Kukorelly Endre az irodalom erejéről és az inspirációkról
2022. augusztus 11.
Kukorelly Endre volt a Litmusz Műhely legújabb adásának vendége. Budakalász József Attila-díjas költője, írója, aki idén átvette az Üveggolyó-díjat, a műsorban az irodalom erejéről és az inspirációiról is beszélt.
Kukorelly elmondta: akkor fedezte fel az irodalom erejét, amikor a magyartanárának elmosta a sminkjét egy József Attila-felolvasás. A másik nagy inspirációja pedig a Bűn és bűnhődés volt. A költő-író kifejtette gondolatait a fiatalkori olvasási szokásokról is. Kiemelte: szerinte az a probléma az irodalmi oktatással, hogy nem helyez hangsúlyt az olvasás megszerettetésére. A tananyag nem korosztályhoz igazított, hanem időrendi sorrendű, és a befogadhatatlan antik szövegek egy középiskolást csak elijesztenek. Fontosabbnak gondolná, hogy a gyerekek élvezzék, amit olvasnak: szerinte az irodalomtörténetet és az élő irodalmat külön kellene tanítani.
Kukorelly Endre felidézte, hogy eleinte milyen nehéz volt bekerülni az irodalmi közegbe, miután a húszas éveiben sokáig nem is írt vagy olvasott, csupán csak történelmi szakirodalmat. 28 évesen kezdte el publikációra küldeni a verseit, de nem ismert senkit, így például Weöres Sándorral és Pilinszkyvel sem tudott beszélni. Mégis kialakultak ezek a kapcsolatai: 16 évig volt Mészöly Miklós szomszédja, az Örley-körben Ottlik Gézával, a Párizsi Magyar Műhely konferenciáján Erdély Miklóssal is megismerkedett, egyszer pedig Nemes Nagy Ágnes felhívta ismeretlenül, és felkérte az Újhold szerkesztésére. A szorongó ifjú irodalmároknak azt javasolja, tanuljanak az ő hibájából, és menjenek bátran oda, mutatkozzanak be a nagy öregeknek, barátkozzanak velük össze.