Polgármesteri beszámoló
2019. december 16.
Kedves Budakalásziak! Rossz hírrel kell kezdenem az e havi beszámolómat: eldőlt, jövő szeptemberben sajnos biztosan nem lesz tanévkezdés az új általános iskolában. Ahogyan azt a város honlapján és internetes közösségi oldalán jeleztük, november közepén kaptuk az első hivatalos információt arról, hogy az épülő iskola jövő évi tervezett átadása veszélybe került, mert a szerződéses határidő drasztikus módosítását kezdeményezte a kivitelező Swietelsky Építő Kft. Azonnal tárgyalásokat kezdeményeztünk a céggel, mert számos ponton vitatjuk a kilenc hónapos csúszás
indokait. A december elejére összehívott megbeszélésre a Swietelsky vezetői mellett meghívtuk a Váci Tankerületi Központ igazgatóját és műszaki vezetőjét, illetve az építkezés műszaki ellenőrét is. A tárgyaláson a kivitelező cég első számú vezetője, Bognár Árpád nyilatkozott arról, hogy a tél beálltáig a szerkezetkész állapot műszaki tartalmának csupán egyharmadánál tart a kivitelezés, így egészen biztos, hogy jövő szeptemberben nem lesz tanévkezdés. Nehéz elképzelni, hogy a szeptember végi nagyszabású alapkőletételi ünnepségen ezt ne tudták volna mások is, de ott csak arról volt szó, hogy jövő szeptemberre szép új iskolája lesz Budakalásznak.
Bár a közoktatás működtetése, finanszírozása hosszú évek óta állami feladat, a Városházán mindent megteszünk a budakalászi gyerekekért. Sok száz budakalászi családot érint az iskola körül évek óta tartó bizonytalanság, miközben az intenzív beköltözések, illetve az idei év törvényi változásai miatt egyre több iskolás korú gyermekről kell gondoskodni. A Váci Tankerületi Központtal és az intézményvezetőkkel együtt keressük a módját annak, hogy minél kevesebb nehézséggel indulhasson majd el az új tanév. A Swietelsky mellett az oktatási kormányzattal is tárgyalásokat kezdünk, ez utóbbihoz kértük Hadházy Sándor országgyűlési képviselő közreműködését is, akivel nemrég egyebek mellett erről is egyeztettünk. Fontos elmondanom azt is, hogy az iskola szerencsétlen helyszínválasztása miatt az odavezető úthálózat fejlesztése elválaszthatatlan része az iskolaépítésnek. Az útszélesítés és a patakon átvezető hídépítés több száz milliós költségigénye viszont nem szerepelt a korábbi állami kötelezettségvállalásokban, így a korábban elindult tárgyalásokat sürgősen folytatjuk, hogy legyen esély ezekre a nélkülözhetetlen beruházásokra. Az új iskola mellett kiemelt figyelmet fordítunk a Vasút sori óvoda ügyére is. Sokat lehetett már hallani a három éve húzódó pályázatról. A korábbi tervek egy három csoportos, 75 férőhelyes óvodáról szóltak és erre az építési tervek is megszülettek. Az óvodavezetőkkel való megbeszéléseink után azonban azt látjuk, hogy egy ekkora kapacitású óvoda legfeljebb a Nyitnikék óvoda zsúfoltságán enyhíthet. A többi óvodánkban esély sem lenne az ajánlott óvodai csoportlétszámok elérésére, maradna a zsúfoltság, ami rossz a gyerekeknek, leterheli a pedagógusokat és nehezíti a minőségi munkát. Mivel a következő években várható gyermekszám ezt indokolja, a településfejleszési munkacsoportban dolgozó szakemberekkel átgondoltabb megoldást keresünk. Ez persze nem
eredményezhet csúszást és arra törekszünk, hogy mielőbb a jól megközelíthető helyen az igényeknek és a szükségleteknek megfelelő méretű, korszerű óvodája legyen Budakalásznak.
Egyesületünk választási programjában szerepelt a kommunális adó igazságosabbá tétele, ezért jövőre a súlyos fogyatékossággal élő budakalásziaknak nem kell kommunális adót fizetniük. Bevezettük viszont az úgynevezett „yacht-adót” mert egyre nagyobb terhet jelent a környék lakosságának a Duna-parton egyre növekvő forgalom. Ezt a nagy teljesítményű, luxus vízi járművekre vetjük ki, a 10 KW alatti, jellemzően horgászok által használt vízi járművek nem tartoznak az új adónem hatálya alá.
Az Omszk-tó mellett sokan láthatták már első jeleit annak, hogy elindítottuk az 1000 új fát Budakalásznak! mozgalmat. Még a tél beállta előtt a terveknek megfelelően 79 fát ültettünk el, de a kezdeményezéssel a következő öt évben a közterületeken összesen ezer új fa elültetésével szeretnénk városunk levegőjét felfrissíteni. Ez arra is jó lehetőség lesz, hogy a Budakalászon élőkből valódi közösség kovácsoljunk. Tavaszig el akarjuk készíteni a város teljes területére szóló zöldterületi terveket, hogy egy átgondolt koncepció mentén folytassuk a kezdeményezést. A faültetések utóélete is fontos része a mozgalomnak, mert a fák későbbi gondozásához is összefogásra hívjuk a kalásziakat. Az első faültetés is igazi közösségi esemény volt, hiszen több mint ötvenen, gyerekek, fiatalok és idősebbek együtt ültettük el a fákat. Köszönjük a résztvevőknek, hogy tettek azért, hogy városunk zöldebbé, élhetőbbé váljon!
Örömmel számolok be még egy példamutató civil kezdeményezésről. November utolsó napján néhány lelkes budakalászi lakos megunta az Országút két oldalán eldobált szemét látványát. A Szentendréről Budakalászra vezető út mellett a nemtörődöm emberek rengeteg szemetet, műanyag gyerekjátékot, gumiabroncsokat, sittel tömött műanyag zsákokat dobáltak el. Ők néhányan a szabadidejükben összeszedték a tíz zsáknyi szemetet, melynek elszállításában az önkormányzat ugyan segédkezett, de az érdem mindenképpen a kezdeményezőké. Köszönjük önzetlen felajánlásukat, a lelkesedésüket és kérem, vigyázzunk jobban környezetünkre!
Kedves Budakalásziak! Advent, a karácsonyvárás ideje van, a gyertyák már világítanak a díszes koszorúkon. Kívánom, hogy a mozgalmas esztendő utolsó napjai békét és szeretet hozzanak minden kalászi család otthonába. Áldott Karácsonyt és boldog új évet kívánok mindenkinek!
dr. Göbl Richárd
polgármester