Mit kell tudni a lakcímek felülvizsgálatáról?
2023. május 11.
2015 előtt Magyarországon a közigazgatás nem rendelkezett egységes, az ország valamennyi címét lefedő központi cím-adatbázissal. A központi címregiszter (KCR) létrehozását és alkalmazását azóta jogszabály írja elő. A jogalkotó célja az volt, hogy az addig különböző nyilvántartásokban (ingatlan-nyilvántartás, lakcímnyilvántartás, postai cím-nyilvántartás) címadatokat egyetlen nyilvántartásba egyesítse, hogy azok naprakészek, pontosak legyenek. A Polgármesteri Hivatal megbízásából a kalászi címek ellenőrzése ABC sorrendben, utcánként történik, és csak azok kapnak értesítést, akiknek tennivalója van. A cél az, hogy a lehető legkevesebb változtatással feleljünk meg a jogszabályi elvárásoknak. A felülvizsgálat májustól októberig tart.
A központi címregiszterről és a címkezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendelet (KCR) előírásai szerint hivatalból indult címkezelési eljárás során a címek rendezése oly módon valósul meg, hogy a KCR rendszerben, azaz ingatlan-nyilvántartási rendszerben (tulajdoni lapon) és a lakcímkártyán szereplő adat megegyező legyen. A jogszabály alapján megállapított új cím a címnyilvántartásban hivatalból átvezetésre kerül.
A Polgármesteri Hivatal megbízásából a kalászi címek ellenőrzése ABC sorrendben, utcánként történik és 2023. szeptember 30-ig tart.
Amennyiben a cím változása a lakcímének módosítását nem érinti, Önnek teendője nincsen.
A lakcímrendezéssel kapcsolatos kérelmeik elbírálása során szíves türelmüket kérjük, ugyanis a felülvizsgálat során azok rendezésre kerülnek.
Egyéb halaszthatatlan ügyeik (banki ügyintézés stb.) intézése érdekében a címigazolásokat továbbra is kiadjuk.
Miért kell felülvizsgálni a lakcímeket?
A jogszabály előírásai alapján az ingatlanok cím-elemeinek — házszám, épület, lakás megjelölése — felülvizsgálata Hivatalból szükséges és ahol indokolt, ott a címelemeket helyre kell igazítani, vagy módosítani. A KCR miatti lakcímváltozás ún. költözéssel nem járó lakcímváltozásnak minősül.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A felülvizsgálati kötelezettség nem csupán a házszámmal nem rendelkező ingatlanok házszám megállapítására vonatkozik. Előfordulhat, hogy az évtizedek óta használt cím megváltozását jelentheti, amennyiben újra kell számozni az utcát, vagy az ingatlant. Erről a változásról a Hivatal az érintetteket írásban, értesítés formájában tájékoztatja. A Hivatal erről értesíti a Pest Vármegyei Kormányhivatal Szentendrei Járási Hivatal Kormányablak Osztályát (a továbbiakban: Kormányablak).
Az új cím hirdetményi úton is közzétételre kerül a helyben szokásos módon (a Hivatal hirdetőtábláján kerül kifüggesztésre), valamint a honlapon is naprakész információkkal fogunk szolgálni. Cím-változásnál a fogyasztó közszolgáltatóval kötött szerződésének módosítása szükségessé válik, ezért a közszolgáltatók felé az érintett fogyasztóknak is eleget kell tenniük a címváltozással kapcsolatos bejelentési kötelezettségüknek.
Hol és milyen esetben kell az okmányokat cserélni?
- Azoknak, akik valamilyen adminisztrációs okból eddig nem voltak nyilvántartva a központi cím-regiszterben, nincs teendőjük, a lakcímük változatlan maradt. A címváltozással érintett ingatlanba bejelentett személyek lakcímkártyájának cseréje szükséges, az új kártyát a Kormányablak hivatalból megküldi az érintettek részére. Kérjük, hogy a már érvénytelen lakcímkártyát a Kormányablaknál adják le, ugyanis azt a hatóság bevonja. Ez az eljárás illetékmentes.
- A forgalmi engedély cseréje nem kötelező, kérelemre a Kormányablakban illetékmentesen bejegyzik az új címet.
- A személyi igazolvány cseréje nem szükséges.
Amennyiben a címkezelési eljárás eredményeképp vállalkozás székhelyének, telephelyének címe is megváltozik, a címváltozásra vonatkozó bejelentési kötelezettség az egyéni vállalkozót, illetve a vállalkozás képviselőjét terheli.
Milyen kötelezettségekkel jár ez?
Az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlant, a közterületről jól látható táblán feltüntetett számmal ellátni, annak folyamatos karbantartásáról gondoskodni. A házszámtáblát – amennyiben annak fizikai akadálya nincs – az épülettel szemben állva a kaputól jobbra eső falra kell elhelyezni.
A megváltozott közterületnevek, valamint házszámok tábláit a tájékozódás zavartalansága érdekében az elnevezéstől számított 1 évig eredeti helyükön kell hagyni, átlósan piros színnel át kell húzni. Az 1 év eltelte után az ingatlan tulajdonosa köteles a megváltozott utcanév- vagy házszámtáblát eltávolítani.
Milyen jogszabályok rendelkeznek erről?
A központi cím-regiszterről és a cím-kezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendelet Budakalász Város Önkormányzat Képviselő-testületének közterület- és településrész nevek megállapításáról, valamint a házszámozás rendjéről 22/2017.(IV.28.) rendelete.
A lakcímek felülvizsgálata jogszabályi kötelezettség. A májusban kezdődő folyamat ABC sorrendben, utcánként történik és várhatóan októberben fejeződik be. A Polgármesteri Hivatal célja, hogy a lehető legkevesebb változtatással feleljünk meg az elvárásoknak. Ennek érdekében kérjük a budakalásziak megértő közreműködését!