Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2025. január 15. szerda | Lóránd, Lóránt napja

Hírek

 

Március az endometriózis elleni küzdelem hónapja

2021. március 11.

6 év, 7 orvos. 10-ből 1 nő.

Ezek a számok egy alattomos betegséghez kapcsolódnak. Egy felmérés szerint hat évig, átlagosan 7 orvoshoz kell eljutnia egy nőnek ahhoz, hogy kiderüljön: a meddőség és a fájdalmas menstruáció hátterében endometriózis állhat. Még mindig keveset beszélünk erről a betegségről, pedig átlagosan minden tízből egy nő érintett.  Mik lehetnek az intő jelek? Mit tehetünk, ha kiderül, hogy ezzel a betegséggel állunk szemben? Március az endometriózis elleni küzdelem hónapja, ennek apropóján jártunk utána a betegségnek, megelőzési és kezelési lehetőségeknek.

Mi is ez a betegség?

A betegség kialakulását illetően több elmélet is létezik. Az egyik szerint a kiváltó ok az, hogy az endometrium (méhnyálkahártya) sejteket tartalmazó menstruációs vér visszafele áramlik, és a petevezetéken keresztül kijut a hasüregbe, ahol aztán megtapad és növekedésnek indul. Egy másik elmélet azt mondja, hogy a véráram szállít endometriális sejteket a test egyéb területeire. Egy harmadik elmélet a genetikai hajlamot teszi felelőssé a betegség kialakulásáért.

Mit tehetünk a megelőzésért?

A betegség kialakulásának oka egyelőre ismeretlen, de ismert néhány tényező, melyek a szakemberek szerint kiválthatják a betegség kialakulását:

  • az immunrendszer nem megfelelő működése
  • a szövetek nekik nem megfelelő helyen történő átalakulása (metaplasia)
  • az endometrium hematogén, limfogén terjedése a szervezetben
  • állandó, alacsony szintű gyulladások a szervezetben,
  • mozgásszegény életmód,
  • krónikus stressz,
  • helytelen és rendszertelen táplálkozási szokások,
  • alhasi trauma (extrém mozgás, baleset vagy műtét által kiváltott hasi stressz).

Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk, hogy endometriózissal állunk szemben?

Az endometriózis lehet enyhe, mérsékelten súlyos vagy súlyos, és kezelés nélkül idővel romolhat. Egyes esetekben egyáltalán nem alakulnak ki tünetek és a betegséget csak egy teljesen más ok miatt végzett műtét során fedezik fel. Másoknál jellemzően az alábbi problémák jelentkezhetnek:

–       Fájdalmas menstruáció (dysmenorrhoea) – A kismedencei fájdalom a menstruáció előtt néhány nappal elkezdődhet és a menstruációt követően néhány napig fennállhat, alhasi fájdalmat, illetve hátfájdalmat előidézve. A menstruáció alatt valamilyen mértékű kismedencei görcsös fájdalom természetes, azonban az endometriózistól szenvedő nők általában sokkal súlyosabbnak írják le a menstruációs fájdalmat, illetve beszámolnak arról, hogy a kellemetlen érzés idővel súlyosbodik.

–       Fájdalom a menstruációtól függetlenül – Kialakulhat a kismedencei fájdalom az ovuláció során is. Ilyenkor éles mély fájdalomként jelentkezhet a kismedencében közösülés alatt, illetve székeléskor vagy vizeléskor.

–       Fokozott vérzés – Előfordulhat, hogy időnként a menstruációs vérzés mennyisége fokozódik, illetve két menstruáció között is vérzés alakul ki.

–       Meddőség – Vannak olyan esetek, amikor az endometriózist a meddőség hátterében álló okok keresésekor diagnosztizálják.

További figyelmeztető jel lehet a szabálytalan menstruáció, görcsös fájdalom, fájdalmas szexuális együttlét, fájdalmas vizelés, fájdalmas székelés, fájdalmas bélmozgások, hasmenés vagy székrekedés, valamint a véres vizelet és a véres széklet.

Mi lehet a gyógyulás útja?

Legtöbbször a műtét jelentheti a megoldást, az endometriózis eltávolítása, de természetesen mint más betegségeknél, a javasolt kezelés egyénfüggő: mindig annak függvényében alakul, hogy a fennálló problémák közül melyiket szeretnénk orvosolni. A kezelés megválasztásánál kiemelt szempont továbbá az érintett családtervezési szándéka. Ha műtétre kerül a sor, utána fontos a tudatos életmód, immunerősítők és speciális étrendek alkalmazása, emellett léteznek szintén speciális, a megfelelő testmozgást segítő gyakorlatok is.

Sok nő kiemeli, hogy mennyire fontos a párjától, családjától kapott érzelmi támogatást a gyógyulás során, valamint az, hogy már a fájdalom észlelésekor is komolyan vették a tüneteket, nem titulálták hisztinek, gyengeségnek, segítették őket abban, hogy mihamarabb megfelelő orvost és megoldást találjon az érintett.
Ne nyugodjunk bele tehát a fájdalomba és vegyünk részt rendszeresen nőgyógyászati szűréseken (is), tegyünk meg mindent a betegségek kialakulásának megelőzéséért.

Férfiként is nagy a felelősség, támogassuk női családtagjainkat valós figyelemmel, megértéssel és gyakorlati segítséggel.

Forrás: webbeteg.hu

Kép forrása: www.babalesz.hu