Közlekedésbiztonsági tippsorozat- 4. rész
2015. szeptember 09.
A szélvédő
A látni és látszani elvvel már foglalkoztunk a Közlekedésbiztonsági tippsorozatunkban, azonban a szélvédő ellenőrzésére és karbantartására is nagy hangsúlyt kell fektetni!
A hideg éjszakákon a szabadban „alvó” gépkocsik szélvédője az autón belüli és kívüli hőmérsékletkülönbség miatt bepárásodik, majd a fagypont körüli és az alatti hőmérsékleten a lecsapódott pára ráfagy a szélvédő külső oldalára. Ezekben a hónapokban számítanunk kell erre a jelenségre, így a reggeli készülődési időnél a szélvédő letakarításával is számolnunk kell!
A gépkocsi szélvédőjével kapcsolatosan az alábbi előkészületek szükségesek:
– A jármű ablakmosó tartályát töltsük fel jó minőségű téli ablakmosó folyadékkal! Ennek elmaradása egyrészt a folyadék megfagyásával a tartály szétrepedéséhez, illetve a kispriccelt folyadék szélvédőre történő ráfagyásához vezethet.
– Ellenőrizzük az ablaktörlő lapátokat! A téli hónapokban a megnövekedett csapadék miatt sokkal többet használjuk az ablaktörlőt, így elengedhetetlen annak hibátlan működése. Az ellenőrzés terjedjen ki a gumicsíkokra (azok állapotára, szennyezettségére, állagára), a mozgató motor működésére, valamint arra, hogy a lapát gumis része teljes hosszában feküdjön a szélvédő üvegén.
– Minden elindulás előtt mentesítsük a szélvédőt belülről a párától, kívülről a ráfagyott csapadéktól! Érdemes korábban kimenni a gépkocsihoz, hiszen ezek a műveletek hosszabb időt is igénybe vehetnek. A gépkocsi fűtését állítsuk a szélvédőre, ezzel egyszerűen és csíkmentesen tudjuk párátlanítani a szélvédőt, valamint a kívülről ráfagyott csapadék is elkezd olvadni. A jég lekaparásánál figyeljünk arra, hogy ne sértsük meg az üveg felületét. Ha kavicsfelverődést észlelünk az ablakon, azt még a tél beköszönte előtt javíttassuk meg, akár a látótérben, akár azon kívül található.
Pest Megyei Balesetmegelőzési Bizottság