Mesélő védett épületek II. – Budai út 35.
2017. június 07.
Értékvédelem alatt álló épületeinket bemutató sorozatunk második állomásához érkeztünk a Budai útra. A tulajdonos család szintén ismert Budakalászon. Ladinek János gépipari technikusként dolgozott, néhai felesége Erzsébet a helyieket szebbnél szebb báli ruhákkal látta el hosszú évekig. Gyermekeik ismert művészek: Judit színművésznő, Viktor fotográfus.
Mai látogatásunk során a tulajdonosok készséggel meséltek a ház eredetéről és mutatták meg annak ritkaságszámba menő építészeti részleteit.
A ház a századfordulón épült 1910 környékén és eredetileg egy sváb rőfös asszony családjáé volt, akiket vélhetően kitelepítettek. Egy ideig az első szárnyban kocsma működött, az üzemeltető család a hátsó lakásban élt. A vendéglátóipari egység a helyi focisták kedvelt gyülekezőhelye volt edzések után az ötvenes évekig.
Később a ház önkormányzati tulajdonba került, a Szarka és Boros család bérelte negyven éven át. Szarka Erika a helyi Idősklub munkatársa itt nőtt fel, így ő is megosztotta gyerekkori emlékeit velünk. Emlékszik, amikor még lovaskocsival lehetett beállni az udvarba egészen a hátsó hosszú pincehelységig, amelyet a Kálvária domb gyomrában alakítottak ki. A kiváló tárolóhelységben italokat, szenet is tartottak. Egyik hajnalon ez a pince beomlott, a családfő életét kockáztatva mentette értékeit. A régi időkben az udvar végében álltak a mellékhelységek és kerekes kút is díszítette a kertet.
Néhány éve költöztek ide Ladinekék, akik éppen a felújítást tervezik, az eredeti értékes részletek megtartásával. Ma már nem sok helyen láthatunk ilyen székállásos tetőszerkezetet, eredeti padlásablakot vagy effajta tornácot faragott virágmintás tartóoszlopokkal. Mivel János bácsi a szomszéd szintén védelem alatt álló házban született, érthető különös kötődésük a házhoz.