Hurrá, építkezünk! – Óváros
2018. június 07.
Részletek a Településképi Arculati Kézikönyvből – 4. rész
Az idei év lapszámainak építészeti témájú rovatában Budakalász Településképi Arculati Kézikönyvének egyes fejezeteit mutatjuk be azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsunk az építkezők számára a szép és tájba illeszkedő mértéktartó és értékálló épület létrehozásában.
Budakalász Ófalunak nevezett része az eredeti településmag, mely a Kálvária-domb szoknyájaként falusias, helyenként zártabb beépítéssel kíséri végig a főutat. Itt találhatóak az igazgatás, az oktatás legjelentősebb intézményei és a templomok.
A valamikori Ófalu a mai Budai út és a Damjanich utca találkozása környékén alakult ki, helyenként hangulatos girbegurba utcákkal, a patakot, mint természeti adottságot követve. Területének egy része sík, a Budai úti telkek végében azonban löszfal emelkedik. Ófalu fölé magasodó Kálvária-dombon Árpád-kori templomrom, a dombra felvezető utcában évszázados pincék sora áll. A terület fő ütőere a kis teresedésekkel kísért Budai út, melynek kerítéseihez illesztve eredeti és újjáépített körmeneti kápolnákat is láthatunk. Az utcaképek meghatározó elemei még az ásott kerekes kutak, a keresztek és a patakot átívelő hidak.
Ófaluban a beépítési mód zömében oldalhatáros, mely követi a terep adottságait. A házak jellemzően az utcavonalon állnak. Ófalu jellegzetes épületei az utcára merőlegesen álló, a kert felé tornáccal nyíló ún. hosszúházak. Homlokzatuk meghatározó elemei a vakolatdíszekkel keretezett két kis ablak, a színes üvegberakásos, áttört tornácajtó. Több esetben az oromfal csonkakontya alatt felső sarkain lecsapott, osztott üvegezésű padlás szellőzőablak nyílik, mely visszatérő, kedves építészeti elem a kalászi házakon.
A másik jellemző épülettípus a településközpont felé városiasodó szövet részeként az utcával párhuzamosan áll, szomszédaihoz zártsorúan kapcsolódik. Vakolt, finoman díszített homlokzatának hangsúlyos eleme a kétszárnyú fa kapu, valamint a tető jellegzetes padlásszellőzői.
Az Ófalu területe jellemzően sűrűn beépült terület, és erős építészeti hatásokkal bír. Egyértelmű cél a hagyományos kalászi utcakép megőrzése az eredeti építészeti elemek megtartásának támogatásával. Új épületek építése, meglévők átépítése esetén azok továbbgondolásával, a folytonosság megőrzésével.
Telepítés
Az Ófalu beépítésének rendje a falukép jellemző tényezője. A keskenyebb telkes területeken az épületek a telek oldalhatárán állnak. A szélesebb telkekre szabdalt tömbökben az utcával párhuzamos elhelyezésű épületek vannak. Valamennyi épület az utcafronton áll. Igazodjunk a már kialakult, harmonikus rendhez! Az utcakép védelmében, több telek egyesítése esetén, az így létrejövő „óriástelekre” nem helyezhető el a telekmérettel arányosan növekvő „óriásház”, helyette gondolkodjunk több kisebb épületben.
Ófaluban jellemzően földszintes épületek állnak, ezért új építésnél is igazodjunk e meglévő környezethez. Amennyiben a telekméret megengedi, a használat pedig igényli a tetőtér beépítését, csak az utcafronttól hátrébb javasolt a térdfal megemelése és a tetőablakok elhelyezése. Az utcafronton őrizzük meg, vagy állítsuk vissza a kalászi házak jellegzetes homlokzatát.
Tetőforma, tető-hajlásszög
Az Ófaluban kis fesztávra épített, így kisebb tömegű, nyeregtetős épületeket találunk, jellegzetes ereszmegoldással, a tornác felett ereszcsendesítéssel. A hosszúházak jellegzetessége a 3-5 cserépsoros kis csonka kontyolás, valamint az utcai homlokzat oromdeszkás kialakítása. Új építés esetén a területre jellemző, hasonló tömegű és egyszerű tetőformájú épületben gondolkodjunk. A túl meredek („alpesi”) illetve túl alacsony („mediterrán”) hajlásszög, vagy a tördelt, bonyolult tetőforma idegenül hat és megbontja Ófalu egységes utcaképét, ezért kerülendő.