Ki segítsen a rászorulókon – az állam nagyvonalúan mindenkit maga elé enged a sorban
2022. október 21.
A kormány friss törvénycsomagja egyebek mellett módosítaná az 1993-óta érvényes szociális törvényt is. Meghatározná, hogy a jövőben kinek kell segíteni a rászorulókon. Mindenképpen elgondolkodtató, hogy az öngondoskodás, a hozzátartozók, az önkormányzatok, a civilek és az egyházak után csak a sor végén szerepel az állami felelősség.
Magyarországon válság van, az infláció 20 százalék felett jár, de az elmúlt egy évben az alapvető élelmiszerek ára és a rezsiköltségek legalább 35-40 százalékkal nőttek. A gazdasági visszaesés miatt a cégek leépítésekbe kezdtek, a munkanélküliség ismét sok családot fenyeget.
Most mindenkinek, így az államnak is nehezebb, de pont ebben a helyzetben feltűnő érzéketlenségről árulkodik az állami felelősség-áthárítás időzítése. A megemelkedett rezsiszámlák fokozott terhet rónak a társadalom legszegényebb rétegeire, az egyedülállók egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülnek. Mivel egyre kevesebben tudnak adakozni, a segélyszervezetek is egyre kevésbé tudnak segíteni.
Az önkormányzat a lehetőségek szabta korlátokon belül igyekszik helytállni. Szeptember végén a képviselő-testület több ponton is módosította a szociális rendeletet annak érdekben, hogy a fűtési szezon alatt az áremelés miatt kiszolgáltatott helyzetbe kerülőknek segítséget nyújthasson.
A város 15 különböző támogatási formájáról és a megigénylés menetéről ITT olvashat. Az alábbi támogatások tárgyában fordulhatunk az Önkormányzathoz:
- Rendkívüli települési támogatás
- Rendkívüli eseti települési támogatás
- Temetési segély
- Köztemetés
- Tűzifa támogatás
- Rendszeres gyermekvédelmi támogatás
- Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
- Újszülöttek egyszeri támogatása
- Sérült gyermekek fejlesztésének támogatása
- Lakásfenntartási támogatás
- Rendkívüli rezsitámogatás
- Táboroztatási támogatás
- Gyógyszertámogatás
- Tüdőgyulladás elleni védőoltások támogatása
- Fertőző agyhártyagyulladás elleni védőoltások támogatása
A kérelmek és a vonatkozó rendelet ITT érhető el.
A csomagból kiderül még, hogy az öregségi nyugdíjminimumot átkeresztelik szociális vetítési alapra. Az öregségi nyugdíjminimum 2008 óta változatlanul 28 500 forint, ami azért fontos, mert egy sor szociális ellátás összege ehhez kötődik. A javaslatból nem derül ki, hogy az átnevezésen túl lesz-e igazi jelentősége a módosításnak.