Ismét szúnyoggyérítés lesz Budakalászon
2020. augusztus 24.
Augusztus 25-én kedden, napnyugtát követően kerül sor Budakalászon a következő, immár 6. földi kémiai szúnyoggyérítésre. Nem megfelelő időjárás esetén a pótnapok augusztus 26. és 27.
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a szúnyoggyérítésért felelő Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság álláspontja szerint a Dunakanyarban a légi gyérítés aktuálisan nem indokolt, tájékoztatásuk szerint a jelenlegi ártalomhoz képest aránytalan környezetterhelést jelentene. A légi kémiai irtást kizárólag ott engedélyezte az OKF, ahol betegségterjesztő szúnyogfajok nagyobb létszámú jelenléte nehezíti a terheltséget.
Ugyanakkor a földi gyérítés ütemezésekor figyelembe veszik az egyes területek és régiók terheltségét, Budakalászon a legutóbb földi gyérítés augusztus 18-án volt, e héten pedig ismételten sor kerül rá.
Jelen pillanatban a központilag is sűrűn ütemezett gyérítéseken felül saját hatáskörben gyérítést végezni a szakemberek szerint nem jár plusz előnyökkel.
Érdemes vele tisztában lenni, hogy a földi kémiai gyérítés nem csak a szúnyogpopulációt terheli, így minden egyes beavatkozás komoly mérlegelést igényel a szakemberek részéről, hiszen nem kizárólag az emberek érdekeit kell szem előtt tartaniuk.
***
Kétségtelenül a szúnyog az enyhe, meleg, esős vagy páradús időjárás egyik legkellemetlenebb járuléka. Sokszor van róla szó, mégsem árt újra végig gondolni, mit tehetünk magánemberként, hogy kevesebb szúnyog legyen a környezetünkben?
Szüntessük meg otthonunkban és környezetében azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik:
- Az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot stb. úgy tároljuk, hogy abban az esővíz ne tudjon összegyűlni.
- Az állatok itatóvizét rendszeresen cseréljük friss vízre.
- Az esővízgyűjtő hordót, víztárolót stb. fedjük le vagy sűrű hálóval takarjuk le.
- A kerti vagy ipari medencékben, nagyobb nyílt víztároló tartályokban (esővízgyűjtőkben) érdemes lehet szúnyoglárva-irtó szerrel is pusztítani a szúnyoglárvákat. Nagyobb medencéknél a hatékony védekezés érdekében javasolt kártevőirtó szakvállalkozó segítségét igénybe venni.
- Az ereszcsatornát, vízelvezető árkot tartsuk karban, hogy a csapadékvíz elfolyhasson.
- A takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát stb. olyan módon terítsük le, hogy a víz ne álljon meg rajta.
- Figyeljünk rá, hogy virágcserepekben se álljon hosszabb ideig víz.
- Ne tároljunk a szabadban szétszórtan olyan hulladékot, pl. gumiabroncsot stb., amelyben a víz összegyűlhet.
- A teherautók ponyváján az esővíz tócsákat képezhet, ezekről időnként érdemes a vizet leborítani a ponyváról, mert abban is szúnyoglárvák fejlődhetek, sőt akár „utazhatnak” új területekre.
Nem gondolnánk, de…
Több szúnyogfaj a telet úgy vészeli át, hogy a kifejlett szúnyogok fagytól védett helyekre húzódnak be ősszel. Nem gondolnánk, de a garázs, pince, fészer, kerti kisházak, aknák nyílászárói is igen csalogatóak a vérszívók számára. Állattartásra használt épületekben, ólakban szintén igen nagy számban fordulhatnak elő szúnyogok és más vérszívó rovarok, amelyek az állatokat is megbetegíthetik.
Ezekre a helyekre télen is érdemes odafigyelni, hiszen a fagymentes helyekre gyakran húzódnak be a kártevők, hogy a telet átvészeljék. Az általános és rendszeres kártevőirtás mellett ezért az őszi hónapoktól ezeket az épületeket is tartsuk zárva szürkület után, vagy védjük ezeket is szúnyoghálóval.
Hazai tapasztalat, de nemzetközi kutatások szerint is, egyes iparágak kedveznek a szúnyogok terjedésének és elszaporodásának. Ilyenek többek között az autóalkatrésszel, autóbontással foglalkozó telephelyek, kertészetek, hulladéklerakók, de minden olyan munka, amely folyamán az esővíz felfogására szolgáló, vagy arra alkalmas tárgyakat használunk. Akár a kerti öntözéshez.
A nyári, meleg hőmérséklet mellett akár egy hét alatt kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. Néhány deciliter vízben több száz szúnyog fejlődhet.
Az egyéni védekezésről, valamint a szúnyogok által terjesztett betegségekről további információkat az ANTSZ oldalán olvashatnak ITT.