Interjú Ormándlaki Balázzsal
2024. december 29.
Decembertől új tagokkal folytatja működését a Budakalászért Közalapítvány, amelyben az elnöki tisztséget Ormándlaki Balázs tölti be. A társadalmi és szociális célok megvalósításához támogatást nyújtó közalapítvány tagjai különböző szakmák képviselőiből álló budakalászi civilek. A közgazdász végzettségű új elnök buddhista hit- és erkölcstanoktatást tart több budakalászi általános iskolában.
„Fontos számomra a környezetvédelem és a fenntarthatóság.”
Mióta élsz Budakalászon?
Feleségemmel 15 éve vagyunk házasok, fiunk 13 éves, lányunk 11 éves. 30 éve élek Budakalászon. Laktam már sok felé, de 10 éve már a Márton Áron utcában lakom. Tehát lassan már kezdem otthon érezni magam itt.
Mitől lesz egy hely számodra otthonos?
Fontosnak tartom, hogy a helyi közösségért tegyek és ezen keresztül váljak a város hasznos polgárává. Az elmúlt 5 évben a pénzügyi bizottság külsős tagja voltam. Aktív tag vagyok a 2011 Egyesületben is. Sok jó emberi kapcsolatot, barátságot és rengeteg hasznos tudást köszönhetek a közösségi munkának, mindezek hozzásegítenek ahhoz, hogy otthon érezzem magam itt.
Mivel foglalkozol hivatás-szerűen?
Végzettségemet tekintve közgazdász vagyok. Kifejezetten érdekel a viselkedés-közgazdaságtan. 11 évig egy marketing vállalkozást építettem, amely a mai napig is piacvezető a szegmensében, de én már két éve átadtam az ügyvezetést kollégáimnak. Az elmúlt 6 évben már jellemzően tanácsadói tevékenységet végeztem civil szervezetek és közepes méretű vállalkozások számára. Hamarosan befejezem a Tan Kapuja Buddhista Főiskolát és az egyház megbízásából buddhista hit- és erkölcstanoktatást tartok általános iskolákban, például a Szentistvántelepi és a Patakpart suliban.
Mivel töltöd szívesen a szabadidőd?
Nagyon szeretek társasjátékozni, kirándulni, szörfözni, olvasni, gitározni. Egy ideje tanulok játszani Shakuhachi-n, azaz japán bambusz fuvolán is. A kutyámmal sokat sétálunk a környéken. Fontosnak tartom, hogy őrizzem a természet önműködő rendszerét. Kifejezetten örülnék, ha egyre több fecskét láthatnék a környéken, akik a legjobb természetes ellenfelei a szúnyogoknak.
Nem először vállalsz közéleti szerepet, hogyan lettél kuratóriumi elnök?
A kuratórium és felügyelő bizottság tagjait Budakalász Város Képviselő-testülete választja meg. A városvezetés látószögébe kerülő, a tisztségekre leginkább alkalmas jelölteket az önkormányzattól megkeresik és felkérik őket a pozíciók elfogadására, és ha nyitottságot mutatnak erre, akkor előterjesztik az aktuális testületi ülésen és szavazásra bocsátják.
Már elkezdtetek egyeztetéseket folytatni az új kuratóriumi tagokkal, milyen célokat határoztatok meg?
A közalapítvány az alapító okirata szerint az alábbi céllal jött létre: „Olyan tevékenység, amely a budakalászi polgárok és társadalmi csoportok, közösségek szociális tevékenységhez, családsegítéshez, időskorúak gondozásához, neveléshez és oktatáshoz, képességfejlesztéshez, ismeretterjesztéshez, kulturális tevékenységhez, a helyi diáksport és sportegyesületek tevékenységéhez, közrend és közlekedésbiztonság védelméhez, önkéntes tűzoltáshoz, mentéshez, katasztrófa-elhárításhoz, környezetvédelmi tudatformáláshoz, környezetvédelmi és természetvédelmi tevékenységek és közösségi programok megvalósításához támogatást nyújt.” Pontokba szedve a következő témák mentén szeretnénk eredményeket elérni:
Programok a fiatalok számára: olyan programokat és közösségi tereket hoznánk létre, amelyek inspirálják, fejlesztik és támogatják a fiatalokat. Hiszünk abban, hogy a fiatalok tehetsége és kreativitása egy fenntartható és összetartó társadalom alapja. Ennek érdekében olyan kezdeményezéseket indítunk, amelyek elősegítik a személyes fejlődést, az együttműködést és az aktív részvételt közösségünk életében, illetve hidat képezhet generációk között. Erre kiválóan alkalmas lehet a Táncsics utca 1. szám alatti ingatlan, amely – reményeink szerint – betöltheti majd ezt a funkciót.
Környezetvédelem célunk, hogy olyan programokat és kezdeményezéseket valósítsunk meg, amelyek aktívan hozzájárulnak a természeti erő források megőrzéséhez, a biodiverzitás (a biológiai sokféleség) védelméhez és a környezeti terhelés csökkentéséhez.
Idősek és rászorulók támogatása: az alapítvány célja, hogy hatékony, személyre szabott segítséget nyújtson az idősek és a rászorulók számára, elősegítve életminő ségük javítását és méltóságuk megőrzését. Kezdeményezése inkkel az alapvető szükségletek biztosítása mellett társadalmi és érzelmi támogatást is szeretnénk nyújtani, és felhívni a budakalásziak figyelmét a szolidaritás és az egymás iránti felelősségválla lás fontosságára.
Helyi vállalkozások bevonása: szeretnénk szoros együttműködést kialakítani a helyi vállalkozásokkal annak érdekében, hogy közösen támogassuk az általunk fontosnak ítélt ügyeket.
(Ormándlaki Balázzsal készült interjúnk megjelent a Budakalászi Hírmondó 2024-25. december-januári, ünnepi lapszámában.)
Marosvölgyi Judit