Szentendre Rend-trend-je
2015. szeptember 09.
A következő kiadvánnyal a Szentendrei Rendőrkapitányság munkatársai szeretnék tájékoztatni az érdeklődőket, mivel foglalkoztunk Mi az elmúlt időszakban, a Dunakanyarban, Budakalásztól, Visegrádig
Idős nőt rabolt ki
Rövid időn belül elfogták a szentendrei rendőrök a gyanúsítottat.
Rablás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást a Szentendrei Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya B. Mihály 33 éves dunabogdányi lakos ellen.
A rendelkezésre álló adatok szerint a férfi 2014. október 25-én 16 óra körüli időben bement egy dunabogdányban lévő családi házba és az ott élő idős asszonyt többször megütötte, majd az értékeit követelte tőle. A sértett a fenyegetés hatására átadta a pénztárcáját a benne lévő készpénzzel együtt. Ezt követően a 33 éves gyanúsított a helyszínről elmenekült.
Az idős nő a bántalmazás következtében orvosi ellátást igénylő sérülést szenvedett.
A szentendrei rendőrök az adatgyűjtés és a tanúkihallgatás eredményeként azonosították a rablás elkövetésével megalapozottan gyanúsítható B. Mihályt. A nyomozók 2014. október 25-én az esti órákban megjelentek a férfi házánál. A gyanúsított ekkor a szomszédos ingatlanban tartózkodott, azonban amikor meglátta a rendőröket kiugrott az ablakon és elmenekült. A rendőrök a 33 éves férfit elfogták és a Szentendrei Rendőrkapitányságra előállították. A házkutatás és a ruházatátvizsgálás során megtalálták azt a zsebkést és tapétavágó kést, mellyel B. Mihály a nénit megfenyegette. Előkerült az eltulajdonított pénz egy része is.
A férfit gyanúsítottként hallgatták ki és bűnügyi őrizetbe vették. A gyanúsított előzetes letartóztatását a Szentendrei Járásbíróság elrendelte.
Bántalmazta a buszvezetőt
A Szentendrei Rendőrkapitányság Vizsgálati Osztály nyomozást folytatott közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt T. Ferenc 44 éves pomázi lakos ellen.
A rendelkezésre álló adatok alapján a férfi és édesanyja 2014. április 11-én reggel Pomázon fel kívánt szállni a menetrend szerinti autóbuszjáratra. A gyanúsított részére édesanyja próbált menetjegyet vásárolni, azonban mivel nem tudott, ezért az autóbusz vezetője felszólította arra, hogy szálljon le a járműről. T. Ferenc ekkor odalépett a sofőrhöz és tenyérrel arcon ütötte.
A férfi ellen az eljáró hatóság a nyomozást a napokban befejezte és vádemelési javaslattal élt a Szentendrei Járási Ügyészségen.
Őszi-téli átállás – Közlekedésbiztonsági tippsorozat
1. rész – Látni és látszani
„Látni és látszani” hallatszik az ORFK-OBB által indított kampányban. De ez mit is jelent? Mi, gépjárművezetők tudjuk, hogy ha lakott területen kívüli útszakaszra érünk, akkor mindig, illetve éjszaka, vagy korlátozott látási viszonyoknál mindenhol be kell kapcsolni a tompított fényszórókat. Miért is szükséges ez? Itt jelenik meg a látni és látszani elv. Egyrészt látni mindazt, ami előttünk van, másrészt hogy minket is lássanak.
De miért is zengi a média ezt a kampányt 2012 óta már minden ősszel? Nyáron is közlekedünk sötétben, szürkületkor, azonban az őszi-téli óraátállítás, valamint a két évszak jellemzői miatt sokkal hosszabbak azok az időszakok, amelyek már a korlátozott látási viszonyok közé tartoznak (köd, szürkület, ború, esőzés, havazás, stb.), valamint hosszabbak az éjszakák is. Mindemellett a szlogen második része – a közlekedő és a parkoló gépjárművek láthatósága ‑ is kiemelten fontos.
Sajnos ezen időszakban kiemelt baleseti okként jelenik meg a gyalogosok és a kerékpárosok kivilágítatlansága, valamint a fényvisszaverős ruházat hiánya (2013. október és 2014. február között 10 halálos, 46 súlyos és 98 könnyű sérüléssel végződő, gyalogosokat és kerékpárosokat érintő közlekedési baleset történt Pest megye útjain). Kérjük a gépjárművezetőket, hogy lakott területen kívüli útszakaszokon figyeljenek oda ezen közlekedői csoportokra.
Az őszi és téli hónapokban a sűrű csapadék, korai sötétedés és szürkület miatt a kijelölt gyalogos- átkelőhelyeken közlekedők nehezebben észrevehetőek. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén 2013. október és 2014. február közötti időszakban 33 baleset történt „zebrán”, amelynek 6 %-a végződött halállal. A járművezetők ebben az időszakban még fokozottabb figyelemmel közelítsék meg a gyalogos- átkelőhelyeket, a gyalogosok pedig csak akkor kezdjék meg az áthaladást, ha meggyőződtek arról, hogy az elsőbbséget megkapják.
A látótávolság csökkenésével a féktávolság is csökken. 2014. január 1. és szeptember 30 közötti időszakában a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén bekövetkezett személyi sérüléses közlekedési balesetek 27,5 %-a a relatív gyorshajtás következménye (nem az út- és látási viszonyokhoz megválasztott sebesség alkalmazása). Ilyenkor a féktávolságon (észleléstől a megállásig megtett út) belül jelentkező akadály előtt megállni már nem tud.
Kérünk mindenkit, hogy fokozott óvatossággal közlekedjen.
Az ünnepek alatt is biztonságban
Mindenszentek és Halottak Napján is figyeljenek egymásra, közlekedjenek türelemmel!
Az ünnepi időszakban – különösen 2014. október 31. és november 2. közötti hétvégén – sokan kelnek útra, hogy leróják kegyeletüket az elhunyt szeretteik előtt. Vannak, akik gyalogosan látogatnak ki a közeli temetőkbe, azonban a legtöbben autóba ülnek. Éppen ezért ez az időszak az átlagosnál is nagyobb veszélyt rejt és fokozottabb figyelmet, valamint türelmet kíván a közlekedők részéről.
Erre tekintettel 2014. október 30-tól november 4-ig a közutakon, valamint a temetők környékén fokozottabb rendőri jelenlétre számíthatnak a közlekedők – az ország más pontjaihoz hasonlóan – Pest megyében is. A jelenlét célja elsősorban a közúti forgalom segítése, valamint az ilyenkor jellemző bűncselekmények megelőzése és megakadályozása. Emellett a rendőrök a közlekedési szabályok megszegői ellen is fellépnek, ezért kérünk mindenkit, hogy ne „megszokásból” közlekedjenek, figyeljék a közúti jelzéseket és ha tehetik, akkor elindulás előtt tájékozódjanak az aktuális forgalmi változásokról.
A balesetek megelőzése érdekében javasoljuk, hogy utazás előtt ellenőrizzék a jármű műszaki állapotát és amennyiben még nem tették meg, szereltessék fel a téli gumiabroncsokat. Minden esetben az út- és látási viszonyoknak megfelelően vezessenek, hiszen beköszöntött az ősz, nagyobb valószínűséggel fordul elő csapadékos időjárás, esetleg köd és fagy. Ezek az időjárási tényezők mind befolyásolják a közlekedést és kockázatot jelentenek valamennyi közlekedői csoport részére.
Figyeljenek a gyalogosokra, hiszen ők a legvédtelenebbek és az ünnepi időszakban nagyobb számmal lehetnek jelen a temetők környékén. Éppen ezért fokozott óvatossággal közelítsék meg a kijelölt gyalogos- átkelőhelyeket és a megállóhelyeket, azonban az úttest mellett haladó gyalogosokra is számítsanak.
Ebben az időszakban nemcsak a közlekedésre fontos figyelnünk, hanem a bűncselekmények megelőzésére és megakadályozására is. Hogy ne váljanak áldozattá, kérjük, hogy fogadják meg a következő tanácsokat.
- A tömegközlekedési eszközön utazók – amennyiben lehetséges – a nagyobb értékeket tegyék biztonságos, nem látható helyre, például a kabát belső zsebébe. A válltáska, hátizsák külső zsebében elhelyezett pénztárcát, iratokat, mobiltelefont a zsebtolvajok pillanatok alatt megszerezhetik.
- A gépjárműlopások, illetve a gépjárműből történő lopások megelőzése érdekében mindig győződjenek meg arról, hogy a jármű ajtaját, ablakait bezárták. Ne hagyjanak látható helyen – műszerfalon, ülésen és még az ülések között se- iratot, értékeket.
- Amikor otthonról elmennek, mindig ellenőrizzék, hogy a nyílászárókat jól bezárták és amennyiben rendelkeznek riasztóberendezéssel, akkor azt kapcsolják be.
- Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válnak, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget az ingyenesen hívható 107, vagy 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.
Kérünk mindenkit, hogy ezen a hétvégén legyenek még körültekintőbbek, minden esetben tartsák be a közúti előírásokat. Lassabb haladás, valamint forgalmi torlódások esetén se veszítsék el a türelmüket!
Szentendrei Rendőrkapitányság