Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. december 06. péntek | Miklós napja

Hírek

 

Polgármesteri köszöntő

2020. május 25.

TISZTELT BUDAKALÁSZIAK!

„Talán nem mindenki tudja, hogy Európában a testvértelepülési kapcsolatok a II. világháború után indultak fejlődésnek és elsődleges céljuk az volt, hogy települési szinten, illetve a személyes kapcsolatok révén oldják fel a korábbi ellenséges viszonyokat. 1957. április 28-án a franciaországi Aix-les-Bois-ban a Testvárvárosok Világszövetsége is megalakult, ennek emlékére ünnepeljük minden év utolsó áprilisi vasárnapján a Testvárvárosok Világnapját.”

A testvérvárosok világnapján az alábbi levéllel köszöntötte dr. Göbl Richérd polgármester Ada, Kahl am Main és Lövéte polgármestereit és polgárait:

„Tisztelt Polgármester Urak, kedves Dénes, Jürgen és Zoltán!
Engedjék meg, hogy a Testvérvárosok Világnapján szeretettel üdvözöljem Önöket, Ada, Kahl am Main és Lövéte települések valamennyi polgárát. Soha nem látott körülmények között töltjük ezeket a napokat, de kérem, a világjárvánnyal sújtott időben is továbbítsák számukra a budakalásziak jókívánságait.
Településeink lakóit nem kíméli a Covid-19 fertőzés. Nálunk március 11-én hivatalosan is kihirdették a veszélyhelyzetet, Budakalászon bezártak az iskolák, óvodák, bölcsődék. Minden család küszködik a digitális oktatással, le kell kötni a gyerekeket, tanulni kell velük; főzni, a háztartást vinni és közben még dolgozni is. Sokan aggódunk, mi lesz az idős családtagokkal, mi lesz a munkánkkal?
Orvosként és városvezetőként is azt szoktam mondani a hozzám fordulóknak, hogy a járványügyi korlátozások betartásával vigyázzunk magunkra és támogassuk egymást. Testvérvárosaink polgárainak is lélekerősítő lehet, ha tudják, ebben a helyzetben sincsenek egyedül, többszáz kilométerre is gondolunk egymásra. Ne felejtsük el, fegyelmezettséggel, türelemmel a járvány is legyőzhető.
Kedves polgármester urak, a Testvérvárosok Világnapján szeretettel gondolunk Önökre, és településeik valamennyi lakójára. A mielőbbi személyes találkozás reményében jó egészséget kívánok mindannyiuknak!

Budakalász, 2020. április 26.
Tisztelettel,
dr. Göbl Richárd
Budakalász polgármestere”

„A testvérvárosi kapcsolatrendszer a népi diplomácia fontos elemévé vált. Az Európai Tanács 1984-ben felhívást intézett az akkori tagállamok polgáraihoz, hogy a testvértelepülési kapcsolatokkal szilárdítsák meg az emberek közötti szolidaritást, s a polgárok szintjén is építsék az európai tudatot és identitást. 1988-ban aztán az Európai Parlament is kiemelt fontosságúnak nyilvánította a mozgalmat, s igazi európai hivatásként nevezte meg.

1989-ben az Európai Bizottság is szükségesnek látta az mozgalom újraindítását és meghirdette testvérvárosi (town twinning) programját azzal a szándékkal, hogy támogassa a már létező kapcsolatok elmélyítését és új kapcsolatok kialakítását, hogy a városok polgárai közvetlenül is bekapcsolódhassanak az európai integrációba.

A hatvanas évek végétől hazai testvérvárosi kapcsolatok leginkább az akkori szocialista országok városaival születtek. Az ilyen elvtársias jellegű viszonyok eredményezték Budakalászon például a szibériai városról elnevezett, de a mássalhangzótorlódások miatt nekünk nehezen kimondható Omszk-tó, vagy Egerben a Csuvas Köztársaság fővárosáról elnevezett Csebokszári lakótelep új nevét. A rendszerváltás időszakában aztán már nemcsak az ország nyitott a nyugat felé, hanem a városok, községek is új kötelékeket alakíthattak ki.
Az elmúlt évtizedekben Budakalász három európai településsel létesített testvérvárosi kapcsolatot: Németországban Kahl am Main városával, a nemzeti összetartozás jeleként pedig Erdélyben Lövétével, valamint a Délvidéken Adával. Az elmúlt húsz évben a városok közös kulturális és sportrendezvényeket szerveztek, diákcsoportok csereutazásokon vettek részt. A legnagyobb múltra a Kahl am Mainnal kötött testvérvárosi kapcsolat tekint vissza. Az együttműködést még 1998-ban kezdeményezte Gerold Stickler, a német testvérkapcsolatok akkori városi vezetője és Harcsa Lajos, Budakalász korábbi polgármestere. Délvidéken az etnikai és az országhatárok már lassan összeérnek, Erdélyben is egyre kevesebb magyar szót hallani. Ezért is volt fontos és szimbolikus jelentőségű, hogy a Budakalász vezetői a délvidéki Ada és a székelyföldi Lövéte településekkel is testvérvárosi kapcsolatokat kötöttek.

Munkatársaimmal közösen fontosnak tartom, hogy új tartalommal töltsük meg a testvérvárosi kapcsolatok kínálta kereteket. Idén például azt terveztük, hogy Adáról és Lövétéről 25-25 fiatalt hívunk meg budakalászi családokhoz, akikkel az Eucharisztikus Világkongresszus ifjúsági napján közösen vettünk volna részt. A járvány sajnos közbeszólt, de remélem, hogy mielőbb pótolni tudjuk majd a találkozást. Szintén a nyár elejére terveztük, hogy Jürgen Seitz polgármester úr meghívására a testvérkapcsolat megújítása érdekében Kahl-ba utazunk, de a vírus sajnos ezt a szándékot is bizonytalanná tette.

A járványveszély elmúltával a terveinket mindenképpen meg fogjuk valósítani. Szeretnénk, ha településközi kötelékeink sokszínűen és dinamikusan fejlődnének, hogy ne csak a hivatalos evés-ivás, hanem a gazdasági, kulturális, turisztikai, illetve a lakosságközi és a civil szervezetek közötti kapcsolatok is gyarapodjanak, és hogy munkánk hosszú távú haszonélvezői a budakalászi fiatal korosztályok legyenek.”

dr. Göbl Richárd

polgármester

Kahl am Main polgármestere az alábbi videóval köszöntötte a budakalásziakat: