Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. december 03. kedd | Ferenc, Olívia napja

Hírek

 

Mesélő védett épületek 18. – Budai út 80.

2018. február 21.

A Budai úton jelenleg festékszaküzletként működő ódon házba csöppenünk, sietős vásárlók közt elvegyülve kutatjuk a múltat.

Az üzletvezető lendületesen keveri a festéket épp egy asztalos mesternek, közben hozzánk is van néhány kedves szava a fotózást illetően. Az épületet bejárjuk, megörökítjük, a ház története azonban még várat magára. Jelenlegi tulajdonosa keveset tud a múltjáról, így tovább kutatunk. A szálak Schieszl Konrád bácsihoz vezetnek, aki maga az élő történelem városunkban. Ő osztja meg velünk éles memóriája montázsait.

Néhai Schieszl Erzsébet, Konrád bácsi nagynénje lakott abban a Budai úti házban, amihez több lépésben jutott. Korábbi tulajdonosa Hábel Gyula köztisztviselő volt, felesége, Eta néni otthoni varrásból kereste a kenyérre valót. Fiuk, Gyuszi sportkiválóságként 1948-ban indult egy külföldi síbajnokságon. Innen Kanadába került és nem is jött többé haza. Anyja sírva mutatta mindenkinek a fotóit. Amikor Gyula bácsi eltávozott az élők sorából az 1950-es években, Eta néni végképp magára maradt.

Konrád édesapját, Schieszl Sebestyént 1949. június 8-án érte el az államosítás, sosem felejtik a dátumot. A jelenlegi Schieszl vendéglő helyén lévő épületet elvették a családtól. A környéken ismert Erőss tanácselnök korábban pap volt, ám váratlanul kivetkőzött önmagából, elhagyta korábbi hivatását és az egyik legnagyobb kommunista lett Budakalászon. Ő utasította ki a családot 24 órán belül egy tanyára.

Erzsi nénit ekkor Kamp József zenész házába fogadták be egy szobába. Konrád bácsi alsós kisfiú volt ekkor, a tanyáról nem tudott iskolába járni. Sárban, úttalan utakon lehetetlen lett volna a közlekedés. Iskoláztatását úgy oldották meg, hogy ott lakhatott a nénikéjével Kampéknál.

Évek alatt spórolta össze Erzsébet a pénzt saját házra, nagy nélkülözések árán. Mivel Hábel Eta néni is egyedül élt, megvette a házát részletre és attól kezdve együtt laktak egymás támaszaiként.

A 70-es évek végén, amikor odakerült Erzsébet, egy nagyobb tatarozás során felújították a házat. Néhány év múlva meghalt Eta néni, Erzsébetnek köszönhetően utolsó éveiben azonban nem volt már magányos. Szép példa mindez a nehéz időkben jellemző példamutató emberi összefogás erejére.

A ház védett értékeit képezi az épület faluképbe illő tömege, a homlokzat arányai, teraszba forduló tornáca, valamint íves, fa tartószerkezete.

(a portréképen Schieszl Konrád bácsi és fia ifj. Schieszl Konrád)