Környezetismeret órát tartottak a Kalászi Közösségi Kertekben
2022. október 27.
Dr. Pappné Zsilák Katalin tanárnő és a közösségi kertből közreműködők közös célja az volt, hogy a normál körülmények között tantermi oktatásban elsajátítandó Kultúrnövények című témakört közvetlen tapasztalatokkal vezessék be, ugyanis az érzékszervekkel megtapasztalt szenzuális élmény teljesen más tudás kialakítását teszi lehetővé a gyermekek számára.
Az iskolában a gyerekek minden órán más-más konyhakerti növényről tanulnak. Kerül a tantermekbe 1-1 paprika, paradicsom, káposztaféle és még sok minden más is, ami egy konyhában általában megtalálható. A gyerekek ez esetben nem a teljes növényt láthatják gyökerével, tövével, leveleivel együtt, hanem csak a növény fogyasztásra alkalmas részeit.
A diákok több zöldséget nem ismertek, így rácsodálkoztak a rengeteg tökfélére, uborkára, a különböző paradicsom, paprika fajtára és a még látható virágzatokra. Élvezték a diószedést, azt, hogy kezükbe foghattak különböző terméseket, láthatták valós méretüket, színüket.
Az élmény a környezetismereti tudáson túl a táplálkozásra is pozitívan hathat. Az élelmiszerbolt polcáról leemelt előre csomagolt zöldség látványa például nehezen veszi fel a versenyt a buja, virágos, termését érlelő töknövény okozta élménnyel.
Nagy meglepetés volt számunkra, hogy még vetélkedőt (ráadásul jutalommal járót) is szerveztek nekünk. A tanulmányi sétánk tehát nagyon jól sikerült, hetekig profitálunk belőle és nem csak környezet órán. Magyar órán elbeszélő fogalmazást, rajz órán pedig élményrajzot is készítettek a gyerekek a szerszámbemutatóról, a kiskert létrehozásáról és a kútfúrásról szóló történetekről.
– idézte fel az élményt dr. Pappné Zsilák Katalin tanárnő (Szentisvántelepi Általános Iskola).
A szervezők beszámolója a kertből:
Nagy izgalommal vártuk a gyerekeket. Régóta terveztük, hogy megvalósuljon egy hasonló kezdeményezés, ezért nagyon örültünk az iskola megkeresésének. A gyerekek az új ismeretek tapasztalása közben nagy figyelmet fordítottak a részletekre, amit az óra végére szervezett vetélkedőn, visszakaptunk Tőlük. A kerti órán szó esett a talaj előkészítéséről, annak műveléséről, a komposztálásról, a vetésről és az ültetésekről is. Megvizsgáltunk sok-sok zöldséget kívülről-belülről és a növény részeit is szemügyre vettük velük. Egyes zöldségekből különböző fajtákat mutattunk. Elmeséltük, milyen utat jártunk be a kútkészítés során és hogyan valósulhatott meg a vízvételi pontok kialakítása. Nagy részletességgel vizsgáltuk meg a gyógynövényeket és a fűszernövényeket, hiszen ezek nagy része ősszel is mutatós és illatos. Sokan gyűjtöttek belőlük egy-egy ágat, egy-egy szálat.
A körséta végeztével bemutattuk mindazokat a szerszámokat, amikkel rendszerezesen dolgozunk. Akadt egy-két érdekesebb darab is, aminek története volt. Megmutattuk, mit hogyan lehet használni és a gyerekek ki is próbálhatták. Terveink között szerepel a kisdiákok részére egy tankert kialakítása, ahol a gyakorlatban is kipróbálhatják a növénytermesztést és megfigyelhetik azok fejlődését, növekedését. A jövőben is készülünk élményszerű környezetismereti órákkal, reméljük, hasonló érdeklődés övezi majd azokat is.
Szervezők, közreműködők: dr. Pappné Zsilák Katalin (tanárnő), Janzsó Edina, Szabó Béláné (Erzsi néni), Czinke Zsuzsanna (kert alapító tagok)