüleménye. Nem érzékelik a védőnői találkozások jelentőségét. Később belátják, hogy ha akár egy kisebb látás-, hallás- vagy mozgásbeli eltérést is észreveszünk időben, az nagyon fontos lépés. Ha egy gyerek a látásvizsgálatnál nem tudja végigolvasni a táblát, rádöbben a szülő, hogy ő ezt otthon talán sosem vette volna észre.
- Mi a pályád szépsége?
- Csodás érzés, amikor a hozzám tartozó pocaklakóból iskolás lesz és örömmel köszön rám az utcán. Nekem ők nyújtják a feltöltődést, fantasztikus élmény ez számomra minden nap.
- Melyek a vezetői feladataid?
- Az Önkormányzattól forrást igénylek, költségvetést készítek, megrendelem a fogyó anyagokat. A kollégákat terelgetem, koordinálom a szakmai munkát, a munkáltatói jogokat azonban polgármester úr gyakorolja.
- Segítettetek már nehéz helyzetű családoknak?
- Sok család juttat el hozzánk tárgyi támogatást, amit továbbadunk a szociálisan rászorulóknak, nélkülözőknek.
- Kiknek ajánlanád ezt a hivatást? Milyen kvalitások szükségesek hozzá?
- Gyerekszeretet és nagyfokú empátia kell ehhez a pályához. Emellett alázat, hogy jól segítsünk, de nem szabad túlzottan alárendelődni a problémának. Célunk, hogy ha egy szülőnek nehézsége van, a mi segítségünkkel, de önerőből oldja meg a helyzetet.