Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. március 28. csütörtök | Gedeon, Johanna napja

Hírek

 

Szelektív hulladékgyűjtési kisokos

2021. április 16.

A kukaosztással és a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekre szeretnénk válaszolni.

Mikor vehetem át a szelektív hulladékgyűjtőket?

A kukaosztás pontos menetét időről időre közzétesszük, helyszínek és időpontok összegyűjtve korábbi cikkünkben olvashatók:

Folytatódik a szelektív hulladékgyűjtő kukák kiosztása a hétvégén

Van-e arra mód, hogy hamarabb vagy más időpontban vegyem át a hulladékgyűjtőket, mint a megadott időpont?

Április 24.-én szombattól a hulladékudvarban is át lehet venni előzetesen a kukákat: szombatonként a hulladékudvar nyitvatartási időszakában (08-12.00). Ezeken a napokon csak azoknak az osztási körzetek utcáinak adják ki a hulladéktároló edényeket kiadni, amelyek osztása nem az adott hétvégén történik.

Mi a helyzet a 65 éven felüliek házhozszállítási lehetőségével?

A 65 év felettiek részére biztosított kiszállítás 04.12-én, a meghirdetett ütemtervnek megfelelően befejeződött. A továbbiakban a Klinger Henrik utcai hulladékudvarban, nyitva tartási időn belül lehetséges az átvétel. Azon 65 év feletti, szerződéssel rendelkező ügyfelek, akik nem kapták meg részükre biztosított házhoz menő kiszállítás során a szelektív hulladéktároló edényt, jelezzék ezt az illetékeseknek.

Melyik hulladéktípus milyen színű kukába kerüljön?

A szelektív hulladékgyűjtést csak elkezdeni nehéz, mivel feloldhatatlan döntések végeláthatatlan sorozatának tűnhet. Melyik kukába mi kerüljön? Az italos kartondoboz papírnak számít vagy műanyagnak?

A kék kuka az újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapírok, csomagolópapírok, kartondobozok, kiöblített italos kartondobozok (tejes-, gyümölcsleves doboz) gyűjtésére alkalmas. A dobozokat lapítva érdemes kidobni, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, így minél több papírhulladék férjen a tartályba.

A sárga kukába kerüljenek az üdítős és ásványvizes PET palackok, kiöblített háztartási flakonok és azok lecsavart kupakjai (pl. samponos, habfürdős), a háztartásban előforduló tiszta fóliák (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák), kimosott tejes-, joghurtos poharak. Ebben helyezhetők el továbbá a különféle háztartási fémhulladékok (pl. evőeszközök) és fémdobozok (italos- és konzervdobozok). A műanyag flakonokat az italos kartondobozokhoz hasonlóan kilapítva kell a kukába helyezni, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak el.

Minden műanyag gyűjthető szelektíven?

Sajnos nem. A g7 portál leírása szerint műanyag hulladék szelektálása egyáltalán nem magától értetődő, mivel sok fajtája van, és egyáltalán nem biztos, hogy például két, látszólag ugyanolyan joghurtos pohár közül mindkettő újrahasznosítható. Ha viszont memorizálunk három számot és rászánunk néhány másodpercet, akkor nem hibázhatunk. A kidobandó műanyag döntő többségében csomagolás (ásványvizes palacktól az elviteles dobozig). Elvileg minden műanyagon szerepelnie kell egy számnak 1-től 7-ig egy háromszög közepén:

Ezek azt jelzik, hogy pontosan milyen műanyagból készült a termék. Kevés gyakorlás után pár másodperc alatt meg lehet találni ezeket a csomagolásokon. A poharaknál/flaskáknál leginkább az aljukon van, a műanyag csomagoláson sokszor a vonalkód környékén. Három fajta műanyagot nem lehet újrahasznosítani: a 3-assal jelzett PVC-t, a 6-ossal jelzett polisztirolt, valamint a 7-essel jelzett egyéb műanyagokat. Ezeket tehát nem szabad a műanyag hulladék közé dobni, bár közülük is van olyan, amit például hulladékszigeten átvesznek.

Ezeket a számokat általában pár másodperces ráfordítással meg lehet találni a csomagolásukon, bár hiába előírás, nem minden terméken tüntetik fel. A számokból való kiindulás nagyban megkönnyíti a dolgunkat a szelektálásnál, mert két, látszólag ugyanolyan tejfölös pohár közül van, hogy csak az egyik újrahasznosítható. Így aki elkötelezett, már a vásárláskor is választhat az alapján, hogy melyik termék csomagolása újrahasznosítható. Egyben az olyan termékeket is érdemes így kiszűrni, amelynél nincs feltüntetve a műanyag csomagolás alapanyaga (persze a leginkább környezetbarát megoldás, ha saját üvegünkbe, kimérve vásárolunk) – olvasható a g7 cikkében.

Mennyire lehet szennyezett a szelektív kukába helyezendő hulladék?

A hivatalos válasz az, hogy semennyire, a zsíros pizzásdoboz vagy a malteres papírzsák például ne oda kerüljön. Ne dobjunk bele élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (olajos, zsíros vagy oldószeres) papírokat, használt papírzsebkendőt, szalvétákat.
A sárga kukába ne kerüljön zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakon, margarinos doboz, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyag, hungarocell, CD-Iemez, magnó- és videokazetta, egyéb műanyagnak ítélt hulladék (pl. nejlonharisnya), mert újrahasznosításuk jelenleg nem megoldott!
A fémhulladékok esetében is fontos, hogy azok kiöblítve, tisztán kerüljenek a tartályba.

Egyéni belátás kérdése, hogy az ennél enyhébb szennyeződéseknél hol húzzuk meg a határt, de lehetőség szerint szennyeződéstől mentesen és főleg zsírtalan állapotban tegyük a szemetet a szelektív kukába. Ebből természetesen egy sor másik kérdés is adódik:

Ha minden joghurtos dobozt kimosunk, nem lesz-e nagyobb a környezeti kár az elfogyasztott vízmennyiséggel?

Vajon a két nemes cél, az újrahasznosítás és a víztakarékosság szembemennek egymással? Szerencsére nem ellentétes a két elv, így is megéri kimosni a hulladékot! Az újrahasznosítás egyik fő előnye éppen az, hogy nem elsődleges nyersanyagokból kell előállítani az új termékeket. Így aztán nemcsak anyag- és energiatakarékos, hanem víztakarékos is, hiszen a szűz anyagok kitermeléséhez és feldolgozásához hatalmas mennyiségű vizet kell felhasználni. Ehhez az ipari szennyvízhez képest pedig elenyésző az, amit otthon használunk az elmosásukra.

Ha úgyis összeöntik a kukásautóban a szelektív hulladékgyűjtők tartalmát, akkor mi értelme annak, hogy szétválogatva gyűjtjük?

Megkönnyítjük ezzel azoknak a dolgát, akik a hulladékunkat a Hulladékkezelő Központban szétválogatják, hiszen így is jobban elkülöníthető papír- és műanyag kupacok keletkeznek a begyűjtés során a kukásautóban. Ugyanakkor a szelektív hulladékgyűjtés szempontjából lehetőségként is tekinthetünk erre: ha valamilyen hibát ejtettünk volna a sok eldöntendő kérdés során és például az italos kartont nem a megfelelő színű hulladékgyűjtőbe tettük, a hozzáértők végül jó helyre rendezik a gondosan (és tisztán!) kidobott szelektív szemetünket.

 

Borítókép: Unsplash
Grafika: Humusz Szövetség; Ali Vali/Budakalászi Hírmondó