Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. szeptember 10. kedd | Hunor, Nikolett napja

Hírek

 

Magcsere a Közösségi Kertekben, mindenkit szeretettel látnak!

2024. március 21.

A Klisovác Kertben március 24-én, vasárnap 14 órakor tartják a hagyományos tavaszi magcserét. Ha elültettük a palántáinkat, de a padlizsánmag fele megmaradt, jövőre viszont újat vennénk, azonban két articsókapalántával is megpróbálkoznánk idén, látogassunk el a magcserére. A Klisovác Kertet a Klisovác utcán, a Bozót utca kereszteződése után találjuk. Gondozott parcelláiról, gyerekeknek készített homokozójáról és a nyüzsgő közösségi életről már messziről jól felismerhető.

Csatlakozzunk a közösségi kertekhez, és a konyhakert mellett barátokat is találunk!

2019 novemberében, a közmeghallgatáson egy helyi lakos vetette fel a budakalászi közösségi kert ötletét. Czinke Zsuzsanna önkormányzati képviselő felkarolta, majd a kezdeményezés élére állt. 2020-ban elkezdődtek az előkészítési munkálatok azon az önkormányzati telken, amely terület ma a Klisovác Kertnek ad otthont. 2021 februárjának elején megalakult a Kalászi Közösségi Kertek Egyesület. Az Önkormányzat mindeközben elvégezte a szükséges talajelőkészítést és használatba adta az újonnan megalakult egyesületnek a Klisovác Kert területét, majd a lelkes kertészek megkezdhették a tervezést és a munkálatokat.

A Közösségi Kertben az iskolák diákjai is megfordulnak.

A kert létrehozóinak az volt a céljuk, hogy mindenki előtt nyitott, tanintézményeket is befogadó, szervezett, vegyszermentes gazdálkodást folytató kiskertek jöjjenek létre. Azóta több iskolai környezetismereti órát tartottak a kertben. A diákok testközelben, élményalapú ismereteket szerezhettek a konyhakerti kultúrnövényekről és azok termesztésével kapcsolatban. Kifejezetten szívderítő, hogy mindezt egy helyi lakók zöld közösségének összefogása helyszínén tapasztalhatják meg. A kerttagok között minden generáció megtalálható, az elhelyezkedése rendkívül kedvező, hiszen a város szélén található, a patak mellett, a Pilis lábánál. A külön-külön művelt parcellákon túl több közös teret is létrehoztak a kertészek: üdvözlő virágos kert, bogyós gyümölcsösök, gyümölcsfák, fűszer- és gyógynövénykert, madárbarát pihenő, homokozó, szerszámtároló. Minden idényben közösen kiválasztva mást és mást termelnek egy kiválasztott közös parcellán: tököket, édesburgonyát vagy kukoricát, amit szüret idején szétosztanak a kerttagok között. 2019 óta több mint 1200 fával gazdagodott a város. Létrehoztak közösségi gyümölcsösöket is, amik közül egy 45 gyümölcsfából álló a Klisovác Kertben található.

Az Egyesületi alapító tagok közül Lakos Judit és Lakos Gábor – aki az Egyesület elnöki tisztét is betölti – a növénytermesztéssel gyerekkorukban, a szülők kertjében találkoztak először, ahol aktívan be is kapcsolódhattak a munkába.

Gyerekkoromban egyszer kapáltam, de többet nem is engedte édesapám, mert kikapáltam a babot” – mesélte lelkesen Judit. „Én meg mindenfélébe bekapcsolódhattam a fametszéstől kezdve a szemzésen át, kertészkedésig, de felnőttfejjel sosem csináltam – tette hozzá Gábor.

Budapestre költözésük után elszakadtak a növénytermesztéstől. Friss, budakalászi lakosként csatlakoztak a közösségi kert kezdeményezéséhez. Juditot az új barátok és a növénytermesztés hasonló mértékben vonzotta, Gábornál a közösség jelentette a nagyobb vonzerőt. Szépen nyírt gyep fogadta őket az új otthonukban, de a talajban bőven akadt építkezési törmelék is, így otthon csak magaságyást tudtak művelni. Egy kertvárosban, mint amilyen Budakalász, azt várná az ember, hogy mindenki a kis kerítésén belül kapálgat, azonban egyáltalán nem magától értetődő, hogy az értékes telkeken, a házak között olyan termőföldet találunk, amiben kényelmesen elfér egy konyhakert vagy mondjuk étkezésre alkalmas gyökérzöldségeket termeszthetünk. Mersichné dr. Csőkör Katalin a Budakalászi Hírmondó hasábjain olvasott a kertről, majd egy közösségi piknikre látogatott el a kezdeményezés első évében. Azóta gondozza a kertjét, a szűkös szabadideje miatt több évelő fűszernövényt is megtalálhatunk nála. Nagyszülei és a szülei is kertészkedtek, gyerekkorának meghatározó élménye a kert. Kalászon nekik is csak magaságyásuk van otthon, amiben batátát termesztettek, de az új édesburgonya palántákat már a Balaton-felvidéken, a szülők kertjében ültették el. A közösségi kertbe való csatlakozás után a batáta palántáknak nem kellett több száz kilométert utazniuk, vagy, ami számára legalább ilyen fontos, a kert élménye nem esik ki Katalin gyermekeinek életéből sem.

