Mit kell tudni a madáretetésről?
2023. december 06.
Magyarországon 1890-től számíthatjuk a lakosság madáretetési mozgalmának indulását, így az idei tél immár a 134. szezon. Ennek ellenére még ma is gyakran övezik félreértések a témát.
A Magyar Madártani Egyesület 1890-től számítja a hazai madáretetés mozgalmának kezdetét. Ez azt jelenti, hogy a madarak mára megszokták az etetést, így bár az etetőbe helyezett eleség felkutatása nem természetes tevékenység, az odaszoktatott madarak életében már annak számít. Ha eddig helyeztünk ki eleséget, ne a legnagyobb hidegben hagyjunk fel a régi szokásunkkal.
Számos madárfajt figyelhetünk meg kertjeinkben. Az énekesmadár-etetési időszak az első fagyok beköszöntétől ezek megszűnéséig, márciusig tart. Február végével tehát abba kell hagynunk az etetést, a költési időszakban, a fiókák kikelése után ne helyezzünk már ki madáreleséget, mivel a fiókák nem tudják megemészteni a magokat, és ez a pusztulásukat okozza! Természetes körülmények között tavasszal már nem találnának olajos magvakat a madarak, hanem rovarokkal táplálnák a fiókákat, akik ennek megfelelően nem is képesek például a napraforgómagot elfogyasztani. A madarak a bő egy évszázad alatt sem tanulták meg kiválogatni a fiókáknak megfelelő eleséget, a nagy igyekezetben viszont egy napraforgómaggal elpusztíthatják a saját utódaikat.
Ha az etetési időszakon kívül is szeretnénk a madarakról gondoskodni, akkor növényültetéskor részesítsük előnyben az olyan cserjéket és fákat, amelyek termése élelemmel látja el a kertbe látogató madárfajokat. Madárbarát kertbe jó választás a tűztövis, a madárbirs, a galagonya, a házi berkenye.
Kenyérrel és kenyérmorzsával soha ne etessük őket, mert megsavanyodik a begyükben, és ez könnyen a pusztulásukhoz vezethet. A romlott, penészes vagy sózott eleségek szintén alkalmatlanok a madarak etetésére.
Ne feledkezzünk el az etető rendszeres takarításáról sem. A felhalmozódó maghéjak miatt, gyakran láthatjuk, hogy még elegendő eleség van az etetőben, ez azonban többnyire nem így van. Ellenőrizzük rendszeresen az etetőt, takarítsuk ki, és töltsük fel újra! A mesterséges odúkba a téli hideg elől éjjelenként visszajárnak a madarak, így még az etetési időszakot megelőzően érdemes kiszórni az odúkba belehordott anyagot, mert a régi fészekanyagban a paraziták is átvészelik a telet. Ha ezt ősszel elmulasztottuk, a költési időszak előtt még megtehetjük.
A kert madarai eltérő módon táplálkoznak, egyes fajok inkább a földön keresgélnek, míg mások az etetőn keresik az élelmet. Többféle etetőtípus létezik, a legegyszerűbb a talajetető, mely a kert levelektől megtisztított része, ahol a földre szórjuk a madáreleséget.
A tálcás etető kihelyezésekor sem kell nagy költségekkel számolnunk, megfelel a célra egy sekély faláda, vagy műanyag virágalátét is. Fontos, hogy gondoskodjunk a vízelvezetésről, néhány milliméter átmérőjű lyukat fúrunk az etető aljára.
Dúcetetőt is kihelyezhetünk, ennek az etető típusnak hatalmas előnye, hogy nagy mennyiségű eleséggel is feltölthetjük. Népszerű etetőtípus a függő etető, melyből rengeteg változat kapható az üzletekben, de saját magunk is elkészíthetjük őket. Az interneten számos kreatív megoldást találunk, a legegyszerűbb etetőkhöz elég egy PET palack is.
A madarak számára egész évben fontos, hogy tudjanak inni és időnként megmártózni a vízben. A kihelyezett víz nagyobb vonzerőt jelent számukra, mint a madáreleség! Az itatás elkezdése, az etetésnél is egyszerűbb, mivel lényegében semmilyen anyagi ráfordítást nem igényel. A jég eltávolításán és az itató újratöltésén kívül más teendőnk nincs vele.
Az itatót olyan helyre tegyük, ahol a madarak belátják a környezetüket és a közelben található cserjéken meg tudnak szárítkozni.
A kertünkön túl fontos tudnunk azt is, hogy vízimadarakat nem szabad etetni, mert ez pusztulásukat okozhatja! (Omszk park, Duna-part). Életmódjuk, különösen a hideg évszakra vonatkozó túlélési szabályaik alapvetően eltérnek a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért etetésük egyaránt rossz a madaraknak és a környezetnek.