Ötpontos akcióterv, benne az elhalasztott régiós beruházások miatt javasolt miniszteri egyeztetés
2022. október 03.
A gazdasági nehézségek, az elszabadult árak és az infláció miatt most tisztán és világosan kell beszélnünk – írta egyebek mellett közösségi oldalán dr. Vitályos Eszter, a Pilis-Dunakanyar térség országgyűlési képviselője. Öt fontos kezdeményezést is bejelentett, amelyek, mint írta, akár forintosítható hasznot hozhatnak az előttünk álló, nehéz időszakban:
- Térségi vállalkozói fórum életre hívása, amelynek célja a térség gazdasági versenyképességének felmérése, a szinergiák megtalálása.
- A Pilis-Dunakanyar UNESCO Világörökséggé nyilvánításához szükséges dokumentumok előkészítése.
- Együttműködés kezdeményezése a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testülettel, hogy a Pilis-Dunakanyar legyen az első térség az országban, amelynek minden szállásadója minősített szálláshely besorolást kap, a turizmus fellendítése érdekében.
- Az Átölel a Pilis-Dunakanyar weboldalán Információs Központot létrehozása azok számára, akik valamilyen nehézséggel küzdenek a téli időszakban, és ugyanitt gyűjteni fogják a felajánlásokat is.
- A függőben lévő fejlesztésekről Budakalász, Szentendre és Pomáz polgármesterével együtt tárgyalóasztalhoz ülünk Lázár János építési és beruházási miniszterrel.
Bár a rezsiköltségek jelentős emelkedése miatt Budakalász is komoly kihívásokkal küzd, Göbl Richárd polgármester a bejelentést üdvözölve jelezte, saját hatáskörében a budakalászi városvezetés minden tőle telhetőt megtesz, hogy a küszöbön álló társadalmi és gazdasági krízishelyzetet helyben kezelni tudja és segítsen a rászorulókon.
Göbl Richárd a Képviselő Asszonynak írt levelében megköszönte a kezdeményezést. Jelezte, különösen fontosnak tartja az akcióterv 5. pontjában említett tárgyalás megfelelő előkészítését. A Lázár János építési és beruházási miniszter úrral tervezett megbeszélés kapcsán kiemelte: „a bizonytalan ideig elhalasztott, illetve függőben lévő állami beruházások – a Budakalászt és Pomázt tehermentesítő északi elkerülő út, az M0 északi szektor továbbépítése, a H5 HÉV agglomerációs szakaszának rekonstrukciója – mielőbbi folytatása a budakalásziak számára kiemelt közérdek, de hatással van a teljes régió jövőjére és fejlődésére”.
Az elkerülő út már 1985-ben bekerült Budakalász rendezési terveibe, és a 2008-ban átadott Megyeri híd engedélyében is szerepelt. Az elkerülő út megépítése egy 2016 októberében született peren kívüli hármas megállapodásnak is része. Ebben a Magyar Állam kötelezettséget vállalt az elkerülő út megépítésére. Budakalásznak és a közeli településeknek tehát „jár” ez a beruházás, amelynek mielőbbi megvalósítása közlekedésbiztonsági, környezet- és egészségvédelmi okokból az egész térség lakosai számára fontos lenne.