A Közösségi Kertek első kertészei

A közösségi kertek csapatát nem kívülről hozott barátságok tartják össze, hanem többnyire egymás számára idegen emberek társulásából alakult egy mára összetartó és befogadó csapat, amihez minden budakalászi vagy kalászon dolgozó bátran csatlakozhat. Katalin elmondása szerint volt olyan tag, akivel a kutyafuttatóban rendszeresen találkoztak vagy a gyerekek osztálytársainak szüleiként ismertek egymásra, így többnyire köszönőviszonyokból lettek barátságok. Ezek az emberek ma nyaralások idején egymás palántáit öntözik, a gyerekeik pedig közösen játszanak. Az alapító tagok és a kertészek között egy testvérpárt és egy anya-lánya párt is találunk, akiknek a kertészkedés a közös időtöltésük.

Szép-Magyar Ágnes, alapító tag számos kalászi civil kezdeményezésben részt vett már. Janzsó Edina elnökségi tag pedig az újonnan csatlakozókat segíti. Elmondhatjuk, hogy több új kalászi is a kerten keresztül talált új barátokra, a növénytermesztésnek köszönhetően kapcsolódott be aktívan a település életébe.

A kertészek célja, hogy minél többféle vegyszermentes művelési mód jelenjen meg, ketten például a mélymulcsos művelés módszere szerint gondozzák a parcellájukat, de ahogy a szántóföldi növénytermesztésben zajlik a szántás körüli diskurzus, úgy a kertben kicsiben is vannak, akik a hagyományos ásással kezdődő aktív talajforgatásos művelést választották, és vannak, akik ennek a finomabb változatára esküdnek és ásóvillával kezdik a talajmunkát.

A tapasztalatok megosztásán túl előadásokat is szervez az egyesület, amiket a pártoló tagok is látogathatnak, így érdemes bekapcsolódni a Közösségi Kertek programjaiba akkor is, ha az otthoni konyhakert gondozása kielégíti az igényeinket. A kertészek között találunk agrármérnököt, de a bolgár kertészeti hagyományok ismerőjét is, sőt a Bolgár Országos Önkormányzattól és Bolgár Intézettől rendszeresen ajándékoz paradicsompalántákat a kertészeknek. A meghívott szakemberekkel szervezett előadássorozaton a gyümölcsfametszés, permakultúra, komposztálás is volt már a terítéken, egy bio kertészet munkatársa zöldségtermesztésről adott elő, de a Magyar Madártani Egyesület szakembere is tartott már foglalkozást.

 

Minden kertésznek vállalnia kell a vegyszermentes növénytermesztés kereteit, emellett a helyi adottságok figyelembevétele és a talaj védelme is fontos a kertészeknek. „A Biokontroll Hungária által engedélyezett növényvédő szereket használjuk, de igyekszünk minél többet megtudni a kártevők elleni növénytársításokról is – emelte ki Lakos Gábor. „Egyik évben irdatlan mennyiségű földibolha volt, másik évben nagyon sok poloska. Igyekszünk olyan tenyészidejű növényfajtákat választani, ami a kártevők inváziója előtt teremnek. A szántóföldeken termesztett repce aratása után sok földibolha kezd vándorlásba és letarolják a karalábét. Van olyan növénytársítás, ahol az egyik növény a másik kártevőjét elűzi, de van olyan is, ami vonzza a kártevőt, így, ha sarkantyúkát ültetünk, a csigák azt fogják inkább választani a paradicsom helyett. A margaréta a tetveket vonzza, így a katicák, fürkészdarazsak egy másik növényen tudják kontrollálni a tetűállományt, nem azon, amit mi szeretnénk megenni” – tette hozzá Mersichné dr. Csőkör Katalin.

A kert mikroklímája egyedi, átlagban öt fok a Lenfonó és a kert közötti hőmérsékletkülönbség a fagyos márciusi reggeleken, így óvatosnak kell lennünk a palánták kiültetésekor. Nyáron nagyon erős a napsugárzás a lejtő dőlésszöge miatt, emiatt a kertészek rövid tenyészidővel számolhatnak. A cukkini, a paradicsom, a bab, a borsó, a padlizsán, az eper, újhagyma vagy a retek és számos más növény több éve beválik, a fajták kiválasztásában pedig segít a közösség. Ha kedvünk támadt a kertészkedéshez és szeretnénk parcellát művelni a Klisovác Kertben, forduljunk a info@kalaszikertek.hu-emailcímen a kertészekhez.

 Urbán Ákos

„A közösségi kert projektindítójaként, a legnagyobb felismerés és öröm számomra, hogy a természettel, a földdel, növényekkel való foglalkozás magától értetődően köt itt össze minden generációt. Az őslakos kalászi – Szép Lajosné Marika néni – gondolatát valósítottuk meg. Ott, ahol korábban ők művelték földjeiket, ma óvodás korú kalászi gyerekek is ültetgetnek zöldségeket, bogyósgyümölcsöt, ismerik meg játszva a kertet és a természetet.” – fogalmazott Czinke Zsuzsa önkormányzati képviselő.

 

 

A cikk megjelent a Budakalászi Hírmondó márciusi számában.