Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. október 07. hétfő | Amália napja

Hírek

 

HOLLÓ ANDRÁS – tragédia előtt és után

2017. július 14.

Holló András aki eredetileg kertészmérnökként dolgozott, sok éve él Budakalászon családjával, ám nagy ismertséget kerekesszékes tánctanárként szerzett. Balesete új emberré tette, lelki mélységeket nyitott meg előtte és elmélyítette hitéletét. Értékrendje példaértékű sokak számára; felfogása és kitartása pedig kimagasló. A kezdetektől mutatjuk be történetét, a felszínről repülünk a lelki mélységek felé.Holló András (1)

  • Milyen végzettséget szereztél mielőtt a tánc világa felé fordultál?
  • Eredetileg kertészmérnöknek tanultam, saját vállalkozásom volt és kertfenntartással, -építéssel és karbantartással foglalkoztam. Ezt követően teológiát végeztem, végül tánctanárként dolgoztam. Életemben nagyon aktívan volt jelen a mozgás. Naponta 6-8 órát roptam a táncot, feleségemmel Virággal elegáns bálokra jártunk, a Tátra hegycsúcsait is meghódítottuk. Rendszeresen úsztam és bicikliztem.
  • Egy tragédia ezt az intenzív életvitelt írta újra, kettévágva egy emberi sorsot. Ez alapjaiban változtatta meg az élethez való hozzáállásodat, értékrendedet és formálta át életszemléleted.
  • Tíz évvel ezelőtt, 37 éves koromban motorbalesetet szenvedtem, melynek következtében megrepedt a gerincem és mellkastól lefelé lebénultam. A tíz hónap fekvéssel töltött idő alatt az orvosok felépüléssel bíztattak de hamar kiderült, hogy orvosi műhiba miatt nem várható gyógyulás.
  • Egy ilyen helyzetben felmerül a kérdés, hogyan lehet mindezt mentálisan túlélni? Mi adott számodra erőt a küzdelemhez?
  • Nagy vízválasztónak tekintem a velem történt tragédiát. Számomra innentől új időszámítás kezdődött, azóta látom, hogy a baleset előtt milyen felszínes életet éltem. Annak az időszaknak kulcspillanata volt, amikor megértettem, hogy az orvos hibája miatt nem én tartozom elszámolással, az az Ő életének és lelkiismeretének a próbája kell hogy legyen. Ez vezetett oda, hogy tiszta szívvel tudtam elfogadni az állapotomat, nem maradt bennem harag vagy gyűlölet.
  • A megbocsátást úgy tudom, később is számos alkalommal gyakoroltad.Holló András (4)
  • Egy alkalommal az engem ápoló nővér nyitva felejtette a karomban a kanült egy éjszakára, így majdnem elvéreztem. Később került engem és nem mert velem találkozni. Kértem, hogy látogasson meg és megbeszéltük, hogy mindenki követhet el hibát, de jóvá is tudja tenni. A nővér ezt követően teljesen átalakult, bocsánatot kért és mély barátságba kerültünk.
  • Eredetileg papnak szántak, intenzív hitéletet éltél. Hogyan élted meg ezt az időszakot?
  • Amilyen lelkes keresztény voltam, annyira hiányzott az igazi Istenkapcsolat. Ezt a mély kapcsolódást a balesetem utáni vívódások és útkeresés hozta el, ami alatt, úgy érzem, más emberré váltam. Engem ez az életembe beáramlott kegyelem mentett meg.
  • Az Angolkisaszonyok iskolájában – mai nevén Ward Mária keresztény Gimnáziumban – tanítasz táncot a Váci utcában. A szalagavatók idején kézről kézre jár az iskolákban a telefonszámod. Milyen a kapcsolatod a tanítványaiddal?Holló András (3)
  • A fiatalokat megismerve láttam, hogy lelkileg mennyire nem kiegyensúlyozottak, így egyre többet beszélgettem velük. Sorban derültek ki a tragédiák alkoholizmusról, erőszakról, öngyilkosságról. Sok családban fellelhető volt hasonló érintettség. Az igazgató engedélyével lelki beszélgető csoportokban foglalkozom velük.
  • Nem csak fiatalokkal beszélgetsz, hanem 200-300 fős közönség előtt is tartasz előadásokat. Mi ezeknek az alkalmaknak a fő üzenete?
  • Hirdetem, hogy Istenkapcsolat nélkül emberi erővel nem lehet megküzdeni az életben. Nem magamról beszélek sosem, kulcsot szeretnék adni az emberek kezébe, hogy megoldhassák az életük problémáit. Előadásaimat nem írom le, ezek mindig interaktívak, célom, hogy megszólítsak embereket és megérintse őket a mondanivalóm. Engem csak azok az elvek irányítanak, amelyeknek az igazságtartalmát magam is megtapasztaltam. Hit nem tud formálódni elméletből. Ha egy ismerősünk elmeséli, hogy milyen volt a tegnapi koncert, akkor örülhetünk az ő örömének. De ha együtt táncoltuk át azt az estét, akkor az egy boldog egymásra kacsintás. Ilyen a hitélmény.
  • A családod is nehezen élhette meg a történteket.
  • A gyerekeknek ebben a helyzetben sok mindenről le kell mondaniuk és ezt ők is látják. Nem tudunk együtt kirándulni a hegyekben, együtt túrázni kerékpárral, nem tudom felkapni és megpörgetni őket. Ezzel szemben pedig kialakult bennük egyfajta hiperérzékenység az elesettek felé. Megérzik mikor és hogyan van szükség segítségre legyen a rászoruló akár ember, vagy egy kis állat. A feleségemmel pedig napról napra ki kell állnunk egymás mellett a próbáinkat, amitől az egymás iránti szeretetünk edződik. Ma jobban oda vagyunk egymásért, mint házasságunk kezdetén. A próbák, kalandok összekovácsolnak bennünket.
  • Budakalászon a szentistvántelepi plébánián tanítasz még hittant. Belefér még ezek mellett az életedbe a tánctanítás?
  • A szalagavató táncok betanításával a jövőben teljesen felhagyok. Az Istenutat fontosabbnak tartom, valamint a keresztény életforma követését.