Hulladékgazdálkodás
A szolgáltató elérhetőségei, személyes ügyfélszolgálat Budakalászon:
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. alvállalkozójaként a MOHU Budapest Zrt. végzi Budakalászon a hulladékszállítás (2024. 01.01-től)
Honlap: www.mohubudapest.hu
E-mail: info@mohubudapest.hu
Budakalászi személyes ügyfélszolgálat: Budakalász Szentendrei út 9. Kós Károly Művelődési Ház és Könyvtár épületében minden hónap utolsó csütörtöki napján 10:00-14:00 óra között.
A Hulladékudvart az NKSZ Vértes Vidéke Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt. üzemelteti Budakalászon a Klinger Henrik utcai hulladékudvar területén.
A Hulladékudvar szolgáltatása lakcímkártyával vehető igénybe, az ünnepnapok kivételével, hétfőtől szombatig 8.00 és 16.00 óra között tart nyitva. A leadható hulladékok listája IDE kattintva elérhető.
Ügyfélfogadás minden hónap utolsó csütörtöki napján 10-14 óra között.
A személyes és telefonos ügyfélszolgálatok elérhetőségei és nyitvatartásuk Budapesten
HULLADÉKNAPTÁR UTCAJEGYZÉKKEL 2024.
HULLADÉK ELSZÁLLÍTÁSÁNAK RENDJE 2024. évben:
Kérjük, hogy a hulladékot minden esetben legkésőbb a gyűjtési napon reggel 5:00-ig kikészíteni szíveskedjen.
TÁJÉKOZTATÓ A KOMMUNÁLIS (HÁZTARTÁSI) HULLADÉKGYŰJTÉSRŐL:
Kommunális (háztartási) hulladék a háztartásokban képződő vegyes, elkülönítetten gyűjtött, valamint nagydarabos hulladék, ideértve a lakásokban, lakóingatlanokban, a pihenés, üdülés céljára használt helyiségekben, valamint a lakóházak közös használatú helyiségeiben és területein képződő hulladékot.
TÁJÉKOZTATÓ A HÁZHOZ MENŐ SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉSRŐL:
Az utóbbi évtizedekben a mindannyiunkat körülvevő természeti és társadalmi környezet óriási változásokon ment keresztül, kiemelt jelentőséget kapott a környezetvédelem, a környezettudatos gondolkodás.
Napjaink fogyasztói társadalmaiban felismerték, hogy a Föld véges nyersanyag és energiaforrás készleteinek kimerítése helyett, a keletkezett töméntelen mennyiségű hulladék ésszerű hasznosítása, a felelős hulladékgazdálkodás nem csak csökkenti a környezeti terhelést, de az újrahasznosítás során rengeteg újra felhasználható anyag kerül vissza a gazdaságba, az ipari termelésbe ahelyett, hogy szeméthalmokat építenénk.
Nem hiába lett a felelős hulladékgazdálkodás alapgondolata a három „R”: Reduce, Reuse, Recycle. Reduce (jelentése: csökkentés), azaz a hulladék csökkentése áll első helyen, mint legjelentősebb tényező. (pl. eldobható nylon szatyrok helyett használjuk szövet szatyrot, alufólia helyett uzsonnás dobozba tegyük a szendvicset). Reuse (jelentése: újrafelhasználás), tehát amit csak lehet, kidobás helyett ismételten vegyünk használatba. (pl. a kiöblített befőttesüvegben magunk is tehetünk el befőttet, savanyúságot). Recycle (jelentése: újrahasznosítás), azaz a hulladék feldolgozása és ebből újabb termékek előállítása, amelyhez elengedhetetlen, hogy a hulladékot a megfelelő módon, szelektíven gyűjtsük. Fontos, hogy mit, hova és hogyan helyezünk. Környezettudatosságunkkal hozzájárulhatunk tágabb és szűkebb lakókörnyezetünk megóvásához is.
SZELEKTÍVEN GYŰJTHETŐ HULLADÉKOK ÉS AZOK GYŰJTÉSÉNEK MÓDJA:
PAPÍR: ide tartozik minden könyv, füzet, újságpapír, magazin, csomagolópapír, hullámpapír, karton, papírguriga.
Fontos, hogy a dobozokat lapítsuk össze, csökkentsük a térfogatukat, így sokkal kevesebb helyet foglalnak el. Továbbá a szelektíven gyűjtött papírok közé ne tegyünk ételhulladékkal szennyezett (vegyszerrel érintkezett, vagy olajos, zsíros) papírokat, például a pizzás dobozt. Használt papír zsebkendőt vagy szalvétát se dobjunk ide.
MŰANYAG ÉS FÉM: ide tartoznak az üdítős- és ásványvizes palackok, kiöblített háztartási flakonok és azok kupakjai (samponos, habfürdős flakon), háztartásban előforduló tiszta fóliák (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák), kimosott tejfölös-, joghurtos poharak, továbbá a különféle háztartási fémhulladékok (pl. evőeszköz) és italos- valamint konzervdobozok, kiöblített és összelapított italos karton (tejes-, gyümölcsleves doboz).
A különválogatva gyűjtött fém és műanyag közé ne kerüljön zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakon, margarinos doboz, élelmiszer maradványt tartalmazó műanyag, hungarocell, CD-lemez, magnó- és videókazetta, egyéb nem csomagolási műanyag (pl. nylon harisnya), mert újrahasznosításuk a jelenlegi technológiákkal nem megoldható.
FIGYELEM! A szelektív hulladékok papír, műanyag és fém hulladék esetében együtt kerülnek begyűjtésre.
Kérjük, hogy a szelektív hulladék gyűjtésének napján reggel 5:00-ig az ingatlanuk elé, jól látható, megközelíthető helyre szíveskedjen kikészíteni a hulladékokat beazonosítására alkalmas átlátszó zsákban.
MIT HOGYAN GYŰJTSÜNK? | ||
|
SZELEKTÍVEN GYŰJTHETŐ | SZELEKTÍVEN NEM GYŰJTHETŐ |
papír | ||
– kartondobozok
– színes vagy fekete fehér újságok – hullámpapírok – irodai papírok – könyvek, füzetek, prospektusok |
indigó,
címke, hőérzékeny papír, zsíros ételmaradékkal szennyezett papír, műanyagborító, papír pelenka |
|
műanyag | ||
– üdítős, ásványvizes palackok
– margarinos dobozok – étolajos flakonok – joghurtos, tejfölös dobozok – samponos, tusfürdős flakonok – mosószeres flakonok – műanyag egyszer használatos tányérok – műanyag szatyrok, fóliák – tejes, gyümölcsleves többrétegű Tetra-Pack dobozok |
műanyag háztartási eszközök, műanyag bútorok, használati tárgyak, műanyag tányérok, dobozok, zsírral, olajjal, mérgező anyaggal, vegyszerrel szennyezett műanyaghulladékok, klór tartalmú (PVC) hulladékok, Hypo-s műanyag flakonok, PVC csövek, számítógép- vagy autóalkatrészek, Folpack fóliák | |
fém | ||
– sörös, üdítős energiaitalos dobozok
– befőttes- és italosüvegek záró fedelei, – fém kupakok – KIÖBLÍTETT konzervdobozok (kutya- és macskaeledeles is) |
zsíros, olajos, vegyszeres és festékes dobozok,
hajtógázas sprayk, egyéb ismeretlen anyagok, háztartási szemét, alumínium tálcák, alufólia |
ÜVEGHULLADÉK: Üvegnek számít minden italos-, parfümös és egyéb öblös üveg. Fontos, hogy az edénybe kupak nélkül helyezze el az üvegeket. Az üveg leadására a Budakalász, Klinger Henrik utcai hulladékudvar nyújt lehetőséget.
ZÖLDHULLADÉK: Lomb, fa- és bokornyesedék, nyírt fű, gyom. Ügyeljen arra, hogy az elszállításra szolgáló zsákba kizárólag zöldhulladék kerüljön! Lomb, fa- és bokornyesedék, nyírt fű, gyom zsákban helyezhető ki, fás szárúak, ágak, gallyak pedig kötegelve. (az ágak maximum 1 méteres hosszúságúak és 10 cm átmérőjűek lehetnek). A zöldhulladékokat kérjük a gyűjtési napokon reggel 06:00-ig elszállításra kikészíteni szíveskedjen az ingatlan elé, jól látható, megközelíthető helyre az erre rendszeresített barna hulladékgyűjtő tartályokba és többlethulladékos zsákokba. Alkalmanként zsákolva vagy kötegelve 100 kg zöldhulladékot is leadhatunk a hulladékudvarban.
LOMHULLADÉK: Budakalászon házhoz menő rendszerben működik a lomtalanítás. Az ingyenes szolgáltatás évente egy alkalommal, legfeljebb 6 m3 mennyiségben vehető igénybe. Az ingatlan tulajdonosának a szolgáltatónál kell időpontot egyeztetni, amikor elszállításra kerül az összegyűlt lom. A házhoz menő lomtalanítással kapcsolatban az alábbi elérhetőségeken tud egyeztetni: fkfzrt@fk f.hu; info@budapestikozmuvek.hu; illetve a +36-1-700-7000 telefonszámon. Személyesen Budakalászon a Faluházban lévő kihelyezett ügyfélszolgálati ponton minden hónap utolsó csütörtökén 10:00-től 14:00 óráig. Ezen túl a Budakalászi Hulladékudvarban is van lehetőség lom hulladék leadására. A szolgáltatás lakcímkártya felmutatásával, vasárnap kivételével a hét minden napján 8 és 16 óra között igénybe vehető a Klinger Henrik utcában.
Kérjük, hogy mindenki a saját ingatlanja elé helyezze ki a lomokat, legkorábban a lomtalanítási napot megelőző napon! Kérjük, hogy Budakalász település közterületi rendjének és tisztaságának megőrzése érdekében kizárólag az előre egyeztetett napon reggel 05:00-ig helyezze ki lomjait, ezzel elkerülhetővé válik a rendetlenség az utcákon! Ezen időpont után kihelyezett hulladékok nem kerülnek elszállításra! Az elszállítandó lomhulladékot a közterületen úgy kell elhelyezni, hogy az a jármű és gyalogos forgalmat ne akadályozza, a gyűjtő szállítóeszköz által jól megközelíthető legyen, a zöldterületeket és a növényzetet ne károsítsa, és ne járjon baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.
Nem lehet kikészíteni:
- a háztartásokban naponta képződő háztartási hulladékot,
- ipari, mezőgazdasági tevékenység következtében keletkezett hulladékot,
- veszélyes hulladékot,
- építési törmeléket,
- autógumit, autóroncsot,
- szénport, hamut,
- földet,
- elkülönítetten gyűjtött üveg, papír, műanyag és fém hulladékot,
- zöldhulladékot (ág, nyesedék, lomb, fű).
Lomtalanítás utáni takarítás: Az ingatlan előtti szakasz takarítása az ingatlan tulajdonosok, vagy azok képviselőinek felelőssége és feladata. Kérjük, hogy a lomtalanítás utáni rend helyreállításában együttműködni szíveskedjen.