„Mindig igyekszünk megtalálni azt a megoldást, ami mindenkinek jó”
2023. július 17.
Széll-Éles Adrienn gyermekorvosi asszisztens vette át idén a „Budakalászi Polgárok Egészségéért” díjat a Semmelweis napon. Vele beszélgettünk.
Adrienn 1992-ben végzett csecsemő és gyermekápolóként, majd 2010 -ben a Szegedi Egészségügyi Főiskola Ápolás és Betegellátás szakán szerzett diplomát. 2017 óta dr. Tordas Dániel gyermekorvos asszisztenseként végez kiemelkedő munkát a budakalászi Egészségházban.
Hogyan került a budakalászi gyermekorvosi rendelőbe?
Már korábban is együtt dolgoztunk a Kardiológiai Intézetben Tordas doktorral, aki, amikor megvette a budakalászi praxist, megkért, hogy jöjjek vele asszisztensnek. Amikor a kisfiam születése után visszamentem dolgozni a gyermek intenzív osztályra, akkor jobban megviseltek az ott látottak, így elfogadtam a felkérését. A családom érdekében is jó választás volt, rossz volt úgy hazaérni, hogy a kisebb gyermekem már aludt. Itt nincs éjszaka, hétvége, sem ünnepnap.
A munkatevékenységet tekintve ez hatalmas váltásnak hangzik.
A rendelő egy másfajta tudást és jelenlétet igényel, mint egy intenzív osztály. Itt inkább adminisztratív feladatokat látok el. Az intenzív ellátás során bonyolultabb szakmai feladataink is voltak, mint például a betegek újraélesztése. Amikor váltottam, az inkább egy megnyugvást jelentett számomra. Itt a gyerekek kisebb-nagyobb bajokkal bejönnek és egy hét múlva már látom őket szaladgálni az utcán. Az intenzív osztályon egy szívbeteg gyereknél sajnos nem jellemző a gyors felépülés. Az egészséges tanácsadásra újszülöttkortól járnak a gyermekek, jó látni a családokon az örömöt a folyamatos aggodalom helyett.
A betanuláskor akadtak kihívások?
Nehéz volt, hogy ezt a fajta munkát a doktor úrral mindketten épp betanultuk, így nem tudunk egymásnak segíteni. Nem tudtuk, hogy bizonyos dolgokat hogyan intézhetünk el gyorsan és hatékonyan. Itt nem a gyógyító feladatokra gondolok, hanem például arra, hogy alapellátóként hogyan tudunk a leggyorsabban vizsgálatokat kérni a pácienseknek. A kórházban ezzel nem volt probléma, mert kértünk egy labort és egy óra múlva a kezünkben volt az eredmény.
Milyen feladatokat lát el gyermekorvosi asszisztensként?
Mindig korábban jövök egy órával, hogy válaszolni tudjak az e-mailekre és elvégezzem az előre elvégezhető adminisztrációt. Rendelés alatt dokumentálom a kis betegek kórelőzményét, a tüneteket, a vizsgálat eredményeit, előkészítem a recepteket és a beutalókat. Én veszem le a véreket és én végzem el a vizeletvizsgálatot és az EKG-t. A prevenciós rendelésen a védőoltások beadásánál és az adminisztrációban asszisztálok. Ha a gyermek fél, fájdalmai vannak, nyűgös vagy ellenálló, akkor segítek a vizsgálat alatt is.
Szeretik a gyerekek, mindig szívesen jönnek Önhöz.
Előfordul, hogy hozzám szaladnak először, ami nagyon jól esik nekem. Van, hogy valaki három gyerekkel érkezik a rendelőbe, olyankor a többi csemetét le kell kötni. Olyankor az ölembe veszem őket, rajzolgatnak, matricázunk, vagy épp körbenézünk a rendelőben a mozgékonyabbakkal. Így az orvosnak is könnyebben megy a vizsgálat és szülő is jobban tud koncentrálni arra, hogy felvázolja a problémát.
Kiérdemelték a „Családbarát Hely” minősítést. Milyen változások történtek a rendelőben az elmúlt hat évben?
Jó érzéssel tölt el, hogy ezt kiérdemeltük, bár ebben Tordas doktornak nagyobb szerepe volt. Igyekeztünk gyerekbarátabbá tenni a rendelőt a falakkal, a váróval, illetve a könnyebb elérhetőséggel. Behoztuk az időpontfoglalós rendszert, ami a pandémiáig egész jól működött. Mindig igyekszünk megtalálni azt a megoldást, ami mindenkinek jó. Növelnünk kellett a rendelési időt, így bevezettük a prevenciós rendelést. Erre azért volt szükség, mert több krónikus beteget, illetve a védőoltásokra érkezőket így nem az akut betegek között látjuk el, ahol fertőzésnek vannak kitéve. A rendelő gyarapodott egy vérképautomatával és egy CRP mérővel, ami a diagnózis felállításában nyújt segítséget.
Több személyi változás volt az elmúlt években a tartós helyettesítések miatt, ami folyamatos alkalmazkodást igényelt.
Alkalmazkodó típus vagyok, mindig igyekeztem segíteni az új orvosoknak, hogy gördülékenyebben menjenek a dolgok.
A szülők bizalmát is elnyerte hat év alatt.
Előfordul, hogy hívnak minket, de nem tudom adni a doktor urat, mert épp vizsgál. A szülők olyankor is elmondják a problémáikat, kérdéseiket mert bíznak abban, hogy tudok jó tanácsot adni.
Számíthatunk arra, hogy a jövőben is Budakalászon marad a rendelőben?
Nem tervezem, hogy elmegyek, sőt, lehet, hogy innen fogok nyugdíjba menni. Jól érzem itt magam és a családomnak is nagyon kedvező ez a munkabeosztás.
Köszönjük, gratulálunk az elismeréshez és további eredményes munkát kívánunk Önnek!
Gulyás Rita
Az interjú megjelent a Budakalászi Hírmondó július-augusztusi összevont számában.