Idő előtt az iskolába? – Friss információk a 2020 januárjától életbe lépő beiskolázási törvénymódosításról
2019. december 17.
2019. november 22-én megjelent a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, ami meghatározza, hogyan lehet felmentést kérni a hatéves kortól kötelező iskoláztatás alól. A legfontosabb tudnivalókat igyekszünk az alábbi cikkben leírni, hiszen tudjuk, hogy sok budakalászi család is várta, várja a hiteles információkat, hogy gyermeke igényeit fi gyelembe véve tudhassa őt jövő évben még az oviban vagy már az iskola első osztályában.
Kitől, mit és meddig kell kérni?
A rendelet értelmében az Oktatási Hivatal fog majd eljárni a kérelmekkel kapcsolatban, melyekben a szülők gyermekük óvodában maradását kérik. A vizsgálatnak kötelező része lesz egy szakértői vizsgálat, melynek időpontjáról a kérelem megérkezése utáni öt napon belül értesítést küldenek a szülőknek. A vizsgálatot a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belülre fogják kitűzni. A vizsgálatra akkor kerül sor, ha az Oktatási Hivatal megadott felületére január 31-ig feltöltött alátámasztó dokumentumok (=kérelem) alapján az Hivatal indokoltnak tartja a gyermek további vizsgálatát. Ez lesz az idézett „szakértői vizsgálat” majd.
A szakértői bizottságot a járási hivatal, budakalászi óvodások esetében a Szentendrei Járási Hivatal fogja kijelölni. Miután e bizottság a szakvéleményét elkészítette, azt az eljárás megindításától számított 30 napon belül megküldi a járási hivatalnak. Az Oktatási hivatal ezután hoz döntést (az egész eljárásnak maximum hatvan nap alatt be kell fejeződnie). Az Oktatási Hivatal elutasító döntésével szemben – a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül – közigazgatási per keretében bírósághoz lehet majd fordulni.
A kérelmet eredetileg január 15-éig lehetett benyújtani, de kis idővel a rendelet megjelenése után azt január 31-re módosították. Az Országgyűlés december 10-i ülésén január 31-ig meghosszabbította a tankötelezettség alóli felmentési kérelem beadási határidejét. Így tehát a kérelmek új benyújtási ideje a január 1. és 31. közötti időszak. A kérelmet az Oktatási Hivatal megfelelő felületén az alátámasztó dokumentumok csatolásával, kizárólag elekt
ronikus úton lehet benyújtani. Ha a szakértői bizottság 2020. január 31. előtt a gyermek óvodai nevelésben történő részvételét további egy nevelési évig javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség.
Grünvald Tímeát, a Nyitnikék Óvoda vezetőjét is megkérdeztük, ők hogyan készülnek a szülők tájékoztatására.
„Szeptember óta folyamatosan informáljuk a szülőket a köznevelési törvény módosításából adódó változásokkal kapcsolatban. Legnagyobb mértékben a tanköteles gyermekek iskolakezdésének elhalasztására vonatkozó változások iránt érdeklődtek a szülők. A végrehajtási rendelet késése nagyon sok bizonytalanságot okozott, ezért a Pedagógiai Szakszolgálattal együttműködve igyekeztünk olyan helyi eljárásrendet kidolgozni, amelynek segítségével még decemberben elvégzik az érintett gyermekek iskolaérettségi vizsgálatát. Az eredmény segíteni fogja a szülőket a döntéshozatalban, és meghatározza majd az eljárás további menetét. Minden új információt közzé teszünk az óvodai levelezési rendszeren belül. A legutóbb továbbított dokumentumok az Oktatási Hivatal, illetve a Pedagógiai Szakszolgálat tájékoztatója volt.”
Közben Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa aggályát fejezte ki a törvény januárban való bevezetésével kapcsolatban. Az ombudsman szerint kérdéses, hogy a rendelkezés bevezetéséhez szükséges feltételek minden érintett szervnél fennállnak-e, ezért a jelenlegi helyzet a jogbiztonság követelményével és a gyermek jogaival összefüggő visszásság, jogsérelem bekövetkezését valószínűsítheti. Hangsúlyozta, hogy „az előírásokat csak olyan időponttól lehet bevezetni, amikor azokat minden érintett megismerhette és a jogalkalmazás is felkészülhetett rá. A halasztással elérhető lenne, hogy a megalapozott döntéshez, a tanulók tényleges iskolaérettségének megállapításához szükséges feltételrendszer teljes körűen rendelkezésre álljon.” Érdemes tehát a legfrissebb hírekért fi gyelni a híradásokat és az intézmények tájékoztatását.
Hollósi-Györgyei Nóra