Itt a nyár, használjuk fel a nap nyújtotta energia lehetőségeket!
2018. augusztus 02.
A Pest Megyei Kormányhivatal információs anyagát ajánljuk figyelmükbe. A korszerűsítésre vonatkozóan VEKOP (Versenyképes Közép-Magyarországi Operatív Program)pályázati lehetőség is rendelkezésre áll.
Tisztában van vele, hogy ha a Földre érkező napsugarak teljes egészét felhasználhatnánk valamilyen módon, akkor az egy óra alatti napsütésből a Föld egy egész évi áramellátását biztosíthatnánk? Nem tudja milyen módon juthat hozzá az értékes napenergiához?
Szolár rendszerekről szóló anyagunk segít Önnek tájékozódni, megismerheti belőle a napelem és a napkollektor működési elvét, továbbá a megvalósítást biztosító kamatmentes hitelről is informálódhat.
NAPENERGIA FELHASZNÁLÁSÁNAK LEHETŐSÉGEI
- Napelem
- Napkollektor
NAPELEM
Működési elv:
A napelem a Nap sugárzási energiáját közvetlenül villamos energiává alakítja át. Az energia átalakítását félvezető anyag (szilícium) végzi el úgy, hogy a sugárzás villamos töltéseket hoz létre. Ezeket a töltéseket a kialakított villamos tér szétválasztja és így a külső áramelvezető kontaktusokon keresztül ezek elvezethetők.
A napelem panel a nap energiájából egyenáramot állít elő, amit az inverter alakít át a háztartásban is használható váltakozó árammá. Ezek után lehetőségünk nyílik a közvetlen felhasználásra, abban az esetben, ha fogyasztásunk van, azt közvetlenül a saját rendszerünkből fedezzük. Tavasszal, nyáron, ősszel, szép időben többet termelünk, mint amit felhasználunk, ilyen esetekben van segítségünkre a szaldó mérőóra, hiszen amit fogyasztásunkon felül termelünk, azt visszatápláljuk a hálózatba. Abban az esetben pedig, amikor a fogyasztásunk nagyobb, mint a megtermelt, a hálózatból vesszük a szükséges áramot.
Az ideális tájolás Déli, de D-Ny és D-K is megfelelő. Sőt, a teljesen keleti vagy a teljesen nyugati tájolás mellet is elérhetjük a nulla forintos villanyszámlát.
Elengedhetetlen elem a rendszer működéséhez a napsütés. Magyarországon átlagosan 1800-2000 napsütéses órával számolhatunk évente.
- Állami támogatás igényelhető
- Háza értéke nő, könnyebben eladhatóvá válik
- Fenntartható energiaforrás
- Nincs káros anyag kibocsátás, környezetét nem szennyezi
- A tetőtér hőmérséklete 3-5 C°-kal csökkenhet
NAPKOLLEKTOR
Mi a napkollektor?
A napkollektor a napenergia felhasználásával közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre használható hőenergiát.
Hogyan működik a napkollektor?
A napkollektor a nap sugaraiból érkező hőt használja fel meleg víz előállítására, ami használati meleg vízként, vagy fűtésrásegítésre használható. A napkollektor egy olyan hő csapda, amelybe bejut a napfény, benne elnyelődik, miközben felmelegíti a napkollektor csöveiben keringő folyadékot vagy légnemű anyagot. A napsugárzás által a napkollektorban felmelegedett folyadékot egy szivattyú keringteti, így elszállítva a hőt a napkollektorból egy hőcserélőhöz. A hőcserélő egy tartályban van, ahol a folyadék átadja hőjét a tartály vizének, ami ettől felmelegszik.
Igénybe vehető támogatások, kamatmentes kölcsön
Program kódja | Megnevezése | Alany | Benyújtási határidő |
VEKOP-5.2.1-17 (Közép-Magyarországi régió)
GINOP 8.4.1/A-17 (Közép-Magyarországi régión kivül) |
Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó kamatmentes hitel (Támogatás mértéke: 90 %) | Természetes személyek, Társasház, Lakásszövetkezet |
2022.12.31. |
Kamatmentes kölcsön igényelhető a Magyar Fejlesztési Banknál:
https://www.mfb.hu/maganszemelyek/lakossagi-energiahatekonysagi-hitel-t32-p32
Magánszemélyek, társasházak, és lakásszövetkezetek igényelhetik, minimum 10%-os saját forrással, többek között fűtési rendszerek korszerűsítésére, szigetelésre, nyílászárók cseréjére, valamint napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk beépítésére. A visszatérítendő hitelösszeg minimuma 500.000 Ft, maximuma magánszemélyek esetén 10 millió, társasházak és lakásszövetkezetek esetén pedig lakásonként 7 millió forint. A hitel futamideje maximum 20 év lehet.