Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. március 29. péntek | Auguszta napja

Hírek

 

Magas rangú kulturális díjat kapott a Rozmaring Szerb Táncegyüttes

2019. május 22.

A Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjakat minden évben a hazai nemzetiségek kultúrájáért folytatott tevékenységek legmagasabb szakmai elismeréseként osztják ki. Az állami kitüntetést dr. Semjén Zsolt, a nemzetpolitikáért, az egyházügyekért és a nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes adta át Vaizer Enikőnek, a budakalászi néptáncegyüttes vezetőjének, az Uránia Nemzeti Filmszínház elegáns falai között.

Szeretettel gratulálunk a bámulatos elismeréshez, amely azt is mutatja: Budakalászon olyan nemzetiségi-kulturális és hagyományőrző tevékenység zajlik, amely országos szinten is kiemelkedő.  

Rogán László polgármester a teljes város nevében gratulál ehhez a teljesítményhez: „a Rozmaring táncosai városunk hírnevét is méltán öregbítik, köszönjük nekik tizenöt éve zajló, odaadó munkájukat! Hagyományőrzésük, lelkesedésük, szorgalmuk mindannyiunk számára példaértékű lehet. Ahogyan a táncegyüttes, úgy Budakalász is több nemzetiség otthona. Közösségünk szerves egész, több száz éve mégis egyszerre jellemzik a magyar, szerb és sváb kultúrák sajátságai.”

A Rozmaring lelkes csapata a közelmúltban ünnepelte tizenöt éves fennállásának évfordulóját a Kós Károly Művelődési Házban, jubileumi gálaműsorral, kiállítással és balkán táncházzal.

Az intézmény több éve ad otthont a táncegyüttesnek: hivatalos székhelyük is ez, próbáikat is itt tartják. A város örömmel járul hozzá kulturális tevékenységükhöz, a tánctermet ingyenesen bocsátja rendelkezésükre. A Rozmaring munkássága a budakalászi polgárok számára sem ismeretlen, hiszen a nagyobb városi rendezvények programkínálatát is gyakorta színesítik a Lenvirág Táncegyüttes fellépőivel egyetemben.

Városunk – a valamikori „Kaláz” falu a XIX. század elejétől kétnemzetiségű település. Az 1690-es években I. Lipót rendelete nyomán szerb családok telepedtek itt le a Duna mentén, akik többnyire gyümölcstermesztéssel és kereskedelemmel foglalkoztak vidékünkön. A következő évszázadban Mária Terézia németajkú telepesekkel igyekezett a munkaerőhiányt enyhíteni a területen, ők inkább állattenyésztéssel kereseték kenyerüket, de a helyi mesterek közül is sokan sváb származásúak voltak.

KÉPGALÉRIA ITT

Rogán László polgármester gratuláló levele: