Legkisebb hősök- November 17. a koraszülöttek világnapja
2022. november 17.
November 17-én a legkisebb hősöket ünnepli a világ, akik születésük alatt és után is sokszor hatalmas, hosszan tartó küzdelmet folytatnak az életben maradásért, egészségükért.
De mi van avval, aki hipp-hopp,
korán kezdi az életet?
és nem találka, zsúr vagy verseny,
hová korábban érkezett…Ilyenkor mentő szirénázik,
nyomában utcák kéklenek,
most viszik azt az újszülöttet,
aki korábban érkezett.
/részlet Lackfi János: Aki korábban érkezett című verséből/
Koraszülöttek azok a gyerekek, akik a várandósság betöltött 37. hete előtt érkeznek a világra. Az elmúlt években minden 8.-10. (KSH) gyermek születik idő előtt Magyarországon, ami Európai összehasonlításban magasabb az átlagnál. A folyamatosan fejlődő orvostudomány ellenére a születés körüli megbetegedések és veszteségek leggyakoribb oka a koraszülés, ami kiemelt odafigyelést igényel egy olyan társadalomban, ahol többen halnak meg, mint ahányan megszületnek. A komplikációk előfordulása a betöltött terhességi hetek számával arányosan csökken. A koraszülés okai között egyaránt lehetnek anyai és magzati okok, de olyan rizikótényezők is állhatnak a háttérben, mint a nem megfelelő szociális körülmények és az életmódbeli negatív hatások. A magas koraszülésszám mögött állnak továbbá olyan egészségpolitikai okok is, amik a magyar egészségügyi ellátórendszer esetleges hiányosságaira, illetve olyan döntésekre mutatnak rá, amelyek kedvezőtlenül hatnak a terhesgondozásra.
Budakalászon nem jellemző a rossz szociális háttér, főképp a kitolódott anyai életkor és az ikerterhességek magyarázzák a koraszülések előfordulását.
2020-ban 100 újszülöttből 8 koraszülött volt, ebből 5 ikergyermek,
2021-ben 104 újszülöttből 5 koraszülött volt, ikergyermek nem született,
2022-ben októberig 83 újszülöttből 9 koraszülött, ebből 4 ikergyermek.
Traumából indulva
Fenyegető koraszülésnek azt az állapotot nevezzük, amikor a koraszülés elkerülése érdekében kórházban kezelik a várandós nőket. Azonban a koraszülés bekövetkezhet váratlanul is. A gyermek idő előtti érkezése az egész család számára megrázkódtatást jelent. A koraszülöttnek általában azonnali ellátásra van szükségük, így kimaradhat a szülést követő meghitt kontaktus anya és gyermeke között. Az intenzív ellátás miatt az újszülött szülőkkel való folyamatos együttléte akadályozott, és az új élet kezdeti időszakát átitatja az aggodalom.
Slezák Szilvia, Budakalász vezető védőnője kérdésemre elmondta, hogy a kórházból való hazajövetel minden születés után tele van bizonytalansággal, de a koraszülést követően fokozottabban. Hazatérésig több eszközzel monitorizálták a kicsiket, ami otthon a szülők felügyeletére van bízva, akik ilyenkor megijednek attól, hogy megfelelően el tudják-e látni a gyermeket. Ebben az esetben a védőnők dolga, hogy megnyugtassák a családot és elmondják: az újszülöttet azért engedték haza, mert már nincs baj, a szülők nyugodtan élvezzék a hétköznapi örömöket. Sokszor tapasztalható önvádlás az anyákban, hiszen az ő testükkel történt meg az idő előtti szülészeti esemény. Vannak olyan szülők, akik könnyen átvészelik a koraszülés terhét, amikor látják a gyarapodást és a megindult mozgásfejlődést, ám sok szülőben ott lappang a szorongás akár tíz év után is amiatt, hogy vajon milyen következménye lesz a korai világrajövetelnek.
Koraszülött gyermekek fejlesztése
Az idén augusztusban Budakalászon nyílt Kacskaringó Fejlesztőház szakemberei megkeresésemre elmondták, hogy a koraszülött gyermekek fejlődése a korai fejlesztésen túl későbbi életkorban is rendszeres odafigyelést igényel, illetve bizonyos esetekben később is szükség lehet különböző típusú fejlesztésekre. Több területen nehézségek jelentkezhetnek az óvodás és az iskolás korosztályban. Érintett lehet a nagymozgás, a finommotorika, a játék tevékenység, kommunikációs készségek, illetve a társas viselkedés is. Előfordulhat továbbá figyelemzavar, szenzoros zavar, beilleszkedési és tanulási nehézség is.
A fejlesztő szakemberek fontosnak tartják megemlíteni, hogy bár a koraszülöttekre vonatkozó kockázatok magasabbak, nem minden korán érkezett gyermek esetében tapasztalhatók!
A legkisebb hősökről, munkájukról a budakalászi Gézengúz Alapítvány, Cseppek háza munkatársait, Molnár-Szalai Judit gyógytornászt, okleveles fizioterapeutát, és Csillag Dóra gyógypedagógust, DSZID terapeutát, pszichológust, a Cseppek Háza intézetvezető helyettesét kérdeztük. Az alapítvány Budakalászon havonta 500-600 család ellátását biztosítja a Cseppek Házában. A Gézengúz Alapítvány országos ellátóként, hálózatában éves szinten több mint 3000 család számára biztosít korai komplex ellátást.
Mire utal a Cseppek Háza elnevezés?
A Cseppek Háza egyszerre három dologra is utal. A koraszülöttekre, mint a legkisebbekre, a vízre; hiszen központi szerepet kapott a speciális medence a budakalászi központban, amivel kiszélesednek a lehetőségeink, valamint arra, hogy “cseppenként” sikerült a Cseppek Háza megépítéséhez szükséges anyagi forrásokat előteremteni.
Mitől egyedülálló a budakalászi Cseppek Háza?
Országos szinten öt Gézengúz központunk van, és egy külön szobát építettünk ki a Bács-Kiskun Megyei Kórházban Kecskeméten, a koraszülött intenzív osztály mellett, ahol a legkisebbek számára már a kezdetektől elérhetővé válik a korai Neuro-hidroterápia NHT1., azaz a kádas programunk. A Gézengúz Alapítvány több mint harminc éve folytat rendszerszemléletű, komplex ellátást. Egyedülálló, hogy team munkában dolgozunk, így együttműködés van az öt központ között, ahogy a központokon belül a szakemberek és részterületek között is. A Cseppek Háza másik nagy erőssége az apartmanunk, ami lehetővé teszik a heti intenzív terápiákat olyan családok számára is, akiknek a lakóhelyén az ellátás nehezen lenne elérhető. A fejlesztéshez szükséges egymással szorosan együttműködő összes szakember egy helyen hozzáférhető. Emellett a család kap egy vezető terapeutát, aki segíti, koordinálja az ellátásokat, akár külső intézményekkel is együttműködve.
Miért „rizikóbaba” egy koraszülött?
Az idegrendszer érése egy állandó folyamat. Vannak tünetek, amelyek már a korai életkorban látszódnak, mint a megkésett mozgásfejlődés, izomtónusbeli eltérések, amik a korai fejlesztéssel szépen kiegyenlíthetők, de lehetnek olyan tünetek is, amik később jelentkeznek. Ez az oka annak, hogy nem engedjük el senkinek sem a kezét, akkor sem, ha egy-egy mérföldkő eléréseben sikereket ért el a gyermek (megtanult járni, beszélni), hanem fontos az utánkövetés.
Milyen hidroterápiás módszereket alkalmaznak a Cseppek Háza szakemberei?
Elsősorban a Neuro-hidroterápiát NHT1-et és 2-t alkalmazunk. Terápiás célunk az idegrendszer támogatása és a mozgató-érzékelő szervek összehangolásával kapcsolatos terápia, fejlesztés. Emellett fontos, hogy támogassuk a szülők kompetenciáját és a korai szülő-gyermek kötődést, ami koraszülöttek esetében nem minden esetben indul zavartalanul. Ebben nagy szerepe van a Neuro-hidroterápia 1.-nek is, amit már újszülött kortól kádban végzünk. Ezt betanítjuk a szülőknek is, hogy otthon folytathassák, így növelve a terápia hatékonyságát. Öt hónapos kortól, az idegrendszer érettségétől függően már medencében folytatjuk a terápiát Neuro-hidroterápia NHT 2. formájában, személyre szabottan, egyéni vagy csoportos közösségben. A medencét kifejezetten a kisgyermekek terápiás ellátására alakítottuk ki; speciális, klórmentes fertőtlenítőt használunk, a hőfokot is úgy szabályozzuk, hogy négy hónapos kortól már biztonsággal használható lehessen.
A Huple® egy egyedülálló fejlesztés, ami a budakalászi központban is elérhető, akár otthon is használható.
A Huple® Dr. Schultheisz Judit alapító igazgatónk innovációja, egyensúly és koordinációfejlesztő eszköz, amit a prevenciós és a terápiás fejlesztésben is egyaránt használunk, akár a hidroterápia során, akár a diagnosztikában is. A Huple® gömb kialakítása egy nagyon sajátos, anyaméhre emlékeztető forma, ahol a születés után már elkezdődhet a terápia, a fejlesztés. Az eszköz használatának elsajátítása után a szülők ezt ki tudják bérelni, otthon is tudják alkalmazni.
Sokszor több év is eltelik, amíg egy-egy gyermeket végigkísér a szakmai team. Feltételezem, hogy ez alatt kialakul egyfajta kötődés a családdal.
Nemcsak a családtagok egymáshoz való kötődése tud formálódni egy biztonságos professzionális közegben, de a terapeutával is kialakul egy sok esetben évekig tartó meghitt, bizalmi kapcsolat, ami az együttműködés, a motiváció és a siker egyik alappillére. A nyomonkövetést folyamatosan ritkítjuk, de vannak olyan családok is, akik még az iskolából is küldik nekünk a videókat. Az intézményünkben az első három év a fókuszéletkor, de óvodásokkal is foglalkozunk.
Gézengúz Alapítvány-Cseppek Háza
Adószám: 19650823-1-41
Számlaszám: UniCredit Bank Zrt. 109180001-00000411-38110018
Gulyás Rita
Az írás megjelent a Budakalászi Hírmondó 2022 novemberi számában.