Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. december 03. kedd | Ferenc, Olívia napja

Hírek

 

Senki se érezze magát egyedül az ápolási munkában

2022. november 17.

Szerda délután tartották meg a budakalászi Alzheimer Café második összejövetelét. Pár üres szék maradt csak a Faluház dísztermében, Fehér Zita szakápoló és Kollár István rendező előadása nem csak a demenciával élő vagy demens embert ápolók számára volt nagyon hasznos.

Ismét megtelt a Faluház Díszterme, köszönjük a szervezést Balogh Csaba képviselőnek.

Az esemény házigazdája ezúttal Benkó Attila, a Kós Károly Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója volt. A budakalászi Alzheimer Café védnöke, dr. Göbl Richárd köszöntötte a megjelenteket és az előadókat. Rövid történeteket mesélt a neurológus praxisáról és átadta a mikrófont Kollár Istvánnak, az Alzheimer című dokumentumfilm rendezőjének, aki pár szóval bemutatta az alkotását. Ekkor már sejteni lehetett, hogy nehéz egy óra áll előttünk.

A dokumentumfilm az Alzheimer-kórban szenvedők magyarországi helyzetét, az egészségügyben kapott támogatását, a segítség hiányosságait, az ápolási munkát végzők terheit és a betegség lefolyását kegyetlenül, nyers valójában mutatta be. A filmet mindenki megkönnyezte, hiszen a többség érintettsége miatt látogatott el az alkalomra. A sok esetben évekig tartó, feldolgozatlan ápolási munka terhe hirtelen rászakadt a teremben ülőkre.

A film után rövid szünet következett, megérkezett dr. Nagy Zsuzsa pszichiáter, az előadóktól pedig megismerhettük a film készülésének körülményeit, az Alzheimer-kórban szenvedők számát, illetve azt a sötét jóslatot, hogy amennyiben az orvostudománynak nem sikerül átütő eredményt elérnie a betegség kialakulásának kutatásában, 20 év múlva a legtöbbünk családjában lesz olyan demens személy, aki folyamatos ápolási munkára szorul.

dr. Göbl Richárd neurológus szakorvos, polgármester, az esemény védnöke

Az előadás után a résztvevők kérdései következtek. Megtudhattuk, hogy Magyarországon a demens embert akkor is megilleti a élete körülményeiről való döntés joga, amikor már a saját nevére sem emlékszik, így előfordul, hogy 90 éves ember sem kerülhet intézménybe, hiába nem bírják a szerettei az akár 10 éven is túlnyúló, folyamatos ápolási munkát. Az időskori demencia előfordulásának gyakorisága növekszik, a betegség aluldiagnosztizált. Dr. Göbl Richárd polgármester, neurológus szakorvos, a szeptemberi Hírmondóban kitért a Budakalászon demenciával élők számára:

Az Alzheimer Europe adatai szerint Magyarországon 2001-ben csak 101 ezer demens beteget diagnosztizáltak, napjainkban számukat már 150-300 ezerre becsülik. A társadalom idősödésével pedig ez a szám tovább fog nőni. Ha lakosságarányosan nézzük, Budakalászon 180 demens beteg lehet, de meg kell jegyezni, hogy ezek a számok valószínűleg nem takarják a teljes valóságot, hiszen a kórkép napjainkban is aluldiagnosztizált

Mennyi az ápolási díj havi bruttó összege?
• Az alapösszegű ápolási díj összege havi bruttó 37 490 Ft,
• Az emelt összegű ápolási díj összege havi bruttó 56 400 Ft,
• A kiemelt ápolási díj összege havi bruttó 67 485 Ft – forrás: kormanyablak.hu

budakalasz-alzheimer-cafe-feher-zita-kollár-istván

Fehér Zita demencia szakápoló és Kollár István rendező, a második budakalászi Alzheimer Café vendégei

Magyarországon mindenkinek törvényi kötelessége gondoskodni az idős szüleiről, azonban ehhez nem kapja meg a szükséges anyagi támogatást. A közfeladatot (idősgondozás) az állam tehát igyekszik eltolni magától. A kórházakban sokszor méltatlan körülmények között történik az ápolásra szoruló demens idősek ellátása. Ha valaki nem tudja kifizetni a magánintézményt, akkor az ápolás időbeli, anyagi, szociális terhét egyedül kénytelen viselni, márpedig a lakosságban az idősek aránya nőni fog, mint ahogy az Alzheimer-kór előfordulásának gyakorisága is. De mekkora terhet jelent ez a lakosságra nézve:

magyarorszag-korfa

Magyarország lakosságának összetétele életkor és nem szerint. Forrás: ksh.hu

Az ábrára kattintva pedig szimulálhatjuk az ország népességének kor és nem szerinti alakulását. A fenti ábrán azt látjuk, hogy a 40 év felettiek sokkal többan vannak, mint a fiatalok, 80 év felettieknek pedig több, mint kétszerese nő. Így könnyen megérthetjük, hogy az Alzheimer-kór előfordulása nőknél miért gyakoribb. Persze, a demográfia csak egy magyarázó tényező.

Fehér Zita szakápoló kiemelte, hogy már a betegség korai szakaszában fontos megtervezni az intézeti ápolás lehetőségét és folyamatosan észben tartani, hogy milyen lehetőségeink vannak. Legjobb lenne, ha még a betegség kialakulása előtt átgondolnák ezt a hozzátartozók, hogy megfelelő forrás álljon a rendelkezésükre akkor, amikor döntést kell hozni – azaz valóban tudjanak dönteni. Például, ha az otthoni ápolási munkát végző kórházba kerül, a magatehetetlen idős hozzátartozó könnyen magára maradhat. Tudatosítsuk tehát, hogy pontosan mit vállalunk, és azt is, hogy a vállalásunk akár egy évtizedre is szólhat.

A budakalászi Alzheimer Café a szervező, dr. Balogh Csaba képviselő elmondása szerint kéthavonta kerül megrendezésre. A következő esemény időpontjáról beszámolunk. Kérjük, aki tud érintett személyről, ajánlja neki a budakalászi Alzheimer Cafét, hogy ne maradjon egyedül a betegség terhével